Дома Рецепти Втори курсеви Како да се готви каша од пченка

Пченкарна кашаМногу луѓе го сакаат тоа, а оние кои не го сакаат едноставно не знаат правилно да го готват. Не ми веруваш? Обидете се да ги следите препораките, да ги земете предвид тајните на вкусна каша во пракса, и ќе видите дека кашата од пченка не е само многу здрава, туку и многу вкусна.

Како да се готви каша од пченка во млеко

кукуружна-каша

Пченка кашапопуларен по својата ниска калорична содржина, што е само 86 kcal на сто грама производ. Поради оваа причина, гриз од пченка е пожелен во исхраната. Друг голем плус на житарките е што во него нема глутен, така што луѓето чие тело е чувствително на оваа супстанца можат да јадат без страв од каша од пченка. Тивко се внесува во исхраната на бебињата чија старост достигна шест месеци.

Пред да готвите каша од пченка, без оглед дали ќе има на млеко или на вода, треба да знаете некои принципи на работа со неа, а тоа се:

 • Исплакнете ги житарките пред да готвите за да ги отстраните прашината и остатоците. Подобро е да го направите ова не во тенџере, туку во сито за да избегнете вишок влага за време на процесот на готвење.
 • За да ја направите кашата вкусна, подобро е да ја готвите на тивок оган.
 • За готвење каша, препорачливо е да користите јадења со дебело дно. Така, готовиот сад ќе биде вкусен и нема да изгори на тавата.
 • За разлика од повеќето житни култури што се ставаат во ладна вода, гризот од пченка треба да се потопи во врела вода, откако ќе се посоли и ќе се зашеќери течноста.
 • Ако кашата е подготвена како гарнир, тогаш за време на готвењето вреди да се користат пропорции од 3 до 1 (вода: житни култури), но ако се готви млечна каша, тогаш пропорциите треба да се зголемат на 4 на 1 (млеко: житни култури) . 5

Можете да готвите гриз од пченка не само во тенџере, туку и во микробранова печка и во рерна. Во првата опција, треба да користите стаклени садови со капак, вклучете го уредот со максимална моќност и поставете го тајмерот прво седум минути, а потоа промешајте и наместете уште пет минути. Погодно е да се готви каша во рерна како втор сад со зеленчук во глинени садови. Времето за готвење на 180 ° C е околу еден час.

Пченкарна каша со млеко е едно од вкусните и здрави задоволства за деца и возрасни. Ако садот е подготвен за најмало, тогаш содржината на маснотии во млекото не треба да надминува 1%. Ако не можете да го најдете ова во продавницата, тогаш земете вообичаени 3,2% и разредете го со зовриена вода.

Подготовка на каша од пченка во млеко како што следува:

 1. Истурете 150 ml млеко и половина чаша вода во тенџере со дебело дно, растворете мала лажица шеќер и малку сол.
 2. Додадете две големи купишта лажички пченкарна каша по вриење и промешајте.
 3. Продолжете да готвите каша на тивок оган четвртина час, а потоа додадете парче путер, покријте го и оставете го да врие уште четвртина од еден час. Исклучете го шпоретот, извадете ја тавата, промешајте ја кашата.

Како да се готви каша од пченка во вода

913_kukuruznaya_kasha_depositphotos_71936451

Пченкарна каша, варена во вода, е идеална како гарнир и за месо и за риба, а готвењето е лесно како лушпа од круши:

 1. Истурете три чаши вода во тенџере со дебело дно и оставете да зоврие.
 2. По врие, додадете малку сол и една чаша гриз од пченка.
 3. Варете ја кашата, мешајќи често, половина час.

Таквата каша треба да се вари непосредно пред сервирањето и да се понуди додека е топла, инаку може да стане многу густа.

Колку да се готви каша од пченка

Неопходно е да се одреди времето за готвење на гриз од пченка врз основа на какво мелење на гриз. Во просек, тоа е половина час. Но, ако второто јадење или супа е подготвено од каша, тогаш времето за готвење може да се прилагоди според самиот рецепт, обрнете внимание на препораките на авторот на рецептот. Патем, ако ја мелете кашата во мелница за кафе, тогаш времето за готвење може да се намали од половина час на 15 минути.

Слични написи

Остави одговор