Дома убавина Отстранување на влакна со диоди

Отстранувањето на влакна со диоди е еден од видовите ласерско отстранување на влакна. Заштитата на кожата од негативните ефекти на моќните зраци ја обезбедува оптиката сафир, со која е опремен уредот. Благодарение на диодата, отстранувањето на влакна се случува поентно, што ја зголемува ефикасноста на постапката, намалувајќи го ризикот од несакани ефекти.

Постапка за отстранување на влакна со диоди

lazernaya_epilyaciya_farmoza_vinnitsa

Отстранувањето на влакна со диоди е погодно ако имате:

 • има вродени влакна;
 • чувствителна деликатна кожа на која се појавуваат алергии по бричење;
 • темни груби влакна кои брзо растат по епилацијата;
 • алергија на компонентите на восок или шеќер, како и крем.

Отстранувањето на влакна со диоди помага да се постигнат:

 • целосно отсуство на влакна по неколку сесии;
 • апсолутно отстранување на вродената коса;
 • исчезнување на старосните дамки што остануваат по вродената коса.

Еден ден пред постапката, мора да ја избричите епилираната област со жилет. Бидејќи за постапката, должината на косата не треба да надминува 1 мм. Исто така, вреди да се одбие да се нанесуваат креми и лосиони. Самата постапка за отстранување на влакна е како што следува:

 1. Господарот ја третира областа на кожата со лидокаин за ублажување на болката.
 2. Клиентот лежи на кауч и става специјални очила над очите.
 3. Специјалистот ја започнува постапката за отстранување на влакна со третирање на областа со ласер. Не се вознемирувајте ако за време на епилацијата чувствувате мирис на изгорена коса, тоа е сосема нормално.
 4. Ако влакната се епилираат на мала површина од телото, тогаш ќе потрае околу 15 минути, но големите површини траат до 4 часа.

Дома, епилацијата на диодата никогаш не треба да се прави. За да го направите ова, треба да имате скап уред и долгогодишно искуство во работата со него. Во спротивно, може да се појават неповратни тажни последици.

Отстранување на влакна со диоди - контраиндикации

lazernaya_epilyaciya

И покрај сите свои предности, отстранувањето на влакна со диоди има голем број на контраиндикации:

 • присуство на свеж тен (пред постапката за епилација, не можете да сончате 2 недели);
 • дијабетес;
 • настинки;
 • проширени вени на местото каде што ќе се отстрани косата;
 • присуството на болести на карлицата и млечните жлезди забранува епилација кај области за бикинии пазувите;
 • малигни тумори;
 • кожни болести (габи, херпес, лишаи, итн.);
 • отворени лезии на кожата, каде што ќе има епилација;
 • бременост и лактација;
 • многу молови на местото на постапката;

За да избегнете несакани ефекти, не обидувајте се сами да ги отстраните влакната оставени по постапката. Themselvesе испаднат сами, по некое време.

Кое ласерско отстранување на влакна е подобро: диода или александрит

За да одлучите која епилација е најдобра, треба да ги споредите добрите и лошите страни на секоја од нив.

  Отстранување на влакна со диоди Отстранување на влакна од Александрит
Достоинство
 • отстранување на вродените влакна;
 • погоден за груба груба темна коса;
 • максимална ефикасност во неколку сесии;
 • апсолутна безболна.
 • можност за отстранување на темни и светли влакна;
 • практично не постои ризик да добиете изгореници;
 • целосна безболна постапка;
 • косата почнува да паѓа по првата сесија.
недостатоци
 • ласерот не може да ја отстрани лесната коса, едноставно е бескорисен во работата со него.
 • не отстранува многу лесни влакна;
 • постапката не е ефтина.

Од споредбената табела, јасно е дека во најголем дел критериумите и за епилацијата се слични, но сепак се дизајнирани за различни типови коса. Ако само темната коса може да се отстрани со помош на диода, тогаш александритот е поразновиден, иако не е погоден за многу светли влакна. Затоа, да се каже кој од ласерите би бил подобар, би било неточно, секој е добар, но само во својата област.

Споредба на отстранување на влакна елос и отстранување на влакна со диоди

хмм2

Друга популарна тип на отстранување на влакна- елос. Ние ги испитавме добрите и лошите страни на диодата малку повисоко. И сега за предностите и недостатоците на отстранувањето на влакна Елос.

 • ви овозможува да ги отстраните дури и најлесните влакна;
 • влијае на најдлабоките слоеви на фоликулот на косата.

Ова е ако зборуваме за предностите, а меѓу недостатоците може да се забележи, пред сè, високата цена на постапката. На второ место, што е исто така важно, е болката. Некои девојки тврдат дека дури и лекови против болки не го даваат посакуваниот ефект, но, како што велат, убавината бара жртва.

Нема добри или лоши ласери за отстранување на влакна - има правилни или погрешни. Ова бара совет од искусен специјалист кој ќе ви каже на кој уред да му дадете предност. Ова ќе ви овозможи брзо да го добиете посакуваниот резултат и да заштедите пари на експерименти.

Осврти за отстранување на влакна со диоди: добрите и лошите страни

Во принцип, рејтингот на отстранување на влакна со диоди е 4 5.везди од 5. Девојчињата беа поделени во две групи: некои велат дека постапката е генерално безболна, додека други тврдат дека морале да издржат силна болка. Најверојатно, ова се должи на различен праг на болка, кој е индивидуален за секого. Друг дел од поплаките се однесуваа на дезинформациската содржина на специјалистите на нивните клиенти. Според последното, потребни се 6-7 процедури за целосно ослободување од косата, но всушност им требаат најмалку 10-12.

Инаку, сите беа задоволни од резултатите што беа добиени по текот на сесиите. Влакната стануваат многу послаби, кожата е почиста. Вродените влакна и зголемените пори исчезнуваат и повеќе не ве вознемируваат. Да, цената на курсот не е многу ефтина, но ова е еднократна инвестиција, чиј резултат ќе воодушеви до 20 години, па дури и до крајот на животот.

Слични написи

Остави одговор