Дома Семејство и дом Апликација за сапун

Сапуннавидум таков тривијален дел од секојдневниот тоалет на која било личност. Тоа помага да се исчисти кожата од нечистотии и тоа е за тоа. Но не! Излегува дека наједноставниот сапун што го има во секој дом има поширок спектар на апликации отколку што сме навикнати да размислуваме.

Употреба на сапун од катран

degtyarnoe-mylo-dlya-volos-lica

Сапунот од катран е вистински исцелител во куќата. Со нејзина помош, можете да постигнете убава кожа, без акнии проблеми, луксузна коса, ослободете се од габата на ноктите. Но, први работи.

  • За да излечите лишаи со катран сапун, треба темелно да го навлажнете сапунот и да ја нанесете добиената пена на проблематичните области на телото. Почекајте додека не се исуши пената, а потоа исплакнете го составот од телото.
  • Исто така, можете да се ослободите од габата на ноктите на нозете и нозете. Само исчистете ги рацете или нозете и почекајте четвртина час. По истекот на времето, исплакнете со проточна вода и избришете го суво. Дуплирајте ја постапката наутро и навечер. Третманот на овој начин е долг и може да трае од шест месеци до една година, но е апсолутно природен и безопасен.
  • Катран сапун многу добро помага при псоријаза, згора на тоа, го спречува повторното појавување на болеста. Фреквенцијата на примена на методот зависи од видот на кожата: за мрсна - два пати на ден, за сува - еднаш дневно, ако кожата е чувствителна, тогаш техниката треба да се користи секој втор ден, еднаш. Ако раните се единечни, тогаш нанесете густа пена од сапун на погодените области на телото, но ако лезиите се големи и по целото тело, тогаш заменете го вообичаениот гел за туширање со катран сапун. По користењето на сапунот, можете да користите билни чаеви, како камилица, за да ја навлажнете кожата.
  • Ако се миете со течен сапун за време на шуга, може да се ослободите од страшниот симптом - чешање. Овој метод работи и за болести на крлежи и за нервна шуга.
  • За да се излечи дроздот, да се елиминира непријатниот мирис од интимно место, треба да се миете со катран сапун двапати на ден. По кратко време, испуштањето ќе престане, исто како и остатокот од симптомите.

Сапун од катран помага да се елиминира првутот и да се ослободат од вошките ако ја миете косата со неа, ги елиминирате акните и на лицето и на телото ако се миете и миете со него. Ова е многу разноврсна и корисна алатка што мора да ја има во секој дом. И, ако сте загрижени за мирисот што сигурно ќе ја обвитка целата бања, веднаш по употребата ставете го во сапун со капак, тогаш главната „арома“ ќе биде заклучена.

Користење на течен сапун

1587976

Секоја домаќинка која има електричен мешалка во кујната знае од прва рака колку е проблематично да се мие после употреба. Но, сега тоа нема да биде проблем! Сега, кога треба да ја исчистите единицата, наполнете ја на половина пат со проточна вода и додадете лажичка течен сапун, затворете го капакот одозгора, сè е како и обично, и вклучете го. Воила! Блендерот се мие! После тоа, исцедете ја течноста, пополнете нов дел од водата, веќе без неа, и повторно вклучете ја. Сега останува да го исплакнеме, но ова веќе не е проблем. Така, погодно е да користите течен сапун отколку детергент за миење садови. Вториот, со оваа употреба, формира многу пена, која ќе испадне од сите пукнатини и со тоа ќе создаде проблеми.

Течниот сапун е многу алкална средина и овој квалитет може да се искористи за себе, или поточно за вашата градина, за доброто. Ако разредете кој било течен сапун со вода во сооднос од околу 1: 5 (сапун: вода), тресете додека сапунот не се раствори целосно и истурете го добиениот состав во шише со прскалка, тогаш ќе завршите со одличен лек за градинарски мушички , мравки и други штетници. Агентот е задржан на крилјата на мушичките, поради што тие не можат да се повлечат од алкална средина што е негативна за нив, што не можат да ја толерираат и да умрат.

Уморни сте од миење варовник и вага? Не е важно дали куќата има оцет и течен сапун. Измешајте ги во сооднос 3: 2 (оцет: сапун), истурете во шише со прскалка и добро протресете и прскајте на проблематичната област. Почекајте една минута и избришете го составот од површината со едноставна крпа.

Продолжувајќи ја темата на цвеќето, вреди да се запамети дека течниот сапун содржи многу калиум, кој може да се користи како ѓубриво за цвеќе. За да го направите ова, треба да растворите мала лажица течен сапун во чаша вода и наводнете го растението со мала количина. Покрај тоа, овој состав има позитивен ефект врз квалитетот на почвата, што го прави поповолен за цветот.

Користење сапун за перење

hozyaystvennoe-mylo

Некој можеби е тешко да поверува, но сапун за перење алиштаможност да даде шанса дури и на најнапредниот прашок за перење. Ја отстранува апсолутно секоја нечистотија, но единствениот недостаток е тоа што ќе мора рачно да го измиете. Не ми веруваш? Проверете сами, и за во иднина, запомнете дека ако нешто не го изми прашокот, ова дефинитивно ќе измие едноставен и многу ефтин, патем, сапун за перење.

Дали страдате од проблем со првут? Само измијте ја косата со сапун за перење алишта. Да, најпрво ефектот веројатно ќе ве разочара, косата нема да изгледа најпрепознатливиот начин, но малку подоцна, кога ќе се одржи процесот на навикација, ќе забележите како косата почнува да се трансформира, а првутот исчезнува. За разлика од шампонот, кој, и покрај сите уверувања на производителот за третманот, го маскира проблемот, сапунот за перење навистина го лекува скалпот.

Така што по епилацијата не предизвика иритација, по постапката за отстранување на влакна, изматете ја кожата со сапун за перење, почекајте малку и исплакнете.

Топлите бањи со сода бикарбона и сапун за перење ќе помогнат да се ослободите од габата. Таквите бањи треба да се прават секојдневно, а по завршувањето на постапката, јод треба да се нанесува на погодените нокти. Времетраењето на третманот е додека не се залечат целосно ноктите.

За брзо да се ослободите од изгореници, треба да изматете погодена површина на кожата со сапун за перење и да оставите да се исуши, а потоа исплакнете. Ако ја направите оваа постапка веднаш, можете да избегнете појава на плускавци, црвенило и болка.

За да го решите проблемот со испукани потпетици, направете топла бања во која ќе растворите голема лажица струготини од сапун за перење и мала лажица сода бикарбона. На крајот од постапката, избришете ги нозете суви, великодушно подмачкајте ги со масен крем за бебиња, ставете пластични кеси и волнени чорапи на нозете. Оставете го преку ноќ. Наутро потпетиците ќе бидат како бебе.

Постојат многу опции за корисна употреба на сапун за перење, за кои малку луѓе знаат, но може да се опише многу долго. Едно е јасно дека е тешко да се направи без тоа во секојдневниот живот.

Слични написи
0 412

Остави одговор