Дома Совети Како да се грижиме за роза

Розите се сакани со векови. Ова е најпопуларниот цвет кај жените, не е без причина што женската убавина е поврзана со него. Со текот на годините на одгледување рози, се појавија многу од неговите сорти, вклучително и минијатурни што можат да се одгледуваат дома.

Видови домашни рози

Меѓу затворените рози, неколку сорти се особено популарни:

 • Бенгалската роза се одликува со ниски стебла и бујни грмушки. Лисјата од оваа сорта роза се зашилени, малку срамнети со земја. Пупките од роза од Бенгал практично не мирисаат и се одликува со широк спектар на нијанси. Оваа сорта за прв пат беше развиена во Кина. За розата во Бенгал, погодна е лабава почва со ниско ниво на киселост и висок процент на хумус. Бенгалската роза не бара посебна грижа и градинарски работи, потребно е само навремено да се отстранат сувите лисја и заболените гранчиња.

p1

 • Како резултат на изборот на бенгалска роза, се појави чајната роза. Тие беа донесени во европските земји од Индија. Во зависност од видот, грмушките од розова чај може да пораснат до 2 метри во висина. Исто така, постојат многу мали видови кои не надминуваат 30 см.Секаков вид чајна роза расте добро во модерен стан. Тие имаат многу компактни грмушки, мали лисја и миризливи миризливи пупки од широк спектар на бои.

стр2

 • Друга разновидност на домашни рози е Даница. Оваа сорта расте до 30 см во висина, има компактен грмушка и мали пупки од различни бои. Фабриката успева на висока влажност и сончеви места.

стр3

 • Розовата полиантус се одликува со својата компактност и силно разгранување. Во висина, може да достигне половина метар. Цветовите од полиантус рози може да се соберат во четка, двојно или полу-двојно. Оваа разновидност на рози изгледа одлично како украс на тераси и граници.

стр4

Како да се засади роза дома

Обично, розите во затворени простории се продаваат во цвеќарници веќе во саксии. Во овој случај, се што се бара од водителка е да создаде соодветни услови за розата и соодветно да се грижи за неа. Но, што ако сакате сами да засадите роза, на пример од букет? Ова исто така може да се направи.

Прво, подгответе се што ви треба:

 • Цвет од роза.
 • Остра нож или градинарска градина.
 • Тенџере за садење цвет.
 • Универзален прајмер.
 • Корневин или хетероауксин.

Првиот чекор е да се подготви дршката од роза. Земете малку кафеаво стебло и исечете дршка што содржи три пупки од средината. Должината на ова сечење треба да биде околу 15 см. Направете го горниот пресек директно два сантиметри над пупката. Долниот рез треба да се направи еден сантиметар под бубрегот, секогаш под агол од 45 степени. Треба да се отсече најнискиот лист. Исечете ги горните лисја на половина. Значи, тие нема да земат многу хранливи материи за себе, но ниту протокот на сок во сечињата нема да запре.

p5Сега сечињата мора да се остават еден ден во раствор од корен или друг стимуланс за раст. Разредете го во согласност со упатствата. Земете само прочистена и населена вода, водата од извор е најпогодна.

Сега треба да го подготвите теренот. Можете да го купите готови во продавницата или да го подготвите сами. Ако одлучите сами да ја направите почвата, тогаш измешајте хумус, градинарска почва и песок во сооднос 2: 2: 1. Промешајте и загревајте малку во рерна за да исклучите разни болести.

Ставете мозоци на дното на високото тенџере. Ова е потребно за да не стагнира водата. Може да засадите дршка на различни начини:

 • Во компири. Земете компир со средна големина, извадете ги сите очи од клубенот за да не растат. Направете дупка во компирот и вметнете ја дршката во неа, откако ќе ја натопите во коренот. Засадете компири во тенџере, вода и покријте ги со голема тегла. Компирот ќе им даде на исечоците влага што им е потребна и ќе ги заштити од микроби. Попрскајте ја почвата под теглата и самото сечење со вода неколку пати на ден.
 • Во земјата. Не мора да се мачите со компири, но засадете го сечењето директно во земјата, потопувајќи го во коренот. Две пупки треба да останат над земјата. Наводнете го сечењето добро и покријте го и со тегла. Ставете го тенџерето со стеблото на ладно, но доволно лесно место.
 • Појава на корени во вода... Не треба да го засадувате сечењето веднаш во тенџере со земја, но оставете го во тегла чиста вода и почекајте да се појават корените. Ова ќе се случи за околу две недели. За сето ова време потребно е да се менува водата секојдневно.

Кога се појавуваат пука и млади лисја на рачката, ова ќе значи дека розата се вкоренила. Потребно е постепено да се отстрани теглата и да се навикне на растението да се исуши станвоздухот По отстранувањето на конзервата, сечењето треба да се прска со вода секој ден. Отстранете ги пупките што се појавуваат на почетокот - додека е потребно да се даде време на развојот на коренскиот систем.

Како да се грижиме за роза дома

Затворените рози сакаат топлина, па затоа југозападните или југоисточните прозорци се идеални за нив. Тука тие нема да бидат премногу жешки, корените нема да се прегреат, пупките и лисјата ќе бидат зелени и свежи. Во пролет и есен, на затворените рози им треба дополнително осветлување. За да го направите ова, со почетокот на темнината, ќе треба да ја вклучите флуоресцентната ламба покрај цветот. Таквите светилки треба да бидат поставени на врвот на растението на растојание од 30 см. Ова ќе го продолжи периодот на цветање на рози во затворен простор.

стр6Розите се многу чуден во однос на влажноста. Тие треба често да се прскаат. Вечерното време е најдобро за ова. Можете да поставите сад со вода покрај садот за цвеќе за да го навлажнете воздухот. За зимскиот период, на цветот му треба одмор, така што растението може да се одмори пред активниот летен раст. Во овој период, треба да го наводнувате помалку, да го исклучите вештачкото осветлување.

Во пролетта, почнете да ја наводнувате розата почесто, постепено зголемувајќи ја количината на наводнување. Не преплавувајте го растението, ова може да ги изгние неговите корени. Првиот знак на распаѓање на коренот е појавата на мали бели инсекти на земја во саксија. Во овој случај, наводнување треба да се намали што е можно повеќе.

Во летниот период, на розата и треба многу вода, бидејќи треба да расте. Ако забележите дека розата почна да венее, почвата во садот е сува, а потоа пренесете го растението во сенка и истурете го со топла вода. Од втората половина на август, постепено намалете го бројот на наводнување. На есен, наводнете го растението со ладна вода за да не го предизвикате нејзиниот активен раст.

Кога да се засадат рози

Откако купивте розова соба во продавница, не брзајте да ја трансплантирате. За да започнете, само набудувајте го растението со поставување на садот на сончевата страна на станот. Ако во следните две недели розата се чувствува добро, тогаш можете да започнете да ја пресадувате.

AA015210

За пресадување земете тенџере поголемо од оној во кој сте го купиле. Не правете грешка на многу почетни цвеќари кои земаат премногу пространи саксии за цвеќе. Точниот сад треба да биде малку поголем од претходниот за растението да се чувствува удобно во него.

Трансплантирајте ја розата на начин на претовар за да не се оштети грутката земја во која се наоѓаат корените на растението. На дното на новиот сад ставете слој одводнување дебел околу еден и пол сантиметри. Потоа пренесете ја розата од стариот сад во нова и посипете ја со универзална почва купена во продавницата. Не заборавајте да го наводнувате растението.

Слични написи
0 412

Остави одговор