Дома Здравје Придобивките од пченкарна каша

Пченкарни зрна се производ што се користи во правилна исхрана. Каша од него може да се готви во млеко, во вода или во супа од месо или зеленчук. Таквата каша не е само вкусна, туку и здрава.

Зошто е корисна пченкарна каша?

Хемискиот состав на пченкарна каша зборува за корисни квалитети на каша. Содржи голем број витамини, минерали и други супстанции неопходни за здраво тело. Карактеристична карактеристика на оваа каша е што повеќето хранливи материи се чуваат во веќе зготвено јадење. Затоа, се препорачува како храна за закрепнување по операција или сериозно заболување.

k2

Пченкарна каша ги има следниве корисни својства:

 • Пченкарни зрна не предизвикуваат алергиски реакции, па затоа може да се користат за храна за бебиња.
 • Оваа каша го активира процесот на формирање на ензими, затоа се препорачува за исхрана на луѓе кои страдаат од цревна ензимска инсуфициенција.
 • По конзумирање на ваква каша, состојбата на кожата се подобрува - добива здрава боја, се подобрува нејзиниот тон.
 • Елементите во трагови што ги сочинуваат гризните од пченка помагаат во разложување на лошиот холестерол и спречуваат формирање на нови плаки. Ова е одлична превенција од мозочен удар и срцев удар.
 • Пченката е корисна за превенција од рак.
 • Пченкарна каша помага да се зајакне срцевиот мускул и да се подобри нормалното функционирање на кардиоваскуларниот систем.
 • Гриз од пченка ја намалува апсорпцијата на шеќер во организмот, па затоа се препорачува како храна за дијабетичари.
 • Пченкарна каша промовира елиминација на токсините, па затоа е корисна за дигестивни нарушувања.
 • Пченката содржи голема количина витамини од групата Б, кои позитивно влијаат на нервниот систем.
 • Појадок со пченкарна каша дава многу енергија и не предизвикува непријатност, како кога јадете тешка храна.
 • Cornитарките од пченка содржат фосфорити, кои се корисни за мозочната активност и за акумулацијата на протеините. Затоа, се препорачува да се јаде таква каша за да се врати силата.

Штета на каша од пченка

Ние веќе откривме дека каша од пченкарни житни култури има многу корисни квалитети. Но, не се препорачува на сите да го користат. На пример, вреди да се откаже од пченкарна каша за луѓе со болест како што е чир.

k3

Бидејќи кашата од пченкарно брашно има мала енергетска вредност, но во исто време многу брзо се заситува, не треба да ја консумираат луѓе со недостаток на телесна тежина. Во нивниот случај, храната е потребна за да се здебели, а пченкарна каша има спротивен ефект.

Во други случаи, употребата на каша од житни пченка не може да донесе штета. Но, за целосна доверба, препорачуваме да се консултирате со експерти за можноста за користење на овој производ.

Содржина на калории во каша од пченка

Постојат различни начини да се направи каша од пченка. Соодветно на тоа, енергетската вредност на секоја сорта на ова јадење ќе биде различна. Најниска содржина на калории поседува каша од пченкарно брашно зготвена во вода. Ова јадење се нуди за диетални оброци и за детско мени. 100 гр каша зготвена во вода содржи 81 kcal.

Каша направена од пченкарни зрна, варена на млеко... Вообичаено е да се додаде малку путер во таква млечна каша. Енергетската вредност на оваа каша е 120 kcal. Постои начин да се намали содржината на калории во млечната каша. За да го направите ова, треба да започнете со процесот на готвење житни култури во вода, а потоа да додадете млеко. Со овој метод на готвење, содржината на калории ќе биде 90 kcal.

k5

Најниска содржина на калории поседува каша варена само од гриз од пченка и вода. Не можете да додадете на тоа шеќер, сол и масло. Ако сакате да го подобрите вкусот на садот, можете да додадете малку масло. Потоа, за да се пресмета содржината на калории, потребно е да се додаде на енергетската вредност на кашата соодветниот број на калории присутни во порцијата масло. На пример, ако додадете 10 g путер, што е 75 kcal во калории, на 100 g пченкарна каша, тогаш вкупната енергетска вредност е 156 kcal.

Многу луѓе претпочитаат да јадат засладени житни култури и може да прескокнат масло. Потребни се просечно 40 g за да засладите порција каша од пченка. Сахара, чија содржина на калории е 159 kcal. Во овој случај, кашата ќе има енергетска вредност од 240 kcal. Излегува дека слатката каша од пченка е најкалорична од сите.

Пченкарна каша за дете

Како храна за бебиња, каша од житарици од пченка може да се воведе од 9 месеци. Ова јадење недостасува глутензатоа нема да предизвика алергиски реакции кај детето.

Пченкарна каша е многу здрава за деца бидејќи содржи влакна кои помагаат при варење. Ако детето страда од запек, тогаш пченкарна каша ќе помогне да се воспостави правилно варење, да се намали активноста на ферментација во цревата и да се елиминира надуеноста. Покрај тоа, оваа каша помага да се зајакне имунолошката одбрана.

k4

Правењето каша од пченка е лесно. Доволно е само да ги истурите добро измиените житни култури со врело млеко или вода и да готвите на тивок оган 20 минути. За да ја поедноставите задачата, можете да готвите каша во бавен шпорет.

Ако подготвувате каша за дете под една година, тогаш не додавајте шеќер во неа. Наместо тоа, додадете омекната банана или пире од јаболко и малку путер во готовата каша за да го подобрите вкусот.

Слични написи

Остави одговор