Дома убавина Што е отстранување на влакна од александрит

Секоја година ласерското отстранување на влакна станува сè попопуларно не само кај жените, туку и кај некои мажи: многу од нив, дури и ако не зборуваат за тоа, со задоволство би се ослободиле од вегетацијата на грбот, градите, па дури и на лицето. Ова е сосема разбирливо - денес, ласерското отстранување на влакна е практично единствениот начин да се отстрани несаканата коса засекогаш, или барем за многу години. Побарувачката создава понуда, затоа специјалистите вложуваат максимални напори за подобрување на оваа услуга. Една од овие новини на пазарот е отстранување на влакна со александрит со ласер, или, како што често се нарекува, отстранување на влакна со александрит.

Суштината на ласерско отстранување на влакна од александрит

Меѓу современите уреди за бесконтактно ласерско отстранување на влакна, ласерот со александрит е единствениот што го привлече вниманието на не само руски, туку и странски специјалисти.

27219898-lazernaya-epilyaciya-dlya-muzhchin-udalenie-volos

Александрит ласерот спаѓа во категоријата на контактни уреди за ласерско отстранување на влакна, што ја прави постапката со неговата употреба апсолутно безболна и удобна. И покрај многу високата температура на ласерското зрачење, уредите опремени со ласер "Александрит" имаат систем за ладење на кожата во текот на постапката, што исклучува појава на изгореници и потреба за употреба на анестетички креми, спрејови и слични производи.

Ласерски зраци влијае на меланинсодржани во самата коса и нејзината сијалица, која е одговорна за пигментацијата на вегетацијата и ја уништува. Затоа, колку е потемна косата, толку подобро ќе биде ефектот на епилација. Патем, благодарение на ова, уредот со ласер на александрит успешно ги отстранува не само несаканите влакна, туку и старечките дамки на кожата.

135

Ласерскиот зрак при изложување на кожата ја формира таканаречената „светлосна точка“, чиј дијаметар е еден од најголемите во ласерот со александрит - 18 мм. Ова му дава уште една предност: најбрза можна постапка.

Добрите и лошите страни на отстранувањето на влакна од александрит

Епилацијата со александрит ласер, и покрај сите позитивни својства и предности, сепак има некои недостатоци, од кои некои вклучуваат контраиндикацииза таква постапка. Главните се:

  • егзацербација на инфекција со херпес;
  • лошо згрутчување на крвта;
  • дијабетес;
  • бременост и лактација;
  • употреба на хормонални лекови;
  • многу темна или многу пржена кожа.

Дури и ако овие контраиндикации не се однесуваат на вас, сепак препорачуваме да се консултирате со вашиот лекар пред да ја извршите постапката. Но, за разлика од другите ласери, александритот не предизвикува несакани ефекти.

ласерска епилација

Другите предности вклучуваат и апсолутна безболна постапка - специјалистот дури и не ја допира вашата кожа и, соодветно, не го нарушува нејзиниот интегритет, не остава траги, лузни или изгореници. Александрит ласерот може да се користи на кој било дел од телото и не само за отстранување на влакна, туку и за отстранување на дамки од стареење. Еден зрак истовремено фаќа неколку фоликули на коса, што значително ја забрзува постапката.

Најефективниот резултат на ласерско отстранување на влакна од александрит се постигнува по 8-12 процедури со интервал од 1-2 недели помеѓу нив. После тоа, можете да заборавите на несаканите влакна скоро цел живот (хормонални нарушувања во телото, итн. Може да доведат до раст на нови фоликули на косата). Предност или неповолна положба, вие одлучувате, но денес сортата александрит е една од најефикасните процедури за долгорочно отстранување на влакна во светот.

Осврти за ласерско отстранување на влакна од александрит

11 12 13

Слични написи

Остави одговор