Дома Здравје Симптоми на низок хемоглобин

Штом железото ќе влезе во нашето тело, тој реагира со посебен протеин што се наоѓа во црвените крвни клетки, поради што се формира хемоглобин. Главната задача на второто е да ги снабдува ткивата со кислород, кој влегува низ белите дробови, а потоа да го отстрани јаглерод диоксидот. По изглед, задачата е едноставна и јасна, но во исто време е и многу одговорна. Затоа, недостатокот на хемоглобин во крвта е полн со сериозни здравствени проблеми. Што точно е ова опасно и како дефицитот може да се спречи и надополни - ќе кажеме во овој напис.

Кој е ризикот од низок хемоглобин

Кога нивото на хемоглобин во телото е под нормалното, ова е основа лекарот да му даде на пациентот дијагноза на анемија... Главната опасност од недостаток на оваа супстанца е органите и ткивата да престанат да примаат кислород во доволни количини, што сериозно влијае на квалитетот на нивната витална активност. Лошата работа на органите доведува до фактот дека тие почнуваат да пропаѓаат еден по друг, телото почнува брзо да се истроши и нормалното функционирање на целиот систем е нарушено.

Недостатокот на хемоглобин во крвта доведува до фактот дека имунитетот ослабуваи лицето почнува да се разболува често, особено за деца. Во второто, физичкиот и менталниот развој е нарушен, мозокот не работи толку активно. Поради ниското ниво на хемоглобин, се појавува брз замор, кој се развива во хроничен замор, поспаност. Исто така е полн со хронични стомачни заболувања, загуба на крв, цревни патологии, заразни болести, крвни заболувања, а во особено напредните фази може да се претвори во онкологија, па дури и смрт. 1464107027_гемоглобин4

Со оглед на сериозноста на последиците, очигледна е важноста од следење на нивото на хемоглобин во крвта. Ова е особено точно за деца, бремени жени и жени над 45 години, кои се повеќе подложни на слични здравствени проблеми.

Норма на хемоглобин во крвта

Стапката на хемоглобин се одредува индивидуално, земајќи ги предвид возраста, полот и состојбата на пациентот. Така, на пример, кај бремени жени, стапката ќе биде поголема дури и во споредба со нивните небремени врсници. Можете да ја одредите нормата за нивото на хемоглобин користејќи ги следниве табели.

норма-гемоглобина

Причината за низок хемоглобин во крвта

Нивото на хемоглобин во крвта може да се намали од различни причини, од кои некои се сосема природни. Ова главно се забележува со сериозна загуба на крв, дури и од внатрешен карактер. Кај жените, причината може да биде тешки периоди... Повреда, хирургија, хемороиди, повреди - сето ова може да доведе до намалување на хемоглобинот. Што се однесува до латентното крварење, тие можат да се забележат кај некои видови на болести на внатрешните органи, за кои самиот пациент можеби дури и не знае. Изложени на ризик се жени со патологии на внатрешни репродуктивни органи: миома на матката, цисти на јајниците и други. Автоимуни болести, разни инфекции, наследна предиспозиција и минлив живот на црвените крвни клетки се соучесници на низок хемоглобин.

Децата најчесто почнуваат да страдаат од анемија поради лошата и неурамнотежена диета, кога на менито има многу малку храна што содржи железо. Инвестираните донатори се склони кон анемија, чијашто крв едноставно не е во можност да се опорави за кратко време. Како резултат, активно помагајќи им на другите, едно лице го уништува своето здравје. Донацијата е благородна причина, но сè треба да биде во умерени количини и да не му штети на вашето тело.

Симптоми на низок хемоглобин во крвта

Само соодветна анализа може точно да го одреди нивото на хемоглобин во крвта. Сепак, можно е да се разбере дека нешто не е во ред со телото со знаците, кои во повеќето случаи сигнализираат за недостаток на хемоглобин.

Примарните знаци може да се наречат брз замор и постојано чувство на замор, пациентот сака да спие и не може да се разбуди на кој било начин. Покрај тоа, може да има честа вртоглавица, мигрена, неправилно чукање на срцето и нарушувања на крвниот притисок. Во напредни фази, недостаток на хемоглобин исто така може да се манифестира во несвестица. anemiya-lechenie-narodnymi-sredstvami

Анемијата често се манифестира во тешка сувост на кожата, формирање пукнатини на аглите на устата (види " напади"), Кршливи нокти и коса, вторите почнуваат да паѓаат изобилно и полека растат. Кај некои пациенти се забележани нарушувања во сетилото за вкус и мирис.

Ако забележите неколку од наведените симптоми, посетете го вашиот лекар што е можно побрзо. Колку подолго одложувате со болеста, толку пострашни последици ќе донесе тоа, особено затоа што некои од последиците се неповратни.

Како да се зголеми хемоглобинот во крвта

Третманот, поточно, обновувањето на нивото на хемоглобин, треба да биде сеопфатен, но секогаш под надзор на квалификуван лекар. Откако лекарот ќе го утврди нивото на проблемот, тој ќе ги пропише потребните процедури и ќе земе специјализирани лекови. Од своја страна, самиот пациент може да преземе не помалку ефикасни мерки со цел да се подигне нивото на хемоглобин во крвта. Пред сè, треба да воспоставите здрав начин на живот, да се откажете од лошите навики и да воспоставите полноправна балансирана исхрана, вклучително и во диеталната храна што го зголемува хемоглобинот и содржи многу железо.

Производи кои го зголемуваат хемоглобинот во крвта

Вклучувајќи храна со висока содржина на железо, вреди да се земе предвид посебноста на микроелементот. Постојат два вида: хем и нехем. Нивната главна разлика е во тоа што првата варијација се апсорбира од телото многу подобро. Но, второто не може да се асимилира самостојно ако витаминот Ц не учествува дополнително во процесот.

Добавувачи на хем железо вклучуваат:

 • Говедско месо.
 • Свинско месо.
 • Туна.
 • Кокошка.
 • Ракчиња.
 • Овчо месо.
 • Халибут.

Добавувачи на не-хем железо:

 • Авокадо.
 • Тиква
 • Репка
 • Датуми.
 • Суво грозје.
 • Аспарагус.
 • Компири.
 • Зелен грашок. produkty_povyshayushchie_gemoglobin_zhivotnogo_proishozhdeniya

За да не-хем железото може безбедно да се апсорбира од телото, заедно со наведените производи, мора истовремено да консумирате цитруси, свежи пиперки, домати, брокула, јагоди, киви, папаја и друга храна богата со витамин Ц.

Многу е корисно за зголемување на хемоглобинот да се вклучи во диеталната храна во која има изобилство витамин Б12, а тоа се:

 • јајца;
 • црн дроб;
 • мешунки;
 • зелен зеленчук.

За ефикасно надополнување на железото, а со тоа и нивото на хемоглобин во крвта, вреди да се напушти храната што придонесува за намалување и отстранување на железото од телото. Овие „штетници“ вклучуваат:

 • пијалоци со кофеин;
 • алкохол;
 • млечни производи;
 • храна што содржи многу растителни влакна;
 • препарати со висока содржина на сода и калциум.

Во зголемувањето на нивото на хемоглобин, не заборавајте за уште една многу важна работа - добро расположение. Одамна е докажано дека стресот и депресијата сериозно влијаат на состојбата на телото и доведуваат до недостаток на важни елементи во трагови и витамини, вклучително и хемоглобин.

Слични написи

Остави одговор