Дома Здравје Како да се врати стомакот

Неправилната исхрана и болестите на гастроинтестиналниот тракт влијаат на гастричната слузница. Воспалението на мукозните слоеви на желудникот може да биде несакан ефект на лекови, или штетни хемикалии, доколку влезат во стомакот. Поради негативното влијание, овој орган престанува да работи нормално.

Како да го натерате вашиот стомак да работи shutterstock_186208337

Сите стомачни заболувања започнуваат со неухранетост, овој концепт значи не само внесување на штетни прехранбени производи, туку и непридржување кон исхраната. И неповолната екологија, несоодветниот сон и нервните нарушувања предизвикуваат дополнителна штета на желудникот. Кои мерки треба да се преземат за да се подобри работата на желудникот:

 1. Првото нешто што треба да направите за да го вратите стомакот е да одите на диета. И колку е построга диетата, толку побрзо ќе се врати мукозниот слој на желудникот.
 2. Неопходно е да се придржувате до фракционо хранење и да јадете во мали делови. Вечерајте не подоцна од 4 часа пред спиење.
 3. Исклучете масна и пржена храна, пушено месо, зачувување од дневна потрошувачка. Болен стомак слабо ги асимилира пекарските производи од квасец, солената, зачинета и кисела храна. Забранети се и кафе и газирани пијалоци.
 4. Намалете ја употребата на зелка, билки, печурки, суров зеленчук, кои слабо се вари од болен стомак.
 5. Темелно џвакање на храната е од суштинско значење.
 6. Неопходно е да престанете да земате алкохолни пијалоци и пушење.
 7. Ако е можно, покажете помалку нервоза и избегнувајте стрес.
 8. Грижете се за здрав сон и активен одмор.

Како да се врати облогата на желудникот

Kak-lechit-disbakterioz-kishechnika-u-vzroslyih

Медицинска реставрација на гастрична мукоза треба да се договори со гастроентеролог. За да препише компетентна терапија со лекови, лекарот треба да ја знае причината за воспаление на мукозата. Често микробиотската средина на желудникот страда од нарушена киселост на желудникот. При дијагностицирање, се мери концентрацијата на гастрична киселина. И според резултатите од студијата, терапијата е пропишана. Третманот со фармаколошки агенси е насочен кон елиминирање на воспалението и забрзување на регенерацијата на иритирано стомачно ткиво.

 1. Со слаба сварливост, се препишуваат ензими, со зголемена киселост, се препишуваат лекови со антацид.
 2. Заедно со лекови, се препишуваат витамински и минерални комплекси.
 3. Во случаи кога гастричната мукоза е иритирана со земање антибиотици, се пропишуваат простагландини и репаранти.
 4. Со помош на еубиотици и пробиотици, микрофлората во стомакот е нормализирана.

Комбинирање на правилна исхрана со лекови кои ја намалуваат или зголемуваат киселоста, можете да го нормализирате мукозниот слој на желудникот.

Традиционалната медицина може да биде од голема помош при обновување на мукозната мембрана. Билни препарати со целандин, камилица, кантарион, бесмртна ќе помогнат во ублажување на иритација на мукозната мембрана и олеснување на процесот на варење. Хлебните и равнец се исто така признати како гастрични билки. Маслото од морско млеко има својства на лекување на рани, активно се користи за лекување на стомачни проблеми. Лененото семе, инфузиите и лушпите од семе имаат исти карактеристики, тие ги обвиткуваат и ја олеснуваат иритацијата од wallsидовите на желудникот.

Храна која е добра за стомакот

spisok_samykh_vrednykh_i_samykh_poleznykh_produktov_pitaniya

За да одржите здрав стомак, се препорачува редовно да јадете следната храна:

 1. Каша од житни култури. Леќата, овесот, кафеавиот ориз, просото, јачменот се извор на витамини и минерали. Ceитарките се лесни за варење, добро се апсорбираат и се профилакса против гастроинтестинални патологии.
 2. Леб од трици и цели зрна е извор на влакна, што ја подобрува подвижноста на желудникот и обезбедува добро варење.
 3. Ферментирани млечни производи кои содржат живи бифидобактерии и лактобацили поддржуваат здрава микрофлора на желудникот.
 4. Зеленчукот, суров или термички преработен, поради влакната што ги содржи, го олеснува процесот на варење, го снабдува организмот со витамини и минерали.
 5. Банана и авокадо, овие егзотични овошја помагаат во одржување на нормалното обложување на желудникот.
 6. Ленено семе, производ збогатен со растителни влакна, растителни протеини, витамини. Завитното својство на семето ги решава проблемите на мукозната мембрана на желудникот и цревата.
 7. Бобинки и овошје, поради нивната висока содржина на влакна, го олеснуваат процесот на варење и се богати со микроелементи корисни за стомакот.

Треба да се земе предвид принципот на одделно хранење и, доколку е можно, да се придржува до него. Комбинацијата на протеини и јаглехидрати ќе го оптовари стомакот и ќе го отежне варењето на храната. И, ако комбинирате протеини со зеленчук, и јаглехидрати со зеленчук, тогаш нема да има проблеми со дигестивниот тракт.

Здрави пијалоци за стомак

15_prichin_pit_smuzi_ezhednevno

За нормално функционирање на гастроинтестиналниот тракт, мора да пиете најмалку 1,5 литри вода дневно. Стомакот исто така ќе има голема корист:

 1. Сокови од овошје и зеленчук, подобро е да ги користите свежо исцедени, пред јадење.
 2. Домашен бакнеж.
 3. Компоти направени од некиселински овошја и бобинки.
 4. Зелен, бел чај.
 5. Билен чај.
 6. Чај од зачини.
 7. Минерална вода.
 8. Кефир, ферментирано печено млеко (не се препорачува за воспаление на мукозната мембрана).
 9. Цикоријата има антимикробен ефект и ја обновува гастричната слузница.

Неопходно е да се разбере важноста на здравата микрофлора на желудникот, нерамнотежата може да доведе до сериозна патологија, со сите последици што следат. Се препорачува да се спречи развојот на дисбиоза со здрава исхрана, разумен внес на лекови. Стабилна рамнотежа на микробиотичката средина на желудникот ќе му обезбеди на лицето нормално варење, витка форма, здрава кожа и силен имунитет.

Слични написи

Остави одговор