Дома убавина Протеински маски за лице

Протеинските маски за лице отсекогаш биле многу популарни поради нивната висока ефикасност. Постојат многу опции за подготовка на козметички композиции, за секој вкус и потреба. Во оваа статија, ние не само што ќе ви ги дадеме најдобрите рецепти, туку исто така ќе разговараме за придобивките од ваквите маски и како правилно да ги користите.

Предности на протеините за лицето

Особено маски од белка од јајце оди добро со мрсна кожа,но за сув и чувствителен дермис, ваквите формулации треба да се користат повнимателно. Можете да додадете повеќе навлажнувачки состојки, или да не ја чувате маската на лицето долго време. Протеините имаат тенденција да ја исушат кожата, што е многу добро ќе влијае на акните, што ќе почне да се повлекува и лошо е на сувиот дермис, чијашто состојба ќе се влоши.

Покрај акните, со такви маски можете да се ослободите и од брчките, затегнете ја кожата на лицетоотколку, соодветно, и подмладување. Општо земено, маските со протеини отсекогаш биле познати по изразен ефект против стареење, особено маска во неколку слоеви. За да добиете видлив ефект, треба редовно да користите такви формулации и да користите состојки со сличен ефект против стареење како помошни компоненти. Можете да нанесете белка од јајце не само на лицето, туку и на вратот со деколте, бидејќи им е потребна и редовна нега против стареење. Протеински маски може да се користат дури и за лекување на нежна и нежна кожа околу очите. 89

Белиот јајце има антисептичко својство, што значи дека со неговата употреба можете да го ослободите чешањето и иритацијата од дермисот. Исто така, помага да се исчистат црните точки од кожата. Оваа компонента во маските ја регулира активноста на лојните жлезди, што значи дека со редовна употреба, мрсната кожа ќе стане досадна и ќе остане свежа подолго.

Така што ефективноста на маската е висока и резултатот не чека многу долго, кожата треба да биде темелно подготвена пред нанесувањето. За почеток, треба да се ослободи од козметиката, по што, со помош на чистење, исчистете го дермисот од мртвите честички на епителот. Последната фаза на подготвителниот процес е постапката за парење. За да го направите ова, можете да подготвите лушпа од билки и да го држите лицето над пареата пет минути, или да нанесете топол пешкир натопен во топла вода и испрскан на кожата. Само така, подготвената маска може да се нанесе на кожата. На овој начин, дермисот ќе биде подготвен и ќе може да ги прифати сите вредности што ги носи маската.

Исто така, за подготовка на формулациите, треба да користите само свежи и квалитетни производи за да добиете навистина корист, а не плацебо. Ако е можно, производите може да се купат на пазарите на земјоделци. 02830195

Подготвената маска чувајте ја на лицето околу 20 минути. Овој пат за изложеност е сосема доволно. Без оглед на рецептот, при подготовка на маски со протеини, последната прво се мати додека не се формира пена, а потоа и останатите состојки се мешаат во неа. Откако ќе ја отстраните маската од кожата, треба да користите негување крем.

Протеински маски за лице

  • Универзален состав на маската кој е погоден за сите типови на кожа. За готвење, треба да ги комбинирате протеините и голема лажица сок од лимон.
  • За негување комбинирана кожа, погоден е состав направен од 10 гр овесна каша, иста количина маслиново масло, 5 гр мед и еден протеин. Комбинирајте ги сите состојки и нанесете ги на лицето.
  • За нега на мрсна кожа и, доколку е потребно, затегнете ги порите. Комбинирајте ја белката од едно јајце и 1,5 големи лажици сечкана овесна каша.
  • За да се грижите за кожата околу очите, како и да ги елиминирате темните кругови во оваа област, треба да користите маска направена од еден протеин и три капки масло од вештерка.
  • Маската направена од протеини и исушена мелена кора од лимон покажува добар резултат на стареењето на кожата.
  • Маска за кревање. Измешајте 15 мл маслиново масло со иста количина козметичка глина, соодветна за типот на кожата и протеинот на едно јајце.
  • За елиминирање на акните и лекување на акни. Јаболкото, по можност зелено, решетки на најдобриот ренде, можете да го мелете во мешалка, а потоа измешајте ја добиената каша со протеини. maski-iz-spermy1
  • Победете ја белката од едно јајце со малку кисело млеко или јогурт, а потоа додадете на масата голема лажица сецкани кисели плодови. Ова може да биде брусница, цреши, рибизли, итн.
  • За ефект на белење. Добро исецкајте 40 гр магдонос и промешајте со еден протеин.
  • Многу добра маска против стареење може да се направи со голема лажица шеќер и белка од јајце. За ова, состојките се мешаат со миксер и се нанесуваат во неколку слоеви на лицето. Непосредно пред да нанесете нов слој, треба да почекате додека претходниот не се исуши целосно.

Протеински маски за лице осврти

Меѓу големиот број опции за маски за лице што можат да се направат врз основа на протеини, филмската маска е особено популарна кај жените. Таа добива исклучително позитивни повратни информации и, згора на тоа, многумина зборуваат за оваа опција за грижа за себе како достојна алтернатива на скапите средства за чистење на сличен принцип на дејствување. Сепак, домашните маски имаат голема предност во однос на производите купени во продавниците. Прво, тие се ефтини и прифатливи за апсолутно сите, и второ, тие се природни!

Слични написи

Остави одговор