Дома убавина Коса Како да станете русокоса и да ја одржувате косата

Многу девојки сакаат да станат русокоса, но како да го сторат тоа за да не предизвикаат сериозно оштетување на вашата коса. Современата индустрија денес нуди огромен избор на разни препарати за боење на косата. Речиси сите бои во својот состав содржат разни витамини, кои ја хранат косата и го намалуваат негативниот ефект врз неа. Во оваа статија, ќе ви покажеме како да го постигнете посакуваниот ефект со минимално оштетување на здравјето на косата.

Сите нежни трикови за осветлување за бринетите

1

Ако сте по природа бринетаи одлучи за драстични промени во изгледот, бидете подготвени за фактот дека ќе треба да спроведете неколку сесии за боење. Најефективниот метод на боење на косата е користење на водород пероксид. За да ја зачувате косата, мора да следите некои правила:

 1. Користете го решението што е соодветно за вас. За груба коса, земете раствор од 12%, за мека коса, 6% раствор и за оштетена коса, 3% раствор.
 2. За поголем ефект, можете да додадете малку амонијак.
 3. За разредување на бојата, користете стаклени или порцелански садови, никогаш метали.
 4. По боењето, нанесете жолчка на косата некое време. Тоа ќе и помогне на вашата коса да се справи со стресот и да и ги даде потребните витамини.
 5. Не мијте ја косата 3-4 дена пред боење.
 6. Подгответе ја смесата непосредно пред сликањето.
 7. Не заборавајте да го третирате челото и пределот зад ушите со каква било мрсна крема.
 8. Обрнете внимание на времето на сесијата. Не претерувајте со експозицијата на составот на вашата коса подолго од 35 минути. Подобро е да се повтори постапката по некое време.

Од кафеава коса до русокоса

2

Во вашиот случај, постојат две опции. Можете да дамкате со хемиски бои или да изберете рецепти на баба. Подолу ќе претставиме некои од нив. Постојат позитивни и негативни страни и во првиот и во вториот случај. Хемиските бои даваат побрзи резултати, но влијаат негативно на косата. По една сесија, можете да осветлите повеќе од 5 тонови. Народните рецепти добро зајакнуваат, ја лекуваат косата, сепак, за да го добиете посакуваниот резултат, ќе потрае неколку дена / недели. Максималното осветлување на косата со овој метод е 2 - 3 тони.

Ако изберете хемиско боење, можете да ги намалите негативните ефекти врз вашата коса со избирање на производ без амонијак. Вашата коса ќе страда помалку, но резултатот ќе биде малку помал.

За време на постапката, не треба да чувствувате непријатност, во спротивно можете да ја изгорите косата или да добиете алергиска реакција.

На крајот на постапката, користете специјални производи кои ќе ви помогнат да ја одржувате вашата коса здрава.

Особено среќа имаше светло руса

4

Сопствениците на светло руса коса имаат повеќе среќа. Тие осветлуваат сами на сонце и добиваат посветла нијанса. Може да се користат методи за боење во домот за да се постигне посакуваниот резултат. Обрни внимание на следниве рецепти.

1. Оцет и мед

 • 300 ml трпезен оцет;
 • 150 мл мед;
 • 1 лажица масло. л маслиново масло;
 • 1 лажица масло. л цимет

Комбинирајте ги сите состојки и нанесете рамномерно на косата, завиткајте со пластична фолија и крпа, оставете го преку ноќ.

2. Чај од камилица

Пијалак чај од камилица во пропорциите наведени во упатствата. Исплакнете ја косата во растворот 16-20 минути.

3. Сода

Навлажнете ја сода бикарбоната и нанесете ја на вашата коса. Повторувајте ја сесијата неделно и за еден месец ќе го видите резултатот.

4. витамин Ц.

Скршете 11 таблети со витамини и комбинирајте со обичен шампон. Измијте ја косата како порано. По неколку дена, ќе видите позитивен ефект.

Безбедни и ефективни производи за осветлување на косата

5

Ако не брзате да завршите работи, можете да пробате производи во боја заштитени од коса. Косата под влијание на ваквите препарати станува мека, податлива и стекнува природен сјај. Со секоја наредна постапка, косата станува малку полесна. Ние ви нудиме неколку опции безбедно боење на косата.

1. Коприва и камилица

 1. Комбинирајте коприва и камилица во сооднос 1: 1 и сварете 1 лажица масло. мешавина со чаша врела вода.
 2. Варете го составот околу 10 минути.
 3. Навлажнете ја главата со добиената супа и завиткајте со крпа. Времетраењето на постапката е 25 минути.

2. Камилица и лимон

 1. Подгответе лушпа како што е опишано погоре.
 2. Изладете го и додадете сок од 0,5 лимон и секое масло.
 3. Нанесете го составот на главата и оставете го да се исуши целосно.
 4. На крајот на постапката, исплакнете ја супата со чиста вода.

3. Јаболков оцет и караница

Во приближно еднакви пропорции (важно: треба да има малку повеќе караница), земете јаболков оцет и караница и варете 20 минути. Нанесете ја добиената композиција на вашата коса пред да направите шампон.

4. Лимон

Растворете го сокот од два лимона во литар вода. Исплакнете ја косата со добиениот раствор. Овој рецепт исто така ќе ви помогне да се ослободите од жолтилото по боење со пероксид.

5 душички

Најчестиот, само свеж, нанесете мед на главата, завиткајте со фолија и крпа, оставете го преку ноќ. Покрај осветлувањето, косата добива колосална количина на витамини и ќе добие здрав изглед.

Дали треба да ја избелите косата со пероксид?

3

Боењето на косата со хидроген пероксид е, се разбира, еден од најефикасните третмани достапни денес. Како и да е, дали ќе го користите или не, зависи од вас. Овој метод има еден многу голем недостаток. Толку лошо ја расипува косата што станува тенка, порозна и кршлива. По постапката, императив е да се спроведе курс за обновување на оштетената коса. По боење, обидете се да не користите фен за коса и виткање.

Меѓутоа, ако одлучите радикално да го промените вашиот изглед и да ја промените бојата од бринета во русокоса, не можете да најдете подобар начин.

Што е белење крем за коса

6

Третман за крем за осветлување на косата нежни агенси за боење... Главно содржи масла кои имаат осветлувачки ефект. Количината на амонијак е минимизирана, што позитивно влијае на квалитетот на косата. Водород пероксид, кој е дел од лекот, е понежен со кожата на главата отколку со амонијак.

Користејќи крем за избелување на косата, вие не само што ќе го добиете посакуваниот резултат, туку и ќе го зачувате. А сепак, оваа алатка е многу лесна за употреба, не се шири и не ја обојува кожата.

Во една апликација, бојата на косата се менува за 2 тони.

Прашок за белење на коса

Ако одлучите да ја избелите косата со прав, бидете подготвени за фактот дека по постапката ќе стане порозна. Начинот на нанесување пудра на косата се состои во уништување на пигментот за боење кој е дел од косата. Со последователното миење на главата, таа се мие, а празнините се формираат во структурата на косата, што доведува до порозност на кадрици и нивно осветлување.

Типично, прав се меша со оксидирачко средство што ја подобрува реакцијата. Прашок разреден со вода се користи за лесно отстранување на бојата.

Нега на изветвена коса

7

Секое боење е штетно за косата, а особено белењето со хемиски бои. За да ја вратите косата и да ја вратите на здрав изглед, треба правилно да се грижите за неа. Важно е да ги изберете вистинските производи кои добро ја навлажнуваат вашата коса и ја хранат со витамини.

При миење изберете шампон за обоена коса. По промена на бојата, не се препорачува да ја миете косата почесто од еднаш на секои 3 дена, и тоа само со топла вода. За време на постапката, добро масирајте ја главата, ова ќе го забрза процесот на циркулација на крвта.

Не заборавајте да користите мелеми и балсами, тие дополнително ги навлажнуваат кадрици и ги хранат со витамини. Па, откако ќе ја измиете главата, исплакнете ја косата со лушпа од камилица, коприва или грашок. Исушете ги кадрици само со крпа.

Кога чешлате коса, користете чешел со природни влакна. Обидете се да исклучите фен и пеглање при стилизирање на косата, но ако сепак ги користите, не ги загревајте колку што е можно повеќе.

Шампони, мелеми, масла и маски за изветвена коса

Кога се грижите за вашата коса дома, користете ги следниве состојки за маски:

 • мед - обезбедува здрав изглед на косата;
 • јајца - додадете волумен и снабдувајте витамини;
 • кефир - ја храни косата;
 • разни овошја - ја хранат кожата и косата;
 • билки и кромид - ја зајакнува косата.

Професионалната козметика нуди широк спектар на шампони и балсами за обоена коса. Меѓу најпопуларните производители се: Лореал, Шварцкопф, Редкен, Кеун. Производите за грижа од овие компании добро се грижат, ја хранат косата, ја прават еластична, мазна и послушна, а исто така ја штитат од сончева светлина.

Слични написи

Остави одговор