Дома Рецепти Десерти и колачи Како да го красат празникот Велигден

Светлиот, kindубезен, историски значаен празник Велигден едноставно не може да се игнорира. Секое христијанско семејство во сите агли на земјината топка со трепет се подготвува за овој ден. Неопходно е да се подготват не само вкусни задоволства, туку и да се украсуваат куќата и да се подготват подароци за најблиските. Тоа е само за сето ова, ние ќе разговараме со вас денес.

Како да го декорирате Велигден со свои раце

Клинови од јагоди се наредени во основата, малку попрскувајќи на самиот врв и нежен лист од нане - мал комплет накит што може да направи чуда.

21013e7f2697Обичните кулинарски монистра се во ред за чист дизајн. Можете сами да одлучите за бојата, исто како и со сликата. Може да биде хаотичен распоред на закривени линии или едноставни букви XB, како на фотографијата подолу.

Захаросани плодови, свежо овошје, па дури и ретко исечени бадеми се погодни за украсување. Поставете надвор во основата, во контрастна боја со велигденски, овошје, лепете лист од нане одозгора и украсете ги страните на масата од урда со бадеми. Едноставно и оригинално. Листот од нане може да се замени со украсни пеперутки, кои лесно можете да ги најдете на полиците на продавниците.

паша_1_0Не можете да бидете ограничени само со изгледот на Велигден, продолжете и размислете за полнењето. Парче манго поставено во центарот на калапот за урда ќе изгледа многу оригинално во сечењето. Одозгора ставете малку растопено чоколадо и струготини од бадеми. Особено креативните луѓе можат да го украсуваат самото јадење, на кое ќе се наоѓа Велигден. Ова е многу невообичаено и, што е важно, вкусно!

MB9oe4Dt6x

Како да ги декорирате велигденските колачи со свои раце

Декорирањето велигденска торта е деликатна работа што бара креативен пристап. Главната работа тука е да се набудува фината линија помеѓу луксузот и лукавоста. Ако до сега не забележавте забелешки на креативни импулси, тогаш подобро е да се држите до минималистичкиот стил или да ги следите нашите препораки.

Нема доволно време за украси? Потоа можете да отидете во која било продавница за храна што продава прскалки, бои и шприцеви за пециво. Купејќи сè што ви треба, што на окото му се допадна, само истурете ја тортата со глазура, соберете ги буквите ХВ (што значи дека Христос воскресна) со јастиви монистра и ... тоа е тоа. ВелигденВелигденска торта е подготвена!

Меѓутоа, ако имате доволно време да ја украсите тортата, тука можете да започнете прекрасен креативен лет. Само мастиката вреди нешто, што тие едноставно не го прават од тоа. Еве прекрасни кокошки кои пасат на тревата, направени со вешти рачки од истата пластилина за јадење.

maxresdefault

Друг пример за нестандарден пристап за украсување велигденски колачи. Деликатна сина крема со сребрени прскалки и цвеќиња. Лаконски пристап, кој во овој случај одигра позитивна улога.

adf54a5f193d

Дури и наједноставната торта, покриена со чоколадна глазура и попрскана со мелени ореви, изгледа необично и апетитивно. 68А што е со врвовите од добро позната мериња? Се прави многу брзо, но колку е воздушно и оригинално!

104Забава, радост, пролет - сите овие мисли предизвикуваат само еден поглед на тортата, украсена со захаросани плодови и облечена во светла лента.
161

Како да направите замрзнување

Класична глазура

 • 2 белки од јајца;
 • 250 гр шеќер за шеќер;
 • малку сол.
 1. Изматете ги претходно изладените белки со сол со голема брзина.
 2. Без да го исклучите миксер, започнете постепено да додавате шеќер за шеќер.
 3. Откако сите состојки ќе се најдат во садот, продолжете да тепате уште околу четири минути.
 4. Се шири стабилна маса преку малку ладени колачи.

Глазура без протеини

 • шеќер во прав;
 • сок од лимон.
 1. Постепено истурете го сокот од лимон во шеќерот во прав истурен во контејнерот.
 2. Темелно промешајте ја добиената маса додека не останат грутки.

Масовната фаќа многу брзо, затоа, при примена на велигденски колачи, невозможно е да се двоумите.

Глазура со чоколадо

 • 100 гр чоколадо (бело или темно - по избор);
 • 150 гр шеќер за шеќер;
 • лажичка скроб од компир;
 • 50 гр путер;
 • 4 лажици какао;
 • 7 лажици млеко.
 1. Комбинирајте го прав со млеко и оставете го да зоврие на тивок оган.
 2. Без отстранување на масата од шпоретот, додадете парчиња чоколадо и путер (за погодност, можете да го изрендате чоколадото на ситен ренде).
 3. Додека ја мешате смесата, почекајте додека чоколадото целосно не се стопи.
 4. Додадете ги преостанатите состојки и промешајте за да избегнете грутки.
 5. Штом составот малку се олади, нанесете го на готовите колачи.

Глазурата се применува не само за велигденски колачи, туку и за урда Велигден.

Како да направите велигденски прскалки

Можете да купите прскалки во најблискиот супермаркет или да го подготвите сами, особено затоа што е прилично едноставно за правење.

 • 3 јајца;
 • 450 гр прав;
 • 7 капки сок од лимон;
 • боја на храна.
 1. Одделете ги белките и жолчките. За работа, потребни се само првите.
 2. Комбинирајте белки, прав и сок од лимон во посебен сад.
 3. Размахнете со мала брзина 10 минути. Составот треба да биде густ, но со опаѓање на врвовите по подигнувањето на работ.
 4. Во зависност од тоа колку попрскувачки бои ќе направите - поделете ја масата на делови. Оние ако бојата се состои од 5 бои, тогаш потребни се 5 порции.
 5. Додадете сопствена боја на секоја од масите и измешајте темелно.
 6. Користете мал корнет, исцедете долги тенки обоени ленти на табла која е завиткана во полиетилен.
 7. Нека лентите се зацврстат целосно.
 8. После тоа, засукајте ја пластиката и раскршете ги исушените ленти со рацете.

Воила! Попрскувањето е подготвено! Можете да започнете да ги украсувате подготвените оброци.

Како да украсите куќа и заговор за Велигден со свои раце

Да почнеме со вратата. На крајот на краиштата, токму преку него ќе поминат гостите, што значи дека ќе биде првото нешто на што треба да се обрне внимание. Одличен избор ќе биде домашен венец направен од свежо цвеќе. Подобро е да не се користат вештачки, бидејќи тоа се „мртви“ работи, а Велигден е празникживот.

Пашалниј-венок
За да го подготвите вашиот двор за Велигден, само закачете убаво украсени јајца на дрвјата. Изгледа оригинално и елегантно.

07-тиДИГИТАЛНА КАМЕРА ОЛИМП

Општата атмосфера во куќата треба да биде исполнета со светли бои, светлина и симболи посветени на празникот. Тоа може да биде јајца, зајаци, свежо пролетно цвеќе, кокошки, итн. ec942f44047bf3d63356d13b9f3f4ffcpashalnye-korzinki_25img_top9690002ukrashaem_dom_k_paskhe (1)

Како да украсите соба за Велигден со свои раце

Украсувањето на собата не се разликува од украсувањето на домот. Истите правила важат како и за другите локации. Наредете домашни сувенири хармонично, можете да закачите мал цветен венец на вратата. Горењето свеќи ќе биде одличен додаток, кој ќе додаде удобност и романса на вечерта. Исто така, ќе помогне да се потроши лошата енергија во просторијата. Свежо цвеќе во вазни се исто така добредојдени.

dekor-k-pashe-sovety-1слика4343083пашални-стол-11na_pashu_1440x900

Како да украсите камин за Велигден

Камин може да се обеси со разни велигденски украси, кои се направени самостојно или купени. Внатре ставете масивни свеќи кои можат да се палат навечер. Плетените корпи што стојат на огништето изгледаат оригинално, во кои седат плетени кокошки со јајца и кокошки. Панделки, лакови и други светли украсни елементи во хармонична комбинација ќе ги воодушеват вашите гости и ќе создадат пријатна атмосфера за одмор.

117_5770ec97e57e824a6e33e03c720e6693RackMultipart20150401-3355-1858i7wКако да украсите трпеза за Велигден

Декорацијата на велигденската трпеза може да биде растение Зубјанка посеано во мало тенџере. Вториот исто така може да биде украсен.

Сердечник1

Општо, треба да се обрне посебно внимание на трпезата, бидејќи токму на тоа целото семејство ќе се собере да го прекине постот. За убаво да ја украсите трпезата за Велигден, доволно се обични бои и симболи на празникот. Оригиналната порција на садовите исто така нема да боли. Еве неколку одлични идеи за подготовка на празнична трпеза.

13671302195ukrashaem_dom_k_Paskheслика3749702

Како да направите зајаче за бонбони за Велигден

Домашните зајчиња за бонбони можат да станат оригинален украс и подарок. Непотребно е да се каже, децата ќе бидат особено воодушевени од ваквиот подарок.

 • На лист картон, со големина А4, нацртајте дијаграм-цртеж на идните зајаци. Ова е многу лесно да се направи, бидејќи тие се состојат од правоаголник со уши кои се протегаат од него. Скицирајте ги лицата веднаш. Направете ги онака како што ви се допаѓа најдобро, по можност за да бидат весели.
 • 32b398f361Исечете ги деталите. Дополнително, иако не е потребно, подгответе мало парче хартија за да ги соберете слатките внатрешни делови на зајакот. Нацртајте и обликувајте го лицето на животното светло.
 • 2e19aa3bf9Обидете се со големината на бонбоните и самиот зајак. Ако сè е во ред, можете да започнете да спакувате подароци. Ако откриете некои недостатоци, поправете го тоа.

36a43e5ce0

 • Залепете ги страните на сувенирот заедно, прицврстувајќи ги со лепак. Не заборавајте претходно безбедно да го поправите "полнењето".

8306252433Сè, велигденското зајаче е подготвено.

ad7022afe9Како да направите колачиња за Велигден

990759d7ca

Состојките се пресметуваат за 25 парчиња колачиња.

 • 25 конзервирани половини од кајсија
 • 100 гр путер
 • 250 гр брашно
 • 6 лажици шеќер
 • 180 гр шеќер за шеќер
 • 1 јајце
 • 1 лажица млеко
 • 3 лажици сок од лимон
 1. Изматете го омекнатиот путер со миксер за шеќер.
 2. Без да го исклучите миксерот, додадете ги јајцето и млекото.
 3. Додадете просејно брашно и месете го во нежно меко тесто.
 4. Посипете малку брашно на масата и истурете го тестото така што неговата дебелина е 5 мм.
 5. Со чаша, „исечете“ кругови од тестото, со дијаметар од 6 см.
 6. Печете ги колачињата на пергамент на 180 ° околу 10 минути.

Додека колачињата се ладат, подгответе замрзнување и декорација.

 1. Раширете ги половините од кајсија на хартиена салфетка, така што целата течност ќе ја снема.
 2. Бришење на шеќер во прав со сок од лимон.
 3. Кога колачињата се малку топли, измијте ги со варениот глазура и ставете половина кајсија точно во центарот, малку притискајќи на неа.

Веднаш штом масата на колачињата ќе се стврдне - лекувањето е подготвено!

Како да украсите корпа за Велигден со свои раце

Пред да ги ставите велигденските јајца во корпа, треба да ја украсите корпата за празнична пригода.

 • Одлична опција за украсување корпа е цвеќето. Тие ќе ја оживеат сликата, ќе ја направат лесна и воздушна.

85098416_ukrashaemkorzinkunapashu1

 • Прекрасен украс поставен на парче ткаенина и направен со употреба на гранки и јајца изгледа прилично оригинален.

85800f1d2f46

 • Во принцип, корпата може да биде украсена како што сакате. Бидете креативни. Дури и најобичната лента може да послужи како прекрасна декорација за велигденска корпа, главната работа е правилно да ја врзете.

1047135х

Како да направите DIY велигденска честитка

Едноставна велигденска честитка што може да се направи за неколку минути. Детална мастер класа за која не се потребни коментари.

Што ви треба:

 • хартија за трагање;
 • обоена леплива лента;
 • густа хартија за разгледници;
 • парче хартија;
 • фломастер;
 • ножици и неколку минути слободно време.

d3f994ee305839f058f3891fd16d95

Конечно, видео кое претставува интересни идеи за велигденски сувенири. Погледнете, инспирирајте се, создадете!

Слични написи
0 412

Остави одговор