Дома Здравје Билки за жени

Theенското тело е сложен систем кој значително се разликува од машкото, и затоа бара посебно внимание на себе. Секоја грешка, нервен наплив, стрес, неправилна исхранане повлекуваат најпријатни последици. Но, мајката природа е чувар на здравјето, која подготви неверојатни билки за фер сексот кои ќе помогнат да останат не само убави и млади, туку и здрави.

Корисни билки за жени

Оригано. Не случајно ја нарекуваат „мајка“, бидејќи има многу силно и позитивно влијание врз здравјето на женската половина. Го нормализира протокот на крв во карличната област, олеснува Симптоми на ПМС, ја потиснува болката за време на менструацијата, ги ублажува промените на расположението и ги ублажува главоболките. Таа е во состојба нормализирање на хормоналните нивоа, стабилизирајте ја менструацијата. Особено ефикасно, хормоналната позадина се воспоставува кај оние жени во чие тело имало неуспех поради болест на полицистични јајници. Освен подобрување на здравјето на жените, ублажувањето на стресот, вознемиреноста, нервната и мускулната напнатост ќе биде пријатен бонус. Притисокот и работата на срцевиот мускул се нормализираат. Со негова помош, можете да го подобрите спиењето и да го зајакнете имунитетот.

Матката Бороваја.Оваа популарна фабрика спаси многу брачни парови од бездетност, поради што нема причина да се сомневате во неговото дејствување. Таа има тоник ефект врз женското тело, особено внимателно влијае на областа на репродуктивните органи. Доволно е редовно да се зема еден месец, бидејќи ќе има значително подобрување во функционирањето на додатоците и матката. ДИГИТАЛНА КАМЕРА ОЛИМП

Нане- друга билка која е извор на аналози на женски хормони, поточно естроген. Неговата редовна употреба помага да се подобри функционирањето на тироидната жлезда и да се стабилизира хормоналната позадина. Малкумина знаат, но само една порција нане содржи повеќе од 100% од дневната доза на железо дневно, го стимулира производството на црвени крвни зрнца и го нормализира нивото на хемоглобин, така што ова е добра превенција и третман на анемија. Има корисен ефект врз работата на нервниот систем, смирува, затоа е особено корисен за оние кои живеат во постојан стрес и напнатост. И, ако подготвите силна инфузија на чај од нане, може да се ослободите од болката во критичните денови.

Чисто женска билка - Лисици... Неговите придобивки за фер сексот се објаснуваат со изобилството на растителни компоненти во неговиот состав, кои се многу слични на женските хормони, поради што се сметаат за нивни аналози. Примарната цел на оваа билка е лекување на болести на матката, проблеми со додатоци. Таа може да ги реши проблемите до тумори. Тоа е разноврсна билка што може да се користи како лек за неплодност и може да биде корисна за време на периодот на лактација за зголемено производство на млеко. Манжетната ја одржува хормоналната позадина во нормална состојба, ја подобрува активноста на внатрешните органи, ги запира воспалителните процеси, е индицирана за болни и тешки периоди, во случаи на закана за прекинување на бременоста. Големата предност на оваа билка е тоа што нема контраиндикации, освен индивидуална нетолеранција. 906705_10150484759559980_2165283631441833556_o

Каранфилче од поле, таа е каранфилче на матката, ова е многу силна билка која помага да се зајакне тонот на матката. Често се препишува со цел да се запре крварењето по породувањето, како и за брзата контракција на гениталниот орган. Истиот ефект се користи во итни случаи за стимулирање на породувањето, но само строго како што е наведено од надзорниот лекар. Истата билка им помага на оние парови кои долго и безуспешно се обидувале да станат родители.

Дрвен црвприпаѓа на родот на плевелите, но ова е многу силно растение, чии придобивки е едноставно невозможно да се преценат. Дури и прабаби биле третирани со оваа билка заради онкологија и голем број сериозни женски болести. И од неодамна, во Јапонија беше создаден многу скап лек против онкологија, базиран на супстанции добиени од ова растение. Woodlice ќе биде корисен за жени на која било возраст. Ја регулира тироидната жлезда, го храни организмот со голем број минерали и витамини А, Б, Ц фолна и други киселини. Го враќа нервниот систем и го зголемува нивото на хемоглобин во крвта.

Други корисни билки кои се индицирани специјално за жени се:

 • Мелиса;
 • црвена детелина;
 • камилица;
 • bloodroot;
 • Липа;
 • зимзелена боја.

Всушност, има многу билки корисни за жените и едноставно е невозможно да се наведат сите во обем на една статија. Сепак, оние што се опишани погоре можат со право да бидат вклучени во водачите.

Билен третман на женски болести

 • Третман на неплодност со боракс матка се јавува со помош на лековита инфузија, која се подготвува од две големи лажици билки и неколку чаши врела вода. Составот мора да биде дозволен да се смири два часа. Готовата инфузија се користи не само внатрешно, туку се врши и туширање со него. За подобрување на квалитетите, многу е добро да се користи матката од боракс во комбинација со црвена четка. Таквиот тандем е во состојба да излечи миома, миома и да ги запре воспалителните процеси, што помага да се забрза зачнувањето. фитотерапија
 • Каранфилчето на матката за третман на неплодност работи многу поефикасно ако е донесено од двајцата партнери истовремено. Се вари како обичен чај и се пие на ист начин.
 • Истурете неколку мали лажици трева манжетна со чаша врела вода и оставете да стои десетина минути. Процедете и консумирајте три пати на ден за третина од чашата и за третман и за превенција. Третира неплодност и е добро за општото здравје на жените.
 • Чајот може да се свари од лекување на оригано за да се нормализира хормоналното ниво и генерално да се зајакне женското здравје. За да го направите ова, истурете чаша врела вода над мала лажица сува трева и оставете ја да се вари. Откако пијалокот ќе се смири и ќе се олади, можете да додадете мед во него.
 • Смирувачка и реставративна лушпа од нане е многу лесна за подготовка. За погодност, можете да купите спакуван пакет и да сварите по една вреќа со чаша врела вода. Нането се користи како обичен чај, по можност навечер, за да нема поспаност во текот на денот. gipotoniya-travy

Други билки за кои пишувавме порано се користат во сличен принцип. Бидете многу внимателни и следете ги упатствата дадени од производителот, или уште подобро од докторот. И покрај фактот дека билките се природен извор на здравје, најдобро е да се консултирате со специјалист пред да користите. Некои од билките имаат контраиндикации и несакани ефекти кои можат само да ги влошат здравствените проблеми.

Како да се вари билки

За да добиете 100% корист од билки, треба да можете да ги приготвувате правилно. И покрај очигледна едноставност на целиот процес, не секој знае како да го направи тоа. Најлесен начин да направите чај од билки е да ја истурите суровината во чаша или порцелански сад, да ја истурите со врела вода, да се покрие со капак и топол пешкир, да се остави да стои 15-20 минути, по што може да се консумира . Треба да ја погледнете точната доза на пакувањето на производителот или да се консултирате со специјалист за ова прашање. Многу е погодно да се подготвуваат пијалоци од билки спакувани во вреќи за филтрирање, бидејќи целата доза е веќе измерена. travy-ot-raznyh-boleznej

За да се подготви супа, тревата прво се истура во емајлирана тава, потоа се истура ладна вода и сè се става на оган. Веднаш штом составот врие, огнот мора да се сведе на минимум, да се затвори со капак и да се остави да врие половина час. Потоа извадете го од шпоретот, оставете да се излади, исцедете го.

Друга опција за подготовка на билки е водена бања. За да го направите ова, мала лажица трева се става во чаша (метал), се става со чаша чиста ладна вода и се става во водена бања, така што течноста во долниот тенџере достигнува малку повеќе од средината на садот во која се наоѓа тревата. Водата во долниот тенџере треба да зоврие, по што огнот се става на минимум и сè останува на половина час, по што супата ќе биде подготвена. Овој метод на готвење има голема предност. Бидејќи не е предвидена постапка на вриење, сите витамини од билките остануваат недопрени.

Слични написи

Остави одговор