Дома Здравје Бременост Болест на полицистични јајници: причини, симптоми и третман

Поради болест на полицистични јајници, жената често развива неплодност. Но, болеста се дијагностицира поретко, во околу 4-8% од случаите кај пациенти на возраст од 20 до 35 години. Болеста на полицистични јајници е сериозна болест која во никој случај не треба да се започне со цел последователно да се роди здраво потомство. Колку побрзо започне третманот, толку се поголеми шансите за закрепнување без компликации и последици.

Причини за полицистични јајници

написСлика-57a884a4bbc9b1470661796

Родени девојчиња со предиспозиција за полицистично заболување може да се појават кај жени кои претрпеле следниве болести во минатото пред бременоста или породувањето:

 • неплодност;
 • спонтан абортус во претходна бременост;
 • хормонални абнормалности.

Тоа се хормонални нарушувања што можат да ги наследат новородени девојчиња од нивните мајки, што последователно може да резултира со болест на полицистични јајници. Други причини за појава на предиспозиција за оваа болест може да бидат заразни болести пренесени во детството, особено заушки или, со други зборови, заушки. Во зрелоста, појавата на полицистична болест е олеснета од ендокрини нарушувања, што може да биде комплицирано од тешка бременост или породување, повреди на главата, неврози или интоксикација.

Кај 40-70% од болните жени, патологијата се манифестира во позадина на намалување на чувствителноста на таква супстанца како инсулин. Токму овој хормон се лачи од панкреасот, го контролира количеството шеќер во крвотокот. Како резултат на тоа, многу инсулин продира во крвотокот, а андрогените се синтетизираат во огромна количина во јајниците - машки полови хормони. Токму овие сексуални дисфункции доведуваат до неповратни последици.

Надворешната обвивка на јајниците станува многу погуста, зрелите фоликули не се во можност нормално да се распаѓаат за да создадат јајце, како резултат тие се полни со непотребна течност. Тоа е, тие се претвораат во цистични формации. Полицистичните јајници стануваат поголеми по големина поради повеќе цисти. Покрај тоа, дефект на хипоталамусот и хипофизата може да доведе до такви прекршувања. Што исто така доведува до зголемено производство на андрогени.

Следниве болести може да доведат до полицистична болест:

 • дијабетес;
 • проблеми со надбубрежните жлезди;
 • дебелина.

Наследниот фактор исто така може да игра улога. Како заклучок, можеме да кажеме дека хормоналното нарушување на телото лежи во срцето на таквата патологија на јајниците.

Симптоми на болест на полицистични јајници  

поликистоз-јаичников-1

Не постои дефинитивна симптоматска специфичност на болеста. Сите манифестации на полицистична болест на јајниците се слични на другите хормонални нарушувања. Симптомите се различни за секого. Некој со прва менструација, други со последователни циклуси, дури и по неколку години.

Клинички, болеста се манифестира на следниов начин:

 1. Зголемување на јајниците во големина.
 2. Нема историја на бременост.
 3. Развој на олигоменореја и аменореа (долга пауза помеѓу периодите, нивниот недостаток или обратно изобилство).
 4. Комплет вишок килограми.

Наспроти позадината на ретка менструација, се развива неплодност или практично не се јавува овулација. Поради високата содржина на андрогени во крвта, жената развива хирзутизам, односно силен раст на косата. Косата расте главно во областа на потколеницата, на внатрешните бедра, во перинеумот и по белата линија на стомакот. Карактеристичните антени се појавуваат на лицето над горната усна.

Aената развива дебелина, нејзиниот глас станува груб, старечки дамки се појавуваат на кожата. Се чини дека пациентот постојано доживува предменструален синдром, што се манифестира со промена на расположението, болка во долниот дел на стомакот и во лумбалниот регион, зафаќање и чувствителност на млечните жлезди. Како што напредува болеста, жената развива крварење на матката со цикличен план. Честопати постои депресивна состојба, психоза.

Болест на полицистични јајници и бременост  

hamilelikte-mide-yanmasi-neden-olur-mide-yanmasina-ne-iyi-gelir

Најчесто, со болест на полицистични јајници, отсуството на бременост може да биде единствената манифестација на болеста. Дури и да имало спонтана бременост, тие сочинуваат само 3-5% од случаите. И скоро е невозможно да се даде плод.

Можеби најтешката задача во третманот на полицистични јајници е враќање на репродуктивните функции на женското тело. Ова може да се постигне само по обновување на ендокриниот систем и менструалниот циклус. Со успешното постигнување на овие цели, лекарите преминуваат на вештачка стимулација на овулацијата. Во овој случај, се користи хормоналниот агенс Кломифен или неговите аналози, што предизвикува навремено ослободување на јајцето од јајниците и спречува понатамошно формирање на цисти. Во тоа време, потребно е постојано да се проверува хормоналната позадина на жената и да се спроведе контролен ултразвук.

За жал, дури и најсмислените тактики на третман не гарантираат целосно враќање на функцијата на јајниците, дури и ако циклусот на овулација е прилагоден, тоа не значи дека зачнувањето ќе биде успешно.

Ако нема резултат од кломифен, се користат гонадотропни хормони. Како последно средство, можеби е неопходна хируршка интервенција. Во отсуство на резултати од терапија, постои уште една шанса да забремените, ова е да се прибегне кон постапката за ИВФ.

Третман на полицистични јајници

f342cfd3-96b9-471a-8c8a-e6ec6220d3b0

Реставрацијата на телото мора да се изврши целосно и доследно. Болеста на полицистични јајници не е само гинеколошка болест, туку се појавува во позадина на многу нарушувања што треба да се отстранат. Терапијата ќе зависи од сериозноста на патологијата и желбата на пациентот да забремени дете.

Ако има дебелина, тогаш во рана фаза на терапија, пациентот мора да се врати во физичката норма. Е ви треба специјална диета и умерено вежбање.

Следната фаза вклучува нормализирање на хормоналната позадина на жената. Во овој случај, се постигнуваат следниве цели:

 1. Враќање на циклусот на менструација.
 2. Елиминација на хиперандрогенизам, што може да се манифестира со зголемени акни, хирзутизам, итн.
 3. Нормализирајте го метаболизмот на јаглехидрати и масти.

За да се поправи менструалниот циклус, се пропишуваат хормонски агенси со мала содржина на хормонот естроген. Во третата фаза на третман, стимулацијата на овулацијата се користи кај жени кои сакаат да раѓаат.

Како дополнителен третман, се спроведуваат следниве методи:

 1. Земање антиоксиданси.
 2. Назначување на витаминска терапија.
 3. Физиотерапија.
 4. Масажа.

Ако конзервативниот третман не успее, се прави операција.

За да се спречи развојот на болести на полицистични јајници, потребно е редовно да се подложува на рутински прегледи со лекари, особено да се посети гинеколог. Ова се прави двапати годишно. Исто така, контролирајте ја вашата тежина, за да не ја зголемите, треба да се придржувате до одредена диета заснована на растителна храна. Вежбањето исто така игра важна улога. Земете хормонални контрацептиви според упатствата на вашиот лекар.

Слични написи

Остави одговор