Дома Рецепти Втори курсеви Придобивките од крв колбас

Крв колбас многу популарно јадење. Но, малку луѓе знаат дека е исто така корисно. Главната состојка во овој вид колбаси е свинска крв. Содржи многу железо, кое телото лесно го апсорбира. Ајде да разговараме подетално за јадење кое е популарно повеќе од еден век.

Како е корисна колбасот со крв?

Овој производ има средно висока калорична содржина, бидејќи неговата енергетска вредност може да варира во опсег од 250-400 kcal на 100 g.

Крв колбас е богат со витамини (Б3, Б12, Д), содржи и фосфор, калциум, селен и железо (околу 35% од дневната вредност во 100 гр производ).

слика5

Со оглед на фактот дека колбасот во крвта добро се апсорбира и телото прима многу корисни материи, ова јадење се препорачува да се консумира кога анемија, губење на крв, за најбрзо закрепнување по операција и повреди.

Исто така, се препорачува ова јадење да се користи за луѓе кои се занимаваат со активни спортови, бидејќи колбасот содржи многу аминокиселини и протеини, кои се неопходни за нормално функционирање на организмот под големи оптоварувања.

Оваа колбас е особено корисна за бремени жени со низок хемоглобин. Но, важно е да се следи квалитетот на ова јадење, бидејќи, во спротивно, постои ризик од инфекција со паразити.

03

Рецепт за крв колбаси

Повеќето луѓе немаат способност и желба да готват колбас со крв, па затоа претпочитаат да купат готов производ. Во оваа верзија, садот е целосно подготвен за јадење и нема потреба од дополнителен термички третман.

Но, ако можете да купите свежа крв и други состојки, можете сами да направите колбас со крв. Само во овој случај, можете да бидете целосно сигурни во неговиот висок квалитет и безбедност.

Постојат многу варијации на состојките за колбаси во крвта. Најчесто користени комбинации се:

 • мелено свинско, телешко и говеда крв;
 • сецкана сланина, свинска крв и леќата;
 • мелено свинско месо, тркалезен ориз, крв, разни зеленило и маснотии;
 • црн дроб, свинско крв, варено млеко, сланина, кромид;
 • свинска маст, свинско и мелено говедско месо, крв и остатоци.

кровјанаја-колбаса-9

На пример, за да готвите колбас со крв со леќата, мора:

 • 1 лажица масло. леќата;
 • 0,1 кг мелено свинско месо;
 • 0,25 кг сланина;
 • 1 литар крв;
 • 2 големи кромид;
 • сол, бибер и други зачини по вкус;
 • цревата.

Принципот на готвење е ист, без оглед на компонентите на крвниот колбас:

 1. Прво треба да се подготват цревата. Тие мора да се исчистат од слуз, да испаднат, добро да се исплакнат, да се нанесуваат со сол и да се остават неколку часа. После тоа, треба да се натопи во вода со оцет за 6-7 часа. Ова ќе го отстрани непријатниот мирис.
 2. За тоа време, можете да го подготвите полнењето. Исецкајте го месото, пржете додека не омекне. Исплакнете ги и зовријте ги жито. Ако сакате да додадете кромид, тогаш исто така треба да го пржете.
 3. Тогаш треба да се справите со крвта. Ако е свежо, проверете го преку сито. Во случај на згрутчување на крвта, подобро е да користите мешалка, а потоа да се процеди.
 4. Следно, треба да ги измешате сите состојки, да ги посолите, а исто така да додадете бибер и други зачини по вкус.
 5. Потоа треба да ги наполните цревата со подготвената мешавина.
 6. За да се заврши процесот на готвење, колбасот со крв мора да се потопи во врела вода 10 минути и периодично да се прободува со игла, бидејќи во спротивно едноставно ќе пукне.
 7. После тоа, останува само да се пече колбасот во рерна на температура од 250 степени, 30 минути.

krovyanka-92140

Постојат многу рецепти за колбаси со крв. Некои готвачи додаваат дури и суво грозје и суви кајсии на неа, додека други, пак, се поконзервативни и претпочитаат да прават акценти на аромите користејќи лук, босилек и други зачини.

Слични написи

Остави одговор