Дома Здравје Диети Најздравите житни култури за дружба

Развојот на прехранбената индустрија доведе до фактот дека има толку многу вкусни, но не и здрави оброци кои се состојат од едноставни јаглехидрати и празни калории. Како резултат, употребата на сложени јаглехидрати е значително намалена, што дава долготрајно чувство на ситост и го нормализира дигестивниот тракт. Ова се корисни својства на каша.

Придобивките од оризова каша

Во азиските и африканските земји, најпопуларните житни култури се оризот. Нивните жители консумираат ориз во една или друга форма секој ден. Многу експерти веруваат дека токму со помош на ориз жителите на Југоисточна Азија ја чуваат младоста и хармонијата подолго време. Кај нас оризовата каша е едно од најпопуларните оброци за деца и возрасни.

  • Енергетската вредност на житните оризови во голема мера зависи од сортата, но во просек е околу 285 kcal. И покрај релативно високата стапка, оризот, кога е правилно сварен, ќе ви помогне да изгубите тежина и да донесете други придобивки за организмот.
  • По готвењето, содржината на калории во оризот во готовиот сад се намалува за 2, па дури и 3 пати. Затоа, кашата направена од овие житни култури може безбедно да се препорача за диетална исхрана.
  • Оризот му обезбедува на организмот сложени јаглехидрати, кои се извор на енергија подолго време.

к1

  • Оваа житарка е еден вид абсорбента, со која можете темелно да ги исчистите цревата и да го нормализирате метаболизмот.
  • Оризовата каша варена во млеко се препорачува да се користи како прва комплементарна храна за бебиња. Ова јадење е без глутен, затоа не мора да се грижите за алергии или да го вознемирувате вашето бебе.
  • Оризова каша може да се користи за лекување на дијареја бидејќи има својство на анестезија. За таа цел, на новороденчињата често им се препорачува да даваат оризова вода.
  • Редовна потрошувачка на каша од оризизбегнува проблеми со кожата и косата. И јадењето оброци направени од необработен ориз е добро за зајакнување на срцевиот мускул и за нормализирање на работата на бубрезите.

Придобивките од каша од хеwда

Леќата содржи многу витамини и корисни микроелементи, што ги објаснува здравствените придобивки од кашата од леќата. Покрај тоа, при одгледување на леќата, вештачките хемиски ѓубрива се користат исклучително ретко, така што леќата може безбедно да се припише на производи што не се еколошки.

Леќата содржи многу рутина што помага да се зајакнат васкуларните wallsидови. Затоа, се препорачува да се јаде каша од хеwда за болести на вени, ревматски заболувања, хипертензија и хемороиди. Поради својата содржина на рутин, леќата е добра за закрепнување од терапија со зрачење.

Леќата содржи и лецитин, кој е корисен за мозокот и нервниот систем како целина. Оваа супстанца е вклучена во формирањето на клеточните мембрани и во процесот на метаболизам.

k2

Вклучено во леќатафолна киселина ја забрзува регенерацијата на ткивата, ја намалува веројатноста за појава на рак. Без фолна киселина, нормалното формирање на аминокиселини во телото е невозможно. Таа исто така учествува во синтезата на азотни бази.

Корисно е да се користи каша од хеwда и да се зголеми концентрацијата на хемоглобин. Факт е дека ова жито содржи рекордна количина на железо. Исто така, се препорачува да се јаде каша од хеwда за да се елиминира недостаток на магнезиум, што се манифестира со ноќни грчеви, депресија и замор.

Покрај тоа, леќата содржи многу флавоноиди, широк спектар на витамини, како и аминокиселини и други корисни микроелементи. Сето ова ја прави кашата од леќата вреден производ за одржување на здравјето подолго време.

Придобивките од овес

Според уверувањата на повеќето нутриционисти, се препорачува да се јаде каша од овесна каша за појадок. Токму овие житни култури содржат најголемо количество протеини меѓу сите житни култури. Исто така, има многу здрави влакна во овес, долги јаглехидрати и масти кои добро се апсорбираат од телото. Овој процес се одвива доста бавно, така што појадувајќи со овесна каша, долго време ќе се чувствувате сити. Токму за овој ефект се цени каша од овесна каша во европските земји.

k3

Во прилог на протеини и јаглехидрати, овесната каша содржи широк спектар на витамини и минерали. Со систематска употреба на каша од овесна каша, концентрацијата на штетен холестерол во крвта се намалува, што ја намалува веројатноста за појава на згрутчување на крвта. Ова јадење има позитивен ефект врз нормализацијата на дигестивниот тракт.

Со помош на овој здрав балансиран појадок, во рок од неколку месеци ќе можете да ја подобрите меморијата, да го нормализирате функционирањето на екскреторниот систем и црниот дроб. Каша од овесна каша е исто така корисна за ментална работа. Кога го користите, меморијата се подобрува, расположението се зголемува и се појавува работно расположение.

Придобивките од пченкарна каша

Во нашата земја, пченката доаѓаше од Мексико, каде ја јадеа античките племиња на Индијанците. Сега брашното се добива од ова жито, се прават снегулки или житни култури. Добивање на интензитет на популарност пченкарна каша, препорачано за менија за возрасни и за деца.

Особеноста на пченката е тоа што ги задржува своите квалитети кога се готви. Затоа, кашата направена од овие житни култури е многу корисна; се препорачува како храна за разни болести.

k4

На пример, употребата на оваа каша помага да се исчисти телото од токсини, соли, радионуклиди и други штетни материи. Со негова помош, можете да го нормализирате дигестивниот тракт, елиминирање на запек и гнилостни процеси во цревата. Гриз од пченка промовира елиминација на лошиот холестерол и ја намалува веројатноста за васкуларни и срцеви заболувања.

Поради содржината на витамини од групата Б, кашата од пченкарно брашно е корисна за активноста на нервниот систем. Со редовна употреба, ќе се ослободите од промени во расположението, па дури и да се справите со тешка депресија.

Пченкарна каша препорачуваат нутриционистите како средство за враќање на нормалните метаболички процеси во организмот. Се препорачува да се користи за храна за бебиња, како и за болести на желудник и црн дроб, дијабетес мелитус.

Пченкарен гриз содржи многу витамин Е., кој исто така се нарекува витамин на убавина и младост. Корисен е за враќање на функционалноста на кожата и косата, а има и позитивно влијание врз синтезата на хормоните одговорни за либидото. Поради својата мала содржина на калории, кашата од пченкарно брашно е корисна за слабеење.

Придобивките од каша од јачмен

Бисерниот јачмен има многу богат хемиски состав, што го прави неверојатно вреден производ. Со редовно вклучување на каша од овие житни култури во исхраната, можно е да се нормализира работата на многу внатрешни органи. Јачменот има најголемо влијание врз варењето на храната. Оваа житарка содржи голема количина на растителни влакна, кои се корисни за чистење на цревата и за синтеза на бутирова киселина.

k5

Се препорачува да се користи бисерна јачменска каша за дијабетес. Ги стабилизира нивоата на гликоза, избегнувајќи ненадејни промени. Добро варената каша од бисер јачмен и супа од бисер јачмен се препорачува да се јадат за гастритис. Оваа каша дава ефект на обвивка, што е добро за болен стомак. Овој ист имот ја прави кашата корисна за луѓето со панкреатит.

Особено се препорачува да се јаде бисер јачмен каша за жени, бидејќи го забавува стареењето. Во зрелоста, жените имаат зголемен ризик од развој на рак, а редовната употреба на јачмен ја намалува оваа веројатност. Покрај тоа, ова жито содржи многу селен, што е корисно за одржување на младешка кожа и подобрување на состојбата на косата.

Поради бавните јаглехидрати и големата количина на растителни влакна, се препорачува бисерна јачменска каша да се консумира со цел да се намали вишокот тежина. Го подобрува варењето, промовира чистење на цревата и ја подобрува цврстината на кожата благодарение на колагенот. Долготрајната редовна употреба на оваа каша ви овозможува да ги нормализирате метаболичките процеси. Исто така се верува дека во бисер јачменсодржи супстанции кои спречуваат формирање на масни наслаги.

Придобивките од пченична каша

Едно од традиционалните руски јадења е пченична каша. Останува релевантно во сегашно време. Со неговата редовна употреба, можете да ги зајакнете имунитетите на телото, да го нормализирате киселинско-базниот баланс и да го подобрите варењето, враќајќи ја микрофлората на гастроинтестиналниот тракт.

Пченичните житарици, како и другите житни култури, содржат многу диетални влакна кои ги чистат цревата и помагаат во отстранување на токсините. Како резултат на редовното вклучување на каша од пченица во менито, можете да се ослободите од соли на тешки метали, да ја намалите концентрацијата на холестерол, да ја подобрите состојбата на крвните садови и структурата на косата и кожата.

k6

Благодарение на фосфор и калиум, пченичната каша е корисна за зајакнување на коскеното ткиво. За развој на мускулни влакна во пченични жита има нуклеински киселини. И присуството на ретки витамини од групата Б и витамин ПП е корисно за активноста на нервниот систем. За да се продолжи младешноста на кожата, да се подобри видот, пченичната каша содржи витамини Е и А.
Многу често, пченична каша се појавува во различни методи на губење на тежината. Дава долготрајно чувство на исполнетост, збогатува со витамини. Корисно е да се јаде оваа каша за луѓе кои се занимаваат со тежок физички труд.

Придобивките од каша од ленено семе

Оваа каша е направена од мелено семе од лен. Еднаш често се состануваше на масите на руски семејства. Сега кашата од ленено семе е незаслужено заборавена. Сепак, приврзаниците на правилна и здрава исхрана се свесни за нејзините придобивки и редовно ја вклучуваат во нивната исхрана.

Таквата каша содржи многу вредни компоненти: растителни влакна, масни киселини, широк спектар на витамини, минерали. Покрај тоа, ленените семе содржат растителни хормони кои имаат антиалергиско и антиоксидативно дејство. Свежо зготвената каша вклучува лигани, кои во човечкото тело се претвораат во фитоестрогени, кои спречуваат формирање на онкологија.

k7

Особено корисно својство на ленено семе е содржината на влакнеста слуз, која го штити гастроинтестиналниот тракт од иритација и има способност да ја ублажува болката и воспалението. Со помош на ленено семе, можете да го елиминирате запекот и да ги исчистите цревата од насобраните токсини. Ленената каша е корисна за губење на тежината и нормализирање на метаболизмот, за стабилизирање на хормоналните нивоа и крвниот притисок. Покрај тоа, меленото ленено семе има силен антипаразитски ефект. Затоа, диета базирана на каша од ленено семе може да се користи за лекување на хелминтијаза, уништување на некои вируси и габи.

Слични написи

Остави одговор