Дома Здравје Бременост Како да се отстрани стомакот по породувањето

Секоја млада жена сака да изгледа привлечно. Ова е особено точно за младите мајки кои, по неодамнешното раѓање, сакаат брзо да се ослободат од опаднатиот стомак и да ја вратат својата поранешна хармонија.

Како да се отстрани стомакот по породувањето дома

Обично, младите мајки немаат време да посетуваат фитнес клубови и спортски сали. Да, ова е разбирливо, тука би било да се справите со детето и да ги направите домашните работи ... Значи, беше одлучено: обуката ќе се одвива дома. Покрај тоа, можете да ги извршите предложените вежби без да го прекинувате вашето главно занимање во следните неколку години - да се грижите за детето.

Неопходно е да се започне со работа на стомакот со најоддалечените и најдлабоките стомачни мускули кои ја формираат абдоминалната празнина. За ова, совршено одговара Кегел вежби,тренинг исто така и интимни мускули и вежба наречена „вакуум“. Само со враќање на еластичноста на внатрешните мускули на стомакот, ќе биде можно да се постигне добар резултат воопшто. g3
Покрај овие вежби, можете да направите уште две:

  • Запомнете како влегувате во ладна вода, и сè што е во вас се затегнува - долниот дел на стомакот и карличниот под. Сега, со обид на волја, држете ја оваа напнатост 10 секунди. Направете ја оваа вежба во текот на денот, додека можете да ја комбинирате со некоја друга активност: хранење дете или миење садови.
  • Права и странична штица. Ова е многу ефикасна вежба која ги вклучува скоро сите мускулни групи. Телото се протега во една права линија со акцент на лактите и прстите. Вратот треба да биде исправен, не ја спуштајте главата. Не се наведнувајте во долниот дел на грбот и не кревајте го задникот нагоре. Можете да ја контролирате правилната положба на телото со помош на големо огледало. Држете ја оваа позиција онолку колку што имате доволно сила.

Направете ги овие вежби неколку пати на ден кога ќе најдете време за нив. За неколку недели ќе можете да му се восхитувате на сработеното и да го оцените резултатот од вашите напори.

Како брзо да се отстрани стомакот по породувањето

За обновување на оригиналниот облик на стомакот мора да се води грижа однапред. Со нормално природно породување, треба да ставите специјален завој после породувањето, додека сè уште сте во породилната болница. Тоа ќе им помогне на матката и стомачните мускули побрзо да се контрахираат. Тука е неопходно да се земе предвид индивидуалната состојба на младата мајка. Навистина, кај некои жени, по претрпените контракции, стомачните мускули се многу болни, а дополнителното стегање со завој ќе ја направи оваа болка посилна.

Вишокот килограми што ги стекнавте за време на бременоста исто така ќе исчезнат со текот на времето. Ако сакате да го забрзате овој процес, обидете се да се држите до правилна исхрана, изведете лесна вежба, одете повеќе и бидете расположени за успех.

w5Вежбањето може да се направи одлично со вашето бебе. Еве едноставен комплекс за ваква заедничка обука:

  • Легнете на страна додека го храните бебето. Повлечете во стомакот што е можно повеќе и затегнете го. Држете го напнатоста 5 секунди и ослободете се. Направете неколку повторувања на вежбата, постепено доведете го нивниот број на 20.
  • Легнете на грб, ставете го бебето на стомак и свиткајте ги колената. Вдишете, силно надувувајќи го стомакот и со тоа кревајќи го бебето. Како што издишувате, опуштете ги стомачните стомачни мускули.
  • Станете и прегрнете го вашето дете против вас. Сега свиткајте се напред и настрана. Чувајте ги стомачните тесни. Направете 10 свиоци во сите правци.

Диета по породувањето

Иако желбата да се вратите назад и повторно да станете тенки е сосема природна за секоја млада мајка, не треба да гладувате и да се откажувате од вкусна храна. Запомнете дека сега вие сте одговорни не само за себе, туку и за детето. И квалитетот на вашата храна директно влијае храна за бебиња.

Прво обидете се да јадете најмалку пет мали оброци дневно. На овој начин ќе го навикнете стомакот на мала количина храна и во исто време нема да имате потреба да гладувате. Можете да изградите диета од разновидна храна, комбинирајќи здрави и вкусни работи.

g1За појадок, најдобро е да се готви каша во вода или млеко со малку маснотии. Може да го надополните со бобинки, јаболко или рендан морков. Еден час по појадокот, можете да изведете едноставен сет на вежби.

За вашиот втор појадок, изберете нешто срдечно, а сепак лесно. На пример, сирење со малку маснотии, зеленчук и омилен пијалок, или овошје со јогурт и солен пијалок.

Ручекот нужно мора да се состои од протеинско јадење. Ова може да биде бела риба, пилешки гради или урда. Наполнете го со јадење јаглени хидрати како леќата или дивиот ориз.

Јадете овошје или јогурт, малку урда или само пијте млеко за време на вашата попладневна закуска.

Подобро е да вечерате најдоцна во рок од 3 часа пред спиење. Треба да биде нешто лесно - задушен зеленчук или супа од пире направена од нив.

Запомнете дека слабеењето со тоа што станувате мајка не е тешко, па дури и пријатно. Земете одредени ограничувања во исхраната како забава, како што се наоѓање алтернативи за вашата омилена храна. Ова ќе ви помогне да останете на вистинскиот пат и да научите да наоѓате задоволство и радост во животот надвор од фрижидерот.

Слични написи

Остави одговор