Дома Рекреација Празници Велигденски празник: традиции, ритуали, прослави, рецепти

Велигден е прилично древен празник, чие потекло датира од стариот завет. Подгответе се за овој денмногу внимателно, придружувајќи ја подготовката не само со кулинарски ремек -дела, туку и со други работи за кои зборуваме денес. Какви традиции се родија, како да го прославиме Христовото Воскресение и од каде воопшто дојде Велигден - прочитајте ја нашата статија.

Суштината на Велигден

За да го сториме правилно слави Велигден, треба да разберете од каде потекнува традицијата на славење и што симболизира. Затоа, за почеток, малку позадина.

Самото име „Пасха“ е замисла на хебрејскиот „Пасха“, што буквално значи „да помине“ или „да минува“. Велигден своето потекло го има во Стариот Завет. Во 13 век п.н.е. еврејскиот народ бил поробен од фараоните. Египќаните се плашеа дека еврејскиот народ ќе стане многу голем и тие насилно ќе ги соборат Египќаните. Затоа, фараонот нареди да се постапува со Евреите што е можно построго, оптоварувајќи ги со најтешката и највалкана работа и целосно да убијат машки бебиња.

Сакајќи да го спасат животот на своето бебе, еврејското семејство го криело бебето од Египќаните, но кога бебето имало 3 месеци, било потешко и потешко да се сокрие. Затоа, мајката го стави бебето во корпа и го однесе до трската, а постарата сестра ја стави во близина за да го гледа.

Во тоа време, ќерката на Фараонот отиде до реката да плива и ја забележа кошницата со детето, сфаќајќи дека ова е дете на Евреите, се смилува и го одведе во згрижувачко семејство. Бебето се викаше Мојсеј. Детето порасна, но не ја загуби својата духовна врска.

Шетајќи низ дворот еден ден, видел Египќанец како тепа тежок Евреин. Не можејќи да издржи, тој одлучи да го одбрани второто и во гнев го уби Египќанецот. За да избегне погубување што му се закануваше за таков чин, тој избега од земјата. Таму се оженил и живеел тивок живот пасејќи овци.

Но, еден убав ден, забележа како во близина се гори црна трева и во исто време не изгоре. Изненаден, му пријде и го слушна Божјиот глас, кој му рече дека ќе му даде слобода на еврејскиот народ, но за ова Мојсеј требаше да се врати.

За суровост, Бог одлучи да испрати девет големи катастрофи на египетскиот народ, но за да не ги снајде Евреите, на овие им беше наредено да го убијат безгрешното јагне, да го зготват месото со горчливи билки и да го изедат и да ги подмачкаат рамките на вратата. со крв од животно. Тагата влезе во секоја врата што не беше обележана со крвав печат.

Во таа прекрасна ноќ, луѓето беа спасени од долго и страшно ропство. Во спомен на среќниот настан, беше воспоставен празник наречен Велигден. На овој ден сите Евреи ширум светот готват јагнешко месо и печат вкусен ароматичен леб.

Христијанскиот народ го слави Велигден според новиот завет. Пасхата во Новиот Завет признава еден вид Христос, кој го персонифицира јагнето. Ги презеде на себе сите гревови и се жртвуваше во име на спасување на луѓето и давање на вечен живот. Според христијанските обичаи, се слави Воскресението Христово, денот кога Исус воскреснал.

Сега кога ја знаете позадината, можете да ја разберете суштината на самиот празник. Велигден симболизира слобода и вечен живот. Ова се две големи причини за славење на Велигден, следејќи ги сите традиции и правила што се развиле во текот на многу векови од животот на човештвото.

паша (1)

Како е избран датумот Велигден

Велигден никогаш не се случува во ист ден во месецот. Исто така, постои интересна приказна за тоа како се пресметува Велигден. До 325 година, христијанскиот Велигден се славеше на исто ниво со Евреите. Но, тогаш, во истиот 4 век, во Никеја, беше одлучено дека прославата треба да падне следната недела по пролетната рамноденица и полната месечина. Но, во исто време има едно важно додавање, Велигден на христијаните во никој случај не смее да падне на еврејскиот датум.

Врз основа на ова, јасно е дека датумот на Велигден е директно поврзан со лунарниот и соларниот календар. Христијанската црква го пресметува денот на прославата според Јулијанскиот календар. Можете сами да го дознаете датумот на прославата со пресметки според шемата подолу.

Како да се пресмета датумот на Велигден

 1. Прво треба да го одредите датумот на пролетната рамноденица (ова е кога должината на денот и ноќта се еднакви). Како по правило, ова паѓа на 21 -ви или 22 -ри март.
 2. Потоа, гледајќи го лунарниот календар, треба да одредите кога ќе дојде првата полна месечина, од денот на рамноденицата.
 3. Одредете го датумот на првата недела по првата полна месечина. Овој датум ќе се смета за Велигден.

Како што можете да видите, не е тешко да го направите ова, доволно е само да имате три календари при рака: лунарен, соларен и обичен.

Велигденски традиции

Таков светол и пролетен празник е богат не само во својата историја, туку и во традициите. Најпопуларните, забележани повеќе од еден век, ќе ги разгледаме подолу.

Велигденска служба

maxresdefault

На денот на празникот, најсвечената служба се одвива во црквите, формирани во првите векови од раѓањето на христијанството. По долгиот и строг пост, многумина се крстија и продолжуваат да го прават тоа до ден -денес. Особеноста на велигденската служба е дека се одвива под светата тајна на ноќта и продолжува до зори.

Велигденска честитка

Од празничната ноќ и четириесет дена, вообичаено е да се крсти, односно не само да се поздрави, туку со насмевка на усните да кажеме „Христос воскресе“ со насмевка, добивајќи одговор „Навистина воскресе“. Потоа следува задолжителен троен бакнеж. Се верува дека бакнувањето е толку свето и носи среќа.

Велигденски оган

05б-Велигден-2011-кмг

Огнот игра фундаментална улога во велигденските ритуали и јавни прослави. Симболизирајќи ја Светлината Божја, таа доби второ име - благословен оган. Секој од верниците оваа ноќ сака да го добие и да го донесе во својот дом.

Огнот го започнува својот пат од земјата Ерусалим и, надминувајќи прилично долг пат, се наоѓа во градовите на Русија и други земји. Христијаните вложуваат максимални напори така што благословениот оган внесен во куќата гори во текот на целата година.

Пред периодот на револуцијата, и во Русија и на Запад, вообичаено беше да се запалат големи пожари на територијата на црквите. За жал, поради зголемениот број градови и густината на населението во нив, оваа прекрасна традиција практично потона во заборав. Меѓутоа, во малите села и села, луѓето продолжуваат да го набудуваат традиционалното палење до ден -денес. Ова е симбол на палењето на предавникот Јуда, но главно огнот беше наменет за парохијани кои можеа да се загреат во близина на него по службата.

Велигденско јадење

паша_03

Во неактивна сабота, како и по завршувањето на свечената божествена служба, во црквите тие почнуваат да осветлуваат колачи, јајца, Велигден и други јадења.

Во христијанскиот Велигден, треба да се пече колачи и да се готви Велигден. Меѓутоа, во јужните земји до денес постои традиција која бара колење и подготовка на јагне за оброк.

Тие се стремат да ги завршат кулинарските подготовки до Велики четврток, за да нема причини да се одвлекува вниманието за време на Велики петок, што симболизира отстранување на моштите на Светата плаштаница и долги молитви.

Поворка

028

Во пресрет на Велигден, сите верници се собираат во близина на wallsидовите на храмовите и на полноќ прават поворка со молитвени песни. Оваа традиција не треба да се меша со историскиот настан на Крстоносниот поход.

Секоја земја има дополнителни традиции што го придружуваат обожувањето. На пример, во Грција, парохијаните, чекајќи го моментот на почетокот на Велигден, почнуваат да прават силен звук, штракаат стапови по скалите. Оваа акција го симболизира земјотресот што се случи во Ерусалим во моментот кога каменот го напушташе гробот на Исус за време на Воскресението.

Народни обичаи и традиции

zelenyye-sviatki-13

На територијата на Русија, во границите на дворот на црквата, народни веселби се одржуваат Велигден вечер. Тркалезни танци, песни, ора, занишан. Прославата трае до три недели. Овој период го доби своето име - „Краснаја Горка“.

Во градовите Бугарија во тоа време, глинени садови, направени и обоени однапред, се испуштаат од високи згради. Тоа е симбол на победата на доброто над злото и животот над смртта. Минувачите можат да земат парче скршени садови за себе, за среќа.

Сите навреди се простени деновиве. Горчината и неволјите минуваат, а за возврат доаѓа мирот и среќата.

Велигден со себе носи многу детска забава. Младата популација се натпреварува на јајца. Една од популарните забави е покатушки. Значењето е едноставно - две јајца туркаа истовремено, чии подалеку се тркалаа, тој победи.

Возрасните ги превртуваа јајцата на земја. Се сметаше и се смета до ден -денес дека земјата потоа станува плодна и ќе донесе богата жетва оваа година.

Во западните земји, како и во Северна Америка, вообичаено е да се кријат јајца рано наутро, а децата што се будат, едвај имајќи време да ги отворат очите, почнуваат да ги бараат со завиден ентузијазам низ куќата. Малите мислат дека ноќе ги крие Велигденското зајаче, кое во овие земји се смета за симбол на плодноста и богатството.

Во многу земји, вообичаено е да се туширате на овој ден. Водата носи среќа и ги мие сите гревови. Но, да се биде сув не е добар знак. Во Франција, во свечениот понеделник, се практикува тепање сопрузи од нивните сопруги, се разбира, не сериозно, туку само како шега, но во вторникот мажите истото им го одговараат на своите најблиски.

Во земјите од Европа, како и Австралија, Велигден се слави на државно ниво и се одбележува со викендот. За студенти и ученици, ова е период на одмор.

Пост пред Велигден

Постот пред Велигден се смета за најдолг и најстрог, затоа се нарекува Великиот пост. Тоа трае точно 40 дена од крајот на Масленица. Рокот беше одреден со причина. Се верува дека ова е колку Спасителот одел во пустината, поминувајќи ги искушенијата подготвени од ѓаволот и не јадејќи. Последната недела, која го одбележува крајот на Христовиот земен живот и маките пред смртта, игра посебна улога во Великиот пост.

Првиот понеделник се карактеризира со целосно одбивање храна. На овој ден, можете да пиете само вода. Во други денови, важат следниве правила:

 • во понеделник, среда, петок, се јавува суво јадење, кога е дозволена употреба на вода, леб, овошје, зеленчук и компоти;
 • топла храна се јаде во вторник и четврток, но без масло;
 • во останатите денови, храната се конзумира со растително масло.

На големите празници што паѓаат на Велигден, можете да гостите со риба и риба кавијар. Но, на Велики петок не можете да јадете ништо додека не го извадите покровот.

Како да им кажете на децата за Велигден

Велигденски Велигден

Во свесна возраст, секое дете во христијанско семејство знае за постоењето на празникот Велигден. Тој знае дека ова е многу добар и добар ден, кога сите се среќни и се забавуваат, но зошто сето ова му се случува, се разбира, не е јасно. Се поставува прашањето како правилно и најразбирливо да му се каже на бебето целата приказна за да разбере с everything.

Децата првично имаат креативен пристап кон перцепцијата на апсолутно секоја информација. Затоа, обидувајќи се да објасните нешто со зборови, веројатно нема да дојдете до посакуваниот ефект. Многу полесно да се оди на друг начин. Во црковните продавници, и на полиците на обичните книжарници, ќе најдете голема количина литература за деца посветена на Велигден.

Авторите на делата ја прикажуваат историјата на празникот на јазик достапен за децата, придружувајќи го нивното раскажување со фасцинантни слики. Седнете на креветот со вашето бебе пријатна вечер и прочитајте ја книгата заедно, разговарајте за секоја слика.

Гледајќи ги сликите, бебето дефинитивно ќе разбере с everything и ќе има целосна идеја за тоа како се појави Велигден, што симболизира и зошто сите луѓе се толку среќни за неговото доаѓање.

Велигденски песни

Бидејќи Велигден е празник на забава, мора да има песни. Ви пренесуваме на внимание неколку велигденски песни.

Велигденски подароци

Празници___ Велигденски_Подароци_за_Велигден_072861_

Пред с all, симболите на Велигден се зајакот и јајцата, така што тие се меѓу главните подароци на овој ден.

Интересен факт. Во традиционалното сликарство на икони, ореол е секогаш прикажан околу главите на светците, што е основната причина за симболиката на јајцето.

За деца има чоколадни зајачиња, меки играчки и сувенирски зајаци со јајца.

За возрасната популација, во принцип, се соодветни сите работи што имаат соодветна симболика. Овие можат да бидат бањарки или папучи со уши од зајаче, накит, вратоврски и други работи што имаат форма или украс на зајаче или јајца.

Главното правило за подарок е издржливоста, така што долго време го потсетува својот сопственик на светлиот ден и среќните моменти на празникот.

Практичен, убав и оригинален подарок за Велигден - шејкери за сол и бибер во форма на јајца.

Сепак, и покрај толку широк избор на подароци, во христијанството постои непоколеблива традиција на давање јајца. Одлично е ако е подготвено со свои раце. Можете да примените малку имагинација и да создадете вистинско уметничко дело направи го сам... Подолу ви го претставуваме вашето внимание прекрасна мастер класа која ќе ви помогне да направите чипка јајце.

DIY велигденски занаети

Следејќи ги препораките чекор-по-чекор, на крајот ќе добиете толку прекрасно јајце од чипка. Becomeе стане прекрасна декорација за секој дом и ќе ве потсетува на светла и добра празника долго време.

мајстор 1

За да создадете јајце, потребна ви е пластична мувла, која обично се продава во изненадувачки играчки за деца. Преполовете го и направете дупки на врвот од секоја со шило. Ова дејство е неопходно со цел цртежот да биде симетричен.

мајстор2

Од зашиена страна, вметнете ги иглите во дупките, така што точката излегува.

мајстор3

мајстор 4

Измерете го дијаметарот на јајцето, така што на него се појавуваат 8 идентични клинови. За погодност, прикачете ги еластичните ленти на иглите. Потоа обележете ги линиите со пенкало со фломастер.

мајстор 5

Откако ќе се повлечат линиите, еластиката може да се отстрани. За да ви биде погодно да работите со јајцето, за да избегнете да го тркалате на масата, ставете го формуларот на чаша или штанд во кој се продаваат јајцата.

господар 6

Завиткајте ги двете половини со фолија за храна, откако претходно симетрично ги нумериравте половините. Јајцето подготвено за работа треба да изгледа вака.

господар 7

Понатаму, за работа, ќе ви требаат ленти за ватирање хартија. Едно пакување од 100 парчиња, ленти со големина 300x1,5 mm. Можете да изберете боја по желба. Вреди да се направи резервација веднаш дека секој детал треба да биде обложен со лепак на оние места каде што ќе има максимален контакт со други детали. Осигурајте се дека остатоци од лепак не се видливи помеѓу деловите.

Направете една дебела ролна хартија и поправете ја со игла на самиот врв на јајцето. Приближниот дијаметар на сите ролни, без оглед на нивната форма, е 7 мм. Потоа извртувајте 8 ролни од ½ лента, давајќи им форма на капка (за ова, половина од ролната ќе треба да се "раствори", односно олабави). Тие само ќе лежат по линиите означени на јајцето.

мајстор8

Следниот ред се состои од исти 8 невиткани ролни, изработени од ½ дел од лента, но во форма на круг. Поправете со лепак.

господар 9

Следно, треба да направите кадрици од цврсти ленти од хартија. Кадрици може да се формираат со шило, растојанието меѓу нив е 7 мм.

господар 10

Нежно залепете ја целата лента долж дијаметарот на јајцето, покривајќи го просторот помеѓу ролните од претходниот ред. За погодност за работа, поправете ги претходните редови на ролни со игла.

господар11

Во средината на јајцето има 5 реда од 8 цвеќиња направени од 6 ливчиња. Можете однапред да подготвите делови за работа или да направите с everything во тој процес.

За да направите еден ред, треба да земете 16 ленти. Секој ливче е направено од 1/3 од лентата. Дијаметарот на ливчето не е повеќе од 5 мм. Процесот е сличен на претходниот. Завиткајте го ролатот, растворете го малку и дајте облик на капка.

господар12

Потоа се подготвуваат лисјата. За да го направите ова, лентите мора да се исечат на 4 еднакви делови. Валаната ролна се одвива до дијаметар од 5 мм. Користете ги прстите за да ги обликувате во бран. Oneе има околу 16 такви „бранови“ во еден ред. Треба да ги залепите лисјата како што е прикажано на фотографијата.

господар13

Не заборавајте да ги залепите цвеќињата одзади. Кога лепилото се суши малку, малку свиткајте ги цвеќињата така што тие се вклопуваат колку што е можно поцврсто на јајцето во форма.

господар14

Залепете го првиот ред цвеќиња, секој со игла во центарот.

господар15

Слично како и претходните чекори, залепете ги преостанатите два реда цвеќиња, поставувајќи ги во шема за шаховска табла.

господар16

Горниот дел ќе држи 3 бои. Продолжете на овој начин, правејќи го четвртиот ред со ист број бои. Но, зголемете го малку дијаметарот на ролните за да можат да го покријат дијаметарот на јајцето.

господар17

Исечете ја лентата на 4 еднакви парчиња и започнете да ја преклопувате со методот на јамка. Оние на самиот почеток, преклопете 1,5 мм, а потоа продолжете да ја свиткате лентата, додавајќи 1,5 мм од секоја страна. Како резултат на тоа, треба да добиете 16 ленти со големина од околу 12 мм. Исечете ги вишокот ленти. Редоследот на дејствата е јасно видлив на сликата подолу.

мајстор18

Фиксниот четврт ред цвеќиња е под нивото на приклучокот на јајцето.

мајстор19

Користете нежни движења за да го одделите јајцето и отстранете ја навртката.

мајстор20

Започнете да работите на дното на јајцето. Како и на самиот почеток, направете тесна тркалезна ролна и зацврстете ја со игла на самиот врв.

мајстор21

Следно, направете капки од ролните, правејќи ги од половина лента хартија. Растворете во дијаметар до 7 мм. Е ви требаат 8 парчиња. Не заборавајте да ги залепите заедно. Само, за разлика од врвот, овде ливчињата се залепени со врвот надолу.

мајстор22

Залепете тркалезни лабави ролни помеѓу ливчињата.

господар23

Потоа уште еден ред тркалезни ролни.

Ставете ги двете страни на јајцето заедно. Продолжете да го поправате секој нов ред со игли, така што моделот не се поместува.

мајстор24

Направете 8 кадрици. За ова ќе треба ¼ дел од лентата. Како да ги направите може јасно да се види на сликата подолу.

мајстор25

И залепете ги на јајцето на следниов начин.

господар26

Потоа следуваат вители од цели ленти и ред од 8 цвеќиња и 16 ливчиња. Тие се наредени во иста шема за шаховска табла и се направени слично како и претходните.

мајстор27

Последниот ред е докинг. Тој е најодговорен. Тука треба да пробате с everything. Ливчињата се направени во јамка што веќе ви е позната. Направивме еден лист - го пробавме, ако одговара - го залепивме, ако не - го исправивме. Но, само треба да ги залепите лисјата до долниот петти ред. Приклучете се на четвртото, но не лепете, ќе го направите ова малку подоцна.

мајстор28

Исечете го јајцето на половина со голема грижа. Отстранете ги сите иглички од врвот на јајцето и внимателно отстранете ја чипката од калапот. Потоа залепете ја иглата во цветот што беше помеѓу 1 и 8.

мајстор29

Левата игла ќе послужи како ознака за рамномерно усогласување.

господар30

Повторете го истото со долниот дел, оставајќи ја иглата на истото место.

мајстор31

Премачкајте ги лисјата со печати и спојте ги двете половини. Во оваа фаза, треба да бидете трпеливи и да чекате да се фати фигурата.

господар32

С Everything! Велигденското јајце е подготвено, можете да уживате во резултатот.

господар33

Можете дополнително да го декорирате јајцето со поставување, на пример, сјајни камења или мониста во центарот на секој цвет.

господар34

Велигденски рецепти

За Велигден, вообичаено е да се подготват две главни јадења: велигденско урда и велигденска торта. Сепак, ова не значи дека остатокот од садовите е забранет. Напротив, колку е поразновидна вашата маса, толку подобро. Како такви, нема велигденски рецепти, а под нивното маски се дадени обични јадења и колачи, кои немаат никаква врска со празникот Велигден.

Гответе и печете што ви се допаѓа и уживајте во јадењето. Ова ќе донесе повеќе радост, што е вистинското значење на празникот на светлиот Велигден!

Велигденски јајца

Сликарство -Велигденски_Јајца

Насликајте јајцаподобро со природни бои, на пример, во кожи од кромид. За да го направите ова, истурете ги лушпите од осум кромид со две чаши вода и вриејте околу 40 минути, а потоа ослободете ја супата од лушпите со филтрирање и ставете ги јајцата во тенџере. Вториот треба да биде на собна температура и да се измие совршено. За јајцата да добијат боја, треба да се варат околу 7-10 минути.

Во продавниците, можете да купите природни бои за јајца, кои содржат концентрати од различни природни состојки. Бидете сигурни да ги прочитате состојките на етикетата за да не купувате хемикалии. Секој пакет содржи детални инструкции, по што ќе добиете мулти-обоени јајца и во исто време апсолутно безопасни.

Велигденска торта

кулич_1

Овој рецепт е одличен за аспирантите пекари.

 • 3 јајца;
 • 175 гр путер;
 • 105 мл млеко;
 • 6 лажици шеќер;
 • 450 гр пченично брашно;
 • 3 лажички квасец;
 • 100 г суво грозје;
 • сол по вкус.
 1. Потопете го сувото грозје преку ноќ за да отече.
 2. Растворете половина од шеќерот и квасецот во топло млеко. Нека стои некое време.
 3. Потоа додадете ги останатите состојки и замесете тесто.
 4. Ставете го во подмачкан калап и ставете го на топло место да нарасне неколку часа.
 5. Печете ја тортата што доаѓа на 180 степени околу половина час.
 6. Откако тортата ќе се излади, тргнете ја од калапот и декорирајте со глазура и посипете.

Велигден со урда

DSC_0585khn-e1367569455986

Класичен рецепт урда Велигден.

 • урда - 1 кг;
 • жолчка - 3 парчиња;
 • павлака - 150 g;
 • шеќер - 1 чаша;
 • сол по вкус;
 1. Избришете ја урдата преку сито.
 2. Измешајте ги жолчките со шеќер и сол одделно.
 3. Измешајте ја масата на јајца со рендано урда.
 4. Додадете кисела павлака и измешајте с everything темелно. Ако сакате, можете да додадете суво грозје или друго суво овошје.
 5. Место урда масапод печатот, така што целата течност излегува. Ова ќе потрае неколку часа на студ.
 6. Префрлете с everything на посебна чинија, обликувајќи го Велигден однапред (за време на циклусот на центрифугирање).
Слични написи

Остави Одговор