Дома Семејство и дом Деца Што да се купи за новороденче

Долго пред раѓањето, идната мајка почнува да се прашува за купување работи за бебето. Ова е многу клучен момент и треба да купите практични, удобни и квалитетни работи. Во написот, ќе анализираме што му треба на бебето на прво место и што можете да понесете со вас во болницата.

Што е потребно во породилната болница за новороденче

Спакувајте торба за вас и вашето бебе неколку недели пред датумот на достасување. Можно е часот „Х“ да дојде пред предвидениот рок.

Сите породилиштеодобрува сопствен список на потребни работи за детето.

Во секој случај, не заборавајте да земете:

 • пелени;
 • влажни марамчиња;
 • еднократни пелени;
 • детски ножици;
 • памучни пупки со запирања.
 • поткошули;
 • памучни пелени;
 • атарот;
 • белезници-гребнатини.

beac72cd3d24b32221b376b3c360d3dd

Не носете со вас комплет за празнење.Роднините ќе донесат сè во болницата пред состанокот.

Список на работи за новороденче

Во метежот и вревата пред подготовката до породувањелесно можете да заборавите што сакавте да купите. Затоа, пред да одите во продавница, напишете список на она што треба да го купите.

Список на работи за спиење:

 • Креветче. За погодност на редење, можете да купите со нишало и вградена маса за менување.
 • Душек со тврда основа.
 • Маслени крпи.
 • Bебе ќебе.
 • Подвижен штракаат со прицврстување на креветот.
 • Ноќно светло.

менување

Со текот на времето, можете да купите ортопедска перница со наклон. Многу помага ако бебето плука често.

Постелнината не беше вклучена во списокот само затоа што новороденче многу често моча и подобро е да се ставаат редовни пелени. Ова е многу поудобно и попрактично.

Список за капење:

 • Бебешка бања.
 • Термометар за вода, доколку не е даден на бања.
 • Течен сапун за бебиња. Не е препорачливо да користите шампон пред 6 месеци.
 • Пешкир за капење со агол.

Ако ви се случува да го искапете вашето бебе сами, тогаш треба да купите специјален слајд.

Облека за миење или сунѓер не е прва потреба, бидејќи кожата на бебето останува многу деликатна до една година. Доволно е да ги измиете сите набори и телото со раката. Со текот на времето, можете да купите круг околу вратот за пливање во бањата. Но, само по консултација со невролог или ортопед.

Список на работи за одење:

 • Количка.
 • Мантил за дождови и комарци.
 • Торба за работи за бебе.
 • Носење. Многу е погодно да се користи, како авто-лулкамногу тежок и непријатен. И бебето е многу пријатно да спие во него.

Список на работи за јадење:

 • Две шишиња со брадавица.
 • Пумпа за гради.
 • Четка за миење шишиња.
 • Мала пластична плоча.
 • Чаша за пиење.

Ако финансиската можност ви дозволува, тогаш можете да купите стерилизатор, грејач и термална кеса. Но, како што покажува практиката, лесно можете да направите без овие работи.

Потребна облека:

 • Подкошули. Мора да има најмалку 10 од нив. Зависи од од сезонатаизберете топли или лесни модели.
 • Пелени 15-20 парчиња.
 • Белезници за гребење 2-3 парчиња.
 • Чорапи или чизми.
 • Ако раѓањето е планирано во зима, тогаш топол комбинезон. Бидејќи бебето многу брзо ќе порасне од пликот.
 • Боди и лапсуси. Доволно за 1-2 парчиња. Претежно облечете се на прошетка или да одите на лекар.
 • Капаче
 • Капи.
 • Лизгачи ако нема да завиете.

Оваа листа може да се прошири како што сакате. Имајте на ум дека децата можат да додаваат 5 см месечно.Значи, некои немаат време да ја облечат купената облека.

Други работи:

 • Тенџере.
 • Радио дадилка ако имате голема куќа.
 • Цицки.
 • Термометар за брадавица.
 • Автомобилско седиште.
 • Првите играчки.

За хигиена:

 • Памучни брисеви.
 • Водород пероксид или хлорофилипт.
 • Аптека камилица и сукцесија.
 • Бебешки крем.
 • Аспиратор за чистење на носот.
 • Бебешки прав.
 • Сапун за перење алишта.
 • Пелени за еднократна употреба.

Ова е основен список на основни предмети за новороденче. Можеби ќе прецртате нешто и смирено ќе направите без овие предмети. И некој, напротив, ќе додаде. Секоја мајка одлучува сè за себе и нема строги правила во ова.

Слични написи
0 412

Остави одговор