Дома Здравје Анализа за скриени инфекции

Многу жени се свесни за своите здравствени проблеми. Точно, исто така се случува да постои болест, но едно лице дури и не се сомнева во неговото постоење. Овие болести се нарекуваат латентни инфекции, бидејќи продолжуваат без симптоми и не се чувствуваат долго време.

Латентните инфекции се првенствено болести кои можат да се заразат најчесто преку сексуален контакт. Такви болести се кламидија, уреаплазмоза, папилома вирус и многу други. Ако не се лекуваат, тие можат да доведат до компликации како што се неплодност. Ова е опасност од латентни инфекции.

77

Кои тестови се прават за скриени инфекции

Ако се појават непријатни симптоми: чешање, печење, болка во долниот дел на стомакот, осип во пределот на гениталиите, треба да се консултирате со лекар и да направите не само општи тестови, туку и за скриени инфекции.

Намачкајте

Овој метод за откривање на инфекции вклучува идентификување на микробите кои живеат во вагината, грлото на матката и уринарниот тракт. Многу едноставна и брза анализа.

Резервоар за сеење

Тоа е направено со цел да се утврди кои габи живеат во вагината, нејзината микрофлора и исто така да се открие реакција на лекови кои можат да излечат инфекции на гениталиите. Помага да се идентификува предизвикувачкиот агенс на инфекцијата. Таквата анализа е корисна доколку гинекологот ве испратил на тестови при планирање на бременоста, така што бебето не може да се зарази со ништо при раѓање.

REEF

Го идентификува предизвикувачкиот агенс на инфекција растејќи ја под микроскоп. Специјални реагенси се капнуваат на материјалот, по што микробите почнуваат да светат и инфекцијата е полесна за препознавање. Точноста на оваа анализа е од 70 до 98%.

PCR

Ова е модерен и многу точен метод. За да се спроведе, на лекарите им требаат, како биолошки материјал, плунка, секрети од гениталиите. Овој метод одредува колку микроби има во телото и како тие влијаат на општата состојба на една личност.

94

Тест на крвта за латентни инфекции

За да се идентификуваат скриени инфекции за биолошки материјал, не се користат само екскрети од телото, туку и крв. Покрај тоа, крвните тестови се многу често клучни и точни.

Клинички тест на крвта

Ова е многу едноставен, но ефикасен метод кој ви овозможува да откриете дали има разни воспалителни процеси во телото: нивото на леукоцити и еритроцити. Исто така, се зема клиничка анализа со цел да се следи состојбата и да се избере вистинскиот третман.

ЕЛИСА

Помага при откривање на инфекции во телото, па дури и на оние што се пренесуваат преку воздушни капки. Ако за други анализи можете да ги користите секретите од телото, тогаш за ова - само крв. Оваа анализа звучи како ензимска имуноанализа, бидејќи го идентификува точниот предизвикувачки агенс на инфекцијата и овозможува производство на специјални антитела кои се појавуваат во имунолошкиот систем и помагаат во борбата против вирусот.

42

Како и каде да се тестираат за скриени инфекции

Тестовите за латентни инфекции се прават во која било болница или клиника каде што има посебна лабораторија. Ако нема лабораторија, тогаш можете да направите и тестови, но мора да почекате кога ќе бидат прегледани во лабораторијата. Резултатот од тест на крвта може да се добие веќе следниот ден, но резервоарот за сеење и остатокот треба да почекаат од 7 до 10 дена. Бидејќи инфекцијата, под влијание на реагенси, мора да има време да расте.

Што треба да знаете

 • Пред тестовите, не треба да имате сексуални односи 2 дена пред породувањето.
 • Неколку дена ќе мора да престанете да користите хигиенски производи, да престанете со туширање и употреба на витамини.
 • Не можете да земате антибиотици, лекови, антифунгални агенси. Најдобро е да се воздржите од земање лекови 2 недели до еден месец.
 • Болести, консумирање алкохол или постојан стрес ќе помогнат брзо да се идентификуваат скриените инфекции, бидејќи имунитетниот систем е ослабен.
 • Најдобро е да се направат тестови на вториот или третиот ден по завршувањето на менструацијата. Во принцип, најоптимално, за жените, се смета дека се тестираат на 5-ти или 6-ти ден од менструацијата.

23

Колку чинат тестовите за латентни инфекции?

 • Размачкајте - од 250 до 300 рубли
 • Резервоар за сеење - 490 рубли
 • RIF - од 600 рубли
 • PCR - од 300 до 700 рубли
 • Комплетна крвна слика - од 300 до 450 рубли (во некои болници - 200 рубли)
 • IFA - од 1000 рубли

Цените на тестот може да варираат. Сето тоа зависи од каков вид на третман пропишува лекарот и, соодветно, од клиниката каде што ќе треба да се направат тестовите. Затоа, треба да го пресметате вашиот буџет и да бидете подготвени за фактот дека, можеби, третманот и тестовите ќе бараат значителна исплата. Во секој случај, здравјето е секогаш поважно, затоа не плашете се и не се разболувајте!

Како да се третираат скриените инфекции: видео

Слични написи

Остави одговор