Дома Здравје Витамин Е во храната

Витаминот Е е познат на многу жени, што воопшто не е изненадувачки, бидејќи дозволува подолго време чувајте ја младоста и убавината... Но, спектарот на дејствување на оваа корисна единица е многу поширок и посериозен отколку што може да се замисли. Ние ќе ви кажеме во оваа статија за вредноста на витаминот Е за организмот и во кои производи е содржана во доволни количини.

Предности на витамин Е.

Витамин Е.беше откриен пред нешто помалку од 100 години од научникот Херберт Еванс. На почетокот на 20 век, тој спроведе студија врз стаорци, обидувајќи се да открие како млекото влијае на телото, но наскоро откри дека со позитивен развој и задоволителен раст на животните, употребената диета ги прави женските глодари стерилни. Беше направен обид да се воведат во исхраната витамините Д, Ц, Б и А и други производи познати во тоа време, но немаше резултат. Но, по воведувањето на лисјата од зелена салата и маслото од пченица, можноста за раѓање на детето брзо им се врати. Така, се изведе одредена супстанција, која беше означена како „Х“, како репродуктивен витамин. Неговата активна студија започна, а до 1938 година беше произведен синтетички аналог на витамин Е, кој започна да се користи за третман. Еве една интересна приказна за сега добро познатиот витамин. shutterstock_380849872-700x467

Овој витамин растворлив во масти е моќен природен антиоксиданс што не треба да се зема со додатоци на железо, бидејќи првиот е уништен од вториот.

Витаминот Е спречува формирање на оксидативни процеси, интеракција во ова прашање заедно со аскорбинска киселина и витамини Б3, кои малку ја инхибираат кислородната активност. Токоферолот го штити дермисот од изложеност на ултравиолетово зрачење и може да спречи изгореници. Интересно е тоа што луѓето чија диета содржи доволна количина на оваа супстанца имаат помала веројатност да изгорат од сонце дури и без употреба на заштитни креми за овие цели.

Антиоксидантните својства на витамин Е го прават ефикасен во борбата и спречување на ракот. Има разорно влијание врз слободните радикали. Многу научници се на мислење дека токоферолот ги штити луѓето од белодробни заболувања, што е докажано со истражувања и експерименти. Поради фактот што токоферолот се бори против слободните радикали, видот се подобрува, се обезбедува превенција од болести на очите.

Исто така, забележана е регуларност дека со недостаток на овој витамин, бројот на црвени крвни клетки во крвта почнува да се намалува пропорционално, што доведува до анемија. Токоферолот е вклучен во метаболизмот на шеќерот, а со недостаток на него во организмот, ризикот од дијабетес е значително зголемен. 1efb25e6-e900-455a-9fcc-f60dbd137c43

Ефектот на токоферол врз телото се изразува и во:

 • стабилизација на притисок;
 • спречување на катаракта;
 • кислородна сатурација на крвта;
 • намалување на ризикот од формирање лузна;
 • го нормализира процесот на згрутчување на крвта;
 • го штити телото од деструктивните ефекти на слободните радикали;
 • спречува анемија;
 • го зајакнува имунолошкиот систем;
 • организира правилна исхрана на клетките;
 • ја зголемува издржливоста;
 • ја одржува кожата еластична;
 • нормализира работата на срцевиот мускул;
 • ги елиминира грчевите;
 • одговорен за здравјето на мускулите;
 • го враќа и одржува сексуалното здравје и ја подобрува привлечноста;
 • третира неплодност.

Тој е индициран за употреба од спортисти, како и од оние кои редовно се изложени на физичка активност и доживуваат стрес за време на пубертетот. Во староста, земањето токоферол ги зголемува шансите да се спречи менталното заматување.

Витаминот Е е корисен за апсолутно сите, од мали до големи, и за жени и за мажи.

Која храна содржи витамин Е.

И покрај фактот дека придобивките од витамин Е се импресивни, не можете да го земате без размислување. За ова, мора да има или сведоштво или рецепт на лекар. Со аптека лекови, можете брзо да заработите предозирање, и ако внесете храна што го содржи овој витамин во исхраната, тогаш хипервитаминозата е исклучена. Ви ги доставуваме на ваше внимание производите во кои овој витамин се наоѓа во големи количини.

26371696

Недостатокот на витамин Е во организмот првенствено влијае на мускулните влакна, предизвикувајќи нивно оштетување. Неизбежна хипоксија се јавува во органи на кои редовно им е потребен кислород. Можете да разберете дека е време да се свртите кон проучување на вашето тело ако се идентификувани следниве проблеми:

 • неплодност;
 • спонтани абортуси;
 • рана токсикоза;
 • слаба потенција кај мажите;
 • мускулна слабост;
 • проблеми со видот.

Со недостаток на витамин Е, постојат и други знаци, но само лекар може да ги идентификува.

За организмот, и недостаток на витамини и прекумерна количина се лоши, затоа секогаш треба да се обидувате да го одржувате нивото во нормална состојба. Ова може да се направи исклучиво со преминување на урамнотежена исхрана. Тешко е и практично невозможно да се постигне квалитетен и одржлив резултат со лекови, затоа се користат само во најекстремни случаи.

Слични написи

Остави одговор