Дома убавина Коса „Главата е во ред“: како да се грижите за вашата коса

Убавата, долга и здрава коса е скоро главната сопственост на жената. Но, не секоја девојка може да се пофали со густа и негувана коса. Секојдневните фризури со употреба на средства за стилизирање и фиксирање, честите дамки не остануваат незабележани. Косата престанува да свети, станува кршлива, а краевите почнуваат да се разделуваат. Како да ја вратите вашата сакана коса на нејзиниот поранешен сјај и да вдишете здравје во нив - ќе разговараме за сето ова денес.

Како правилно да се грижите за вашата коса

Уход-за-волосами

За почеток, вашата коса треба редовно да се мие, по можност во истиот интервал. Се верува дека секојдневното шампонирање е штетно за косата и ја прави слаба. Да го разбиеме овој мит: косата треба да се мие кога тоа го бара. Во лето, на пример, миењето на главата може да се прави секој ден. Се зголемува мрсната коса, потењето на скалпот, заглавува прашина во косата. Ако не извршите навремена хигиена, можете да станете клиент на трихолог.

Никогаш не легнувај со коса што има остатоци “ козметика" Ако не сакате да ја миете косата со шампон, исплакнете ги темелно со вода.

Измијте ја косата со топла, но не и топла вода. После тоа, не брзајте да ги чешлате. Оставете ја косата малку да се исуши. Инаку, при четкање косата може да падне, бидејќи кромидот на пареа го „ослободува“ кромидот од „гнездото“ без многу отпор.

Косата не може да се трие со крпа, може малку да се навлажни, така структура на косаостанува недопрена. Ако не можете да се откажете од фен за коса, тогаш не ја исушете косата до крај, оставете ја малку влажна, оставајќи ја да се исуши природно. Во спротивно, косата ќе стане сува и кршлива. Користете помалку железо,и кога го користите, ставете заштитник на топлина на вашата коса.

Користете само висококвалитетни шампони и не заборавајте за мелем. Вториот ги покрива скалите за коса, кои се отвораат кога се изложени на топла вода, а кадрици лесно се чешлаат и изгледаат одлично.

Во принцип, при миење, шампонот најдобро се нанесува само на скалпот и корените на косата, без да ги допирате краевите. Факт е дека токму овој дел бара миење. Во моментот на плакнење, пената "поминува" низ целата коса и ја отстранува прашината од нив. Темелно исцедете ја водата од косата пред да нанесете мелем. Така, мелемот добро ќе се вклопи на секоја коса. Ако ова не е направено, тогаш грижливиот состав едноставно ќе се исцеди и нема да има максимален ефект.

Редовно ставајте маски за коса. Ако е можно, подобро е да ги направите сами, користејќи природни состојки. Директните снабдувачи на витамини и минерали се најдобра опција за здрава коса. Но, ако тоа не е можно, тогаш користете производи од продавници. Само во овој случај, треба да обрнете посебно внимание на составот на средствата - треба да биде што е можно поприродно. Не икономисвам на вашата коса и тие ќе ви возвратат со вас.

Како да се грижи за косата по боење

525

Повеќето современи бои што ги користат жените имаат понежен состав отколку пред неколку децении. Сепак, со боење коса во светли бои, а особено во русокоса, кадрици се изложени на агресивна средина. Ова се должи на присуството на водород пероксид и амонијак во нивниот состав. Дури и половина час контакт со коса со таков состав почнува да ги расипува, и покрај сите уверувања на производителите за спротивното. За да не ја убиете косата целосно, треба постојано да ја следите и редовно да извршувате процедури за нејзино подобрување.

За овие цели, можете да користите и препарати за продавници (разни мелеми, серуми, спрејови) и домашни лекови, кои не се ништо полошо, па дури и подобри од популарните индустриски колеги. Косата мора да се храни со витамини и да се навлажни. Откако ќе ја обоите косата, не користете пеглање, фен за коса и пегла за некое време. Тие ќе ја влошат првобитната состојба на косата, што може да доведе до неповратни последици. За да го подобрите нивниот квалитет, ќе мора да направите фризура.

Редовната исхрана и навлажнувачката навивка ќе направат чуда. Willе напишеме за тоа кои маски може да се користат за лекување и обновување на косата веднаш подолу.

Сјајна и здрава коса: Како да се постигне

Лореал - добро негувана коса

Со цел вашата коса да зрачи со сјај, треба да се запознаете со некои тајни кои ќе ви помогнат да го постигнете тоа. Откако косата ќе се измие, може да се исплакне со една од следниве формулации.

 • Оцетна вода, подготвена со брзина од лажица јаболков оцет на литар вода.
 • Минерална вода, само нужно без гас.
 • Лушпа заснована на рузмарин и коприва. Покрај сјајот како огледало, овој состав забележително ќе ја зајакне косата и ќе ја направи поздрава.
 • Лимонска вода, каде лажица свежо исцеден сок од лимон се раствора во литар зовриена вода. Исто така, вреди да се спомене дека овој состав не е погоден за тип на сува коса, бидејќи може да ги исуши уште повеќе.
 • Тинктура од чај: измешајте неколку лажици сув производ во еден литар течност и ставете го на оган. Неколку минути по вриење, оставете го да се излади. Најдобро за темна коса.
 • За лесни кадрици, истата лушпа е идеална, но од камилица.
 • За црвена коса, можете да направите лушпа од лушпи од кромид, а за темна коса, хме suitable и коприви се исто така соодветни.
 • Прекрасна алатка што ќе помогне да се обезбеди квалитетна нега на коса со минимално време и напор е пивото. Растворете лажичка мед или маслиново масло во литар свежо (нацрт!) Пиво.
 • Ако е можно, исплакнете ја косата со природно млеко - само природно! Пакуван производ од продавницата за продавници нема да има апсолутно никаков ефект, затоа не треба да трошите пари за тоа. По ваквото испирање, косата треба да се исплакне со вода.

Овие едноставни рецепти нема да ви одземат многу време, но со редовна употреба, едноставно ќе бидете изненадени од тоа како косата ќе заживее по долгата хибернација.

Оштетена коса: како да се поправи

волшебна

Кога работите со оштетена коса, степенот на оштетување игра голема улога. Ако треба малку да ја поправите состојбата на вашата коса, можете да користите домашни препарати од ваш сопствен препарат. Како прво, ова се маски.

Ако вашата коса е изгорена или многу сува, подобро е да одите во салон за да видите професионалец. Сега ваквите установи можат да понудат многу услуги кои ќе ги лекуваат дури и најзанемарените кадрици.

Некои од нив може да се повторат дома со соодветна обука, како што е ламиниране на косата. Ако сте храбра девојка која е подготвена на сè за себе, пробајте, но пред тоа, задолжително прочитајте ги упатствата за лекот. Или користете рецепт за безбеден, природен ламинат.

Ламиниране на косата дома

Ви го доставуваме вашето внимание шик рецепт за средство за ламинирање, ефектот по кој може сериозно да се натпреварува со салонските процедури.

За коса до рамената ќе ви требаат:

 • кокосово млеко (точно млеко - не путер!) - 0,5 чаши;
 • 0,5 дел вар (може да се замени со лимон);
 • лажица маслиново масло (не може да се замени, потребна е само таква структура);
 • 1,5 лажици скроб (компир или пченка - ваш избор).
 1. Исцедете го сокот од лимонот. Постепено истурете го скроб во него, мешајќи постојано. Важно е да нема грутки.
 2. Ставете го кокосовото млеко во тенџере, истурете ја смесата со масло и скроб. Започнете да се загревате на средна топлина. Постојано мешајте, но проверете дали ништо не врие, само треба да го загреете. Постепено, масата ќе почне да се згуснува.

Веднаш штом масата изгледа како крем, извадете ја од шпоретот и префрлете ја во сад. Сега преминете на пријавување.

 1. Измијте ја косата и лесно потчукнете ја косата со крпа.
 2. Нанесете ја подготвената смеса на целата коса. Намачкајте го добро во вашата коса. Составот ќе биде густ, затоа мора да се обидете, но вреди.
 3. Ставете капа од полиетилен и одете вака 1,5-2 часа.
 4. Шампонирајте ја косата пред да го исплакнете маслото (може да бидат потребни 3 миења истовремено). Исушете ја косата и уживајте во убавината на ефектот!

Масла за коса

фото_233

Есенцијалните и основните масла се многу популарни во нега на коса. Тие имаат корисен ефект и се способни да дадат резултати што е можно побрзо. Лидерите во побарувачката на потрошувачите се:

 • маслиново масло;
 • масло од арган;
 • кокосово масло;
 • burdock масло;
 • рицинусово масло;
 • макадамија.

Маслото од ревче и рицинус се многу популарни не само поради нивната ефикасност, туку и нивната ниска цена, за разлика од другите претставници на списокот. Аргановото масло не е толку лесно да се најде, не е ефтино по цена, но резултатот од него е одличен.

Треба да разберете дека секое од овие масла продира до корените, но не сите се во можност да навлезат во самата структура на косата. На пример, маслиновото, авокадото и кокосовото масло се способни за тоа, што значи дека има смисла да се дистрибуираат над целата коса, додека остатокот може да „работи“ само со кожата, па затоа е бесмислено да ги трошите на целата коса.

Маски за коса

Интересна маска за тинктура за сите типови коса. Добро зајакнува, дава сјај и дебелина.

 • половина чаша ракија;
 • лажица мед;
 • лажица морска сол.

Измешајте сè, затворете го капакот и оставете да кисна за 2 недели. Раширете ја готовата маска над скалпот, и држете ја под крпа околу еден час. Маската треба да се нанесе на нечиста глава.

За да го стимулирате растот на косата, користете:

 • неколку жолчки од јајце;
 • лажица црвена пиперка.

Измешајте сè и нанесете го на скалпот. Покријте ја косата со најлонска фолија и врела крпа. Треба да го држите околу 40 минути. Ако почетокот не може да се изгори - веднаш извадете го составот од главата! За да ја омекнете маската, пиперката може да се замени со сува сенф.

За подебела коса, подгответе:

 • неколку лажици масло од бордо;
 • мала лажица течен мед;
 • лажичка ракија;
 • жолчката од едно јајце.

Прво, загрејте го маслото во водена бања и промешајте ги сите состојки. Прво се шири над скалпот, а потоа и низ целата коса. Чувајте го составот под полиетилен околу еден час и половина.

За да ја негувате косата со витамини и да го зголемите нејзиниот волумен, тестирајте ја маската со:

 • две лажици масло од бордо;
 • раствори на масло од витамини А и Е, по 2 лажички;
 • лажичка сок од лимон;
 • Раствор на димексид, лажичка.

Загрејте го маслото и додадете ги остатокот од состојките во него. Чувајте го составот на вашата коса најмалку еден час. Огромна предност на оваа маска е присуството на Dimexidum. Овој лек најчесто се користи за зголемување на ткивната пропустливост. Оние со тоа, сите витамини содржани во маската се доставуваат 100% до косата.

Витамини за коса

витамини за коса

Еве мал список на витамини кои се сметаат за најдобрите за коса.

 • За сериозно оштетена коса на која и е потребна добра реставрација, Merz Beauty е погодна.
 • За зајакнување и стимулирање на растот, витамини од Фито "Фитофанер" се соодветни.
 • Доколку е потребно, направете ја косата подебела, забрзајте го нејзиниот раст и вратете ја, можете да извршите курс на Fitoval.
 • Буџетска опција за општо зајакнување на косата се таблетите со пивски квасец.
 • Ако падне коса, Пантовигар ќе дојде на помош. Исто така е многу ефикасен за сериозно хемиско оштетување на косата.
 • Еден од најефикасните витамини за раст на косата е цинктерал. Големиот недостаток на лекот е тоа што може да се користи само со дозвола на лекар.
 • Прекрасни витамини за подобрување на состојбата на косата - Vitrum Beauty.

Секогаш читајте ги упатствата пред употреба, не земајте курс подолго отколку што е наведено од производителот. Исто така, бидете внимателни кон контраиндикации.

Витамини за раст на косата

Во современиот свет, малку луѓе имаат време и можност да обезбедат компетентна нега на коса. Тогаш витамини доаѓаат на помош. Покрај косата, телото ќе се зајакне. Како по правило, ваквите лекови се дизајнирани за неколку цели одеднаш: кожа, нокти, коса. Со цел ефективноста да биде висока, витаминските комплекси треба да се изберат со посебно внимание. Запомнете дека ефтините витамини не секогаш ќе го дадат посакуваниот резултат, поради целосниот синтетички состав.

На брзиот раст на косата влијаат витамините Б (Б1, Б2, Б6, Б7, Б8, Б9, Б12), Ц, Е, А. Покрај тоа што земате мултивитамини, можете да ја заситете вашата исхрана со храна во која концентрацијата на овие елементи е доволен.

Витамините од групата Б се наоѓаат во големи количини во мешунките, карфиолот, триците, јајцата, морковот. Витаминот А е богат со моркови, риба, јогурт, сирења со малку маснотии, морски плодови, јајца. Витаминот Ц е доволен во киви, јаболка, тиквички, агруми, морето, брусница.

Професионални производи за нега на коса

Маските се добри, но грижата за косата треба да биде целосна. Ова значи дека производите за нега на коса мора внимателно да се изберат. Малкумина му даваат важност на ова, зграпчувајќи го првиот шампон и мелем од полицата на продавницата. Да ја почувствувате разликата - само обидете се да добиете вистински професионален шампон барем еднаш.

Инстант влагата се смета за една од најдобрите брендови на козметика за нега на коса. И покрај недостигот на колекцијата, има само 2 препарати (шампон и мелем), многу ги сакаат. Составот содржи многу природни состојки, па резултатот ќе се појави многу наскоро. Цената на комплексот е околу 2.500 рубли.

samye-luchshie-professionalnye-sredstva-dlya-uxoda-za-volosami-2

Прекрасната Селективна маска на Амино Кератин покажува толку добри резултати што е тешко да се најде девојка која не би била задоволна од неа. Заштедува дури и при сериозно оштетување на косата што се јавува како резултат на честа бојадисување и употребата на алатки за термички стил. Цената на лекот е околу 1000 рубли, за шише од 300 ml.

лореалско-митско-масло

Професионалната козметика од компанијата Лореал исто така е задоволна со нивниот квалитет. Колекцијата содржи неколку компоненти одеднаш. Но, маслото за коса е особено популарно меѓу корисниците. Ја храни, изедначува и враќа структурата на секоја коса. Ова ги прави кадрици сјајни, мазни и податливи. Цевка, со волумен од само 125 ml, се троши многу економично, но во исто време чини околу 500-600 рубли.

Wella_Brilliance_Group_d

Не помалку популарна е и серија од колекцијата Wella Professional Brilliance. Таа е погодна за обоена коса, задржувајќи ја нејзината боја долго време. Достапни се опции за сува, фина и груба коса. Комплет од три компоненти чини околу 1.500 рубли.

Слични написи

Остави одговор