Дома Здравје Интеркостална невралгија: причини, симптоми

Болка во градите може да се појави како резултат на меѓуребрената невралгија. Ова се случува кога меѓуребрениот нерв е иритиран или стиснат. Како резултат, лицето доживува акутна болка. Болеста се јавува главно кај постари лица, но млади луѓе кои водат седентарен и седентарен начин на живот или се занимаваат со пливање, исто така можат да го доживеат овој проблем. Дури и децата не се исклучок во овој случај. Во детството, меѓуребрената невралгија може да се дијагностицира во моментот на интензивен раст.

Причини за меѓуребрена невралгија

slomannoe-rebro-dostavlyaet-nepriyatnye-oschuschen

Меѓуребрената невралгија не е изолирана како посебна болест, бидејќи се развива во позадина на друга болест. Може да има многу причини за стискање или иритација на периферните нерви. За конечно да се ослободи од болеста, неопходно е да се идентификува и отстрани основната причина.

Меѓу главните фактори кои влијаат на развојот на меѓуребрената невралгија, може да се идентификуваат следниве причини:

 1. Тумор процес во 'рбетниот мозок, туморот може да биде единечен или повеќекратен.
 2. Труење со хронични штетни материи.
 3. Воспалителни процеси во областа на градите.
 4. Демиелинизацијата е патолошки процес во кој се јавува селективно оштетување на миелинската обвивка во периферниот нервен систем.
 5. Недостаток на витамини од групата Б во организмот, ова може да се случи поради дигестивни нарушувања.
 6. Болести на 'рбетот како што се остеохондроза, спондилитис, анкилозен спондилитис, интервертебрална хернија.
 7. Дијабетес.
 8. Инфективни болести како што се туберкулоза, грип, ќерамиди или херпес.
 9. Болести на ребрата или патологии во кои градите се деформираат.
 10. Аневризма на аортата во торакалниот регион.
 11. Воспалителен процес во плеврата на белите дробови.
 12. Алергија.
 13. Мултиплекс склероза.

Едно лице може да живее со овие болести долго време, не знаејќи за нивното постоење, и покрај фактот дека повеќето од нив претставуваат сериозна опасност за животот. Затоа, многу е важно да се дијагностицира основната причина за меѓуребрената невралгија и да се отстрани навремено.

Следните околности можат да послужат како непосреден поттик за болеста:

 1. Хипотермија на телото, особено на вратот и градите.
 2. Повреди на торакалниот 'рбет.
 3. Токсични ефекти врз телото, вклучително и алкохолни.
 4. Грешки во исхраната, недостаток на витамин Б.
 5. Хормонални нарушувања.
 6. Промени во телото на возрасниот план.
 7. Пренапон на мускулите на грбот, како резултат на физички напор, носење тегови, долго време во една позиција итн.
 8. Стресни ситуации.
 9. Инфекции кои можат да влијаат на нервите.
 10. Долготрајна употреба на лекови, како резултат на што токсични материи се акумулираат во телото.
 11. Менопауза кај жени и промена на хормоналните нивоа.

Интеркостална симптоми на невралгија

жена-болка во градите

Главниот симптом на болеста е болка во градите помеѓу ребрата. Може да се манифестира на различни начини - да биде остар и да пука, или, обратно, продолжен и болен. Болката се влошува кога кашлате или кивате. Едно лице треба да избере посебна положба на телото со цел да ја ублажи болката.

На назначување на лекар, со палпација на болното подрачје, болката може да се интензивира и лекарот лесно може да ја одреди нејзината насока. Многу пациенти велат дека не чувствуваат болка, туку чувство на печење, пецкање и во подоцнежните фази на невралгија, вкочанетост во оваа област.

Ако меѓуребрената невралгија се појави лево, тогаш пациентите често ја мешаат болеста со ангина пекторис. Бидејќи болката е на ова место од планот за печење, таа зрачи со левото рамо и раката. Главната разлика помеѓу ангина пекторис и меѓуребрената невралгија е тоа што болката не се интензивира при кашлање, кивање и дишење и исчезнува откако лицето ќе земе нитроглицерин или негова замена.

Но, во секој случај, задачата на лекарот е да ја утврди точната причина за болката, затоа, со цел да се спречи некое лице, ЕКГ сè уште е пропишан. Ова исто така се должи на фактот дека миокарден инфаркт може да се меша со невралгија, во која нитроглицеринот исто така не помага.

Со невралгија во долниот дел на ребрата, се создава чувство на болка во бубрезите, што потсетува на ренална колика. Тие се манифестираат со ненадејност на состојбата во лумбалниот регион, потсетувајќи на контракции, кои се даваат во препоните и долните екстремитети.

Во овој случај, исто така, не вреди да се одложува, подобро е да се спроведе преглед навремено и да започне правилен третман. Понекогаш оваа состојба во нејзините симптоми наликува на такви патологии како плеврит, стеноза на аортата, тумори во медијастиналниот регион.

Интеркостален третман на невралгија

Сакит-Јантунг-дан-Мозочен удар-Лабело

Процесот на лекување има две главни цели:

 1. Олеснување на состојбата на една личност со елиминирање на синдромот на болка.
 2. Терапија на основната болест, против која се разви невралгија.

Најчесто, пациентот се лекува на амбулантско ниво. Во зависност од сериозноста на невралгија, во првите 3-7 дена, на едно лице му се препорачува да остане во кревет. Површината на креветот треба да има рамна и цврста површина, препорачливо е да купите ортопедски душек за овие цели. Ако мрежата на креветот попушти, тоа може негативно да влијае на состојбата на пациентот.

Од лековите, најчесто се препишуваат следниве лекови:

 1. Антивоспалителни лекови. Тие имаат аналгетски ефект и се борат против воспалението. Овие лекови може да се препишат како инјекции, таблети или супозитории.
 2. Мускулни релаксанти - ослободуваат спазам во пругастите мускули.
 3. Седативи за ублажување на напнатоста во нервниот систем.
 4. Витамински комплекси, кои вклучуваат група Б. Тие се неопходни за враќање на оштетените нерви и за подобрување на жицата на импулси меѓу нив.

За локален третман, се препишуваат разни масти и гелови, кои имаат аналгетски ефект и го олеснуваат воспалението. Важна улога игра физиотерапијата и некои традиционални методи на лекување, кои мора да ги препише лекар.

Слични написи

Остави одговор