Дома Рецепти Втори курсеви Како се прави сирење

Да се ​​направи сирење дома не е толку тешко. И овој напис е доказ за тоа. Денес ќе ги разгледаме најдобрите рецепти за домашно сирење.

Како да направите сирење дома

Цврсто сирење

556ec9b918a04_shutterstock_83088490

За готвење ќе ви требаат:

 • еден и пол литри млеко;
 • половина литар кефир;
 • сол и зачини по ваша дискреција.

Инструкции за готвење.

 1. Прво, сварете го млекото, а потоа додадете кефир и сол на него. По избор, можете да фрлате ореви, зачини и сл.
 2. Покријте ја ситовата со газа, исцедете го идното сирење. Целиот серум треба да се исцеди.
 3. Потоа повторно исцедете ја масата и ставете ја во фрижидер половина ден. Направете преса од конзерва вода и ставете го на сирењето.
 4. Откако ќе помине времето, сирењето може да се конзумира. Добар апетит!

Постои рецепттврдо сирење, чија подготовка трае не повеќе од дваесет минути.

Цврсто сирење за 20 минути

633_гр

Потребни производи:

 • килограм маса од урда;
 • литар млеко;
 • неколку јајца;
 • сто грама путер;
 • лажичка сода бикарбона и сол.
 1. Комбинирајте урда со млеко. Потоа ставете го на оган и почекајте додека се оддели сурутката.
 2. Исцедете го идното сирење користејќи сито и газа.
 3. Пренесете ја масата на урда назад во тавата, додавајќи путер.
 4. Измешајте јајца, сода бикарбона и сол. Истурете ја смесата врз сирењето веднаш штом путерот почне да се топи. Во оваа фаза, сирењето треба да се готви на тивок оган.
 5. Мешајте го сирењето цело време за да не се залепи на страните на тенџерето и да изгори.
 6. По дваесет минути, исклучете го шпоретот, истурете го сирењето во каква било форма.
 7. Кога масата ќе се олади, испратете ја во фрижидер. Можете да го јадете садот по стврднување.

Како да направите домашно сирење од млеко

Едноставно сирење од млеко

23

Состојки:

 • два литри млеко;
 • половина литар кефир;
 • четири јајца;
 • две лажици сол.

Чекори за готвење.

 1. Варете го млекото, а потоа многу нежно истурете го кефирот во мал поток. Исто така додадете јајца и сол.
 2. Гответе ја смесата уште околу седум минути, редовно мешајќи.
 3. Потоа исклучете го огнот и оставете го идното сирење да се излади.
 4. Исцедете го сирењето за да остане цврсто.
 5. Притиснете го садот пет часа.

Сирењето за овој рецепт има различен вкус од другите намирници поради зголемената соленост.

Домашно сирење со билки и лук

1414015981_img_4134

Потребни производи:

 • два литри млеко;
 • две лажици сол (лажици);
 • шест јајца;
 • 400 гр павлака;
 • 300 мл јогурт;
 • зелена, лук.

Подготовката е како што следува.

 1. Додадете сол во млекото и потоа сварете ја течноста.
 2. Комбинирајте јогурт, јајца и павлака. Изматете ја смесата во блендер.
 3. Истурете го јогуртот во млекото во тенок проток.
 4. Постојано мешајте го сирењето за да не изгори. За неколку минути, сурутката ќе се оддели од сирењето. Оставете сирењето да отстои некое време.
 5. Користете сито и газа, исцедете ја основата.
 6. Исечете копра и лук и додадете ги овие состојки во садот.
 7. Следно, ставете го сирењето под преса четири часа. Кога ќе се формира една цврста грутка, пренесете ја масата во фрижидер.
 8. добар апетит!

Домашно урда

Преработено сирење дома

maxresdefault (1)

Состојки:

 • половина килограм урда;
 • половина литар млеко;
 • две јајца;
 • 50 гр путер;
 • половина лажица сода;
 • лажичка сол

Подготовката е како што следува.

 1. Измешајте урда и млеко. Потоа ставете ја масата на оган, варете околу десет минути.
 2. На крајот на готвењето, исцедете го идното сирење.
 3. Во основата додадете путер и претходно изматени јајца.
 4. Добро измешајте, додадете повеќе сода бикарбона и сол.
 5. Пренесете го сирењето во тенџере, но не и во емајл, во спротивно ќе биде тешко да се исчисти. Вклучете го гасот, варете го садот седум минути. Мешајте ја урдата постојано.
 6. Веднаш штом основата ќе почне да се оддалечува од theидовите на садот, можете да ја исклучите топлината.
 7. Пренесете го сирењето во калапи, а потоа ставете го во фрижидер.
 8. Садот е подготвен!

Сирење Филаделфија "

0bfcf9cdda9ecc6cf01be5da

Список на производи:

 • двесте грама урда;
 • јајце;
 • лажица сол и шеќер;
 • сок од лимон.

Инструкции за готвење.

 1. Победете го јајцето, а потоа додадете неколку лажици сок од лимон.
 2. Пренесете ја смесата во мешалка заедно со урдата. Изматете ги состојките заедно три минути.
 3. Урдата префрлете ја во калап и ставете ја во фрижидер.

Сè, садот е подготвен! Toе потрае не повеќе од десет минути за да се готви.

Зачинето сирење од урда

c3ba725c-f0d6-4ccb-9d75-d402b254854f

Состојки:

 • двесте грама урда;
 • сто грама путер;
 • копра, магдонос, целер;
 • две чешниња лук;
 • сол и црн пипер.

Подготовка:

 1. Се топи малку путерот.
 2. Ставете ги сите состојки во мешалка, изматете добро. Во оваа фаза, готвењето завршува.

Ако немате мешалка:

 1. Бришење маса на урда со помош на ренде.
 2. Следно, исечете ги билките и лукот со нож.
 3. Се топи путерот. Комбинирајте го со урда.
 4. Додадете во сирење и други состојки. Мешајте ја смесата или со редовна лажица.

Домашни рецепти за сирење

Јогурт и нане сирење „Лабне“

сос-зелен-приправа-листик

Е ви требаат:

 • две чаши обичен јогурт без додатоци;
 • лажица исушена нане;
 • сол;
 • неколку лажици маслиново масло;
 • парчиња леб.

Само комбинирајте јогурт, нане и сол. Измешајте добро.

Домашна фета

как-хранит-фету

За готвење, потребни ви се само две состојки: два литра кефир и три лажички сол.

Подготовката е како што следува.

 1. Истурете кефир во тенџере и посолете го.
 2. Варете ја млечната течност на мал оган.
 3. Во рок од десет минути по вриење, сурутката ќе се оддели. Штом се случи ова, исцедете го садот користејќи сито и мармалад.
 4. Потоа засукајте ја газата и ставете го сирењето под преса преку ноќ.

Сирење во бавен шпорет

2538695932

Состојки:

 • три литри млеко;
 • лажица лимонска киселина;
 • шест таблети ацедин-пепсин;
 • копар

Методот на готвење е како што следува.

 1. Прво, истурете го млекото во мултиварка.
 2. Додадете лимонска киселина.
 3. Изберете режим за готвење во кој температурата во уредот нема да надмине 40 ° C. Време за готвење - 10 минути.
 4. Користете здроби за да ги насладите таблетите. Растворете го во чаша вода.
 5. По десет минути готвење, отворете го капакот на мултиварки. Додадете ја состојката, вклучете го уредот повторно, само за половина час.
 6. Следно, исечете го добиеното сирење на парчиња.
 7. Фрлете ја урдата во сито, оставете ја сурутката целосно да се исцеди.
 8. Исечете го копарот, додајте го на сирењето. Добро измешајте ја смесата.
 9. Последниот чекор е да го ставите сирењето под преса за половина ден.
 10. Добар апетит!

Слични написи

Остави одговор