Дома убавината Коса Грижа за лабава коса

Проблемот со тенка и слаба коса се јавува кај многу луѓе. Може да се појави од различни причини. Ова може да биде неточна грижа и дефект во работата на внатрешните органи. За да го вратите здравјето на кадрици, неопходно е целосно и правилно да се грижите за нив.

Карактеристики на грижа за ослабена коса

Опуштените кадрици имаат потреба од нежна грижа бидејќи се многу ранливи поради недостаток на природна заштита. Секое агресивно дејство доведува до кршливост, разделување на краевите или губење на косата.

Сите овие карактеристики мора да се земат предвид за време на процедурите за нега. Согласно неколку едноставни правила, ракувањето со ослабените нишки ќе биде нежно и ќе ги зајакне:

 • Користете топла, но не топла вода за миење на косата. Треба да ги избришете кадрици многу внимателно, со размачкани движења.
 • Ако косата е од сув тип, тогаш треба да ја миете еднаш на секои 5 дена. Мрсните кадрици се мијат штом се извалкаат.
 • Шампонот треба да биде означен „за ослабен“. Најпогодни се шампоните направени од природни состојки.

ух2

 • Постапката за перење мора да се заврши со испирање на кадрици со билни лушпи.
 • Кога се влажни, насоките не треба да се чешлаат или закачуваат. Само уште еднаш ги боли.
 • Не користете фен за сушење кадрици.
 • Не користете долгорочен стајлинг на ослабени нишки и користете само природни бои за боење.
 • Користете балсами или балсами за да ги направите кадрици полесно да се чешлаат.
 • За распуштена коса, користете природна четка за масажа на влакната или дрвен чешел со ретки заби како чешел.
 • Има позитивен ефект врз состојбата на косата ако правите лесна самомасажа секоја вечер.
 • В зимска сезонане заборавајте да носите топла капа, а во лето, заштитувајте ја косата од врелите зраци со капа или шамија.
 • Двапати неделно е неопходно да се направат маски за да се хранат кадрици од природни состојки.

Како да се зајакне ослабената коса

Ако кадрици се многу слаби и има постојано губење на влакната, неопходно е да се консултирате со специјалист трихолог за совет. Само лекар ќе може сигурно да ја утврди причината за оваа состојба на косата и да пропише соодветен третман.

Еден од важните услови за добра состојба на косата е следење правилна исхрана. Исхраната треба да биде целосна, со голем дел од протеински производи. Протеинот е главниот градежен блок за кератин, кој ги сочинува влакната. На косата и треба цинк и железо. Овие супстанции ги има во изобилство во јаболка, црн дроб, морска риба, масло од сусам и кикирики.

Во некои случаи, лошата состојба на жиците може да се должи на недоволна количина на витамини. Витамини како аскорбинска киселина, рутин, токоферол, никотинска киселина и некои витамини од групата Б се од големо значење за здравјето на косата.Тие ги зајакнуваат корените, го активираат растот, ја подобруваат микроциркулацијата на крвта, им даваат сјај на кадрици и спречуваат губење и пресекување.

ух3

За да ја подобрите состојбата на косата, можете да користите популарни козметички процедури. На пример, специјална масажа што го зголемува протокот на крв во скалпот. Ова ги лечи и ги зајакнува корените, го активира растот на влакната.

Ако губењето на влакната и нивната кршливост се должат на болести на коњската покривка, тогаш се користи ласерска терапија. Изложеноста на ласерскиот зрак го активира метаболизмот, ги елиминира габичните инфекции и другите кожни заболувања.

За да ја направите косата погуста и поздрава, се користи терапија со мезо и озон. Овие постапки вклучуваат инјекции на специјални коктели со витамин или кислород во скалпот. Резултатот е моќна стимулација на циркулацијата на крвта и раст на косата, зајакнување на корените и ослободување од првут.

Производи за ослабена коса

Има многу козметика за коса на полиците на продавниците кои се дизајнирани да се справат со проблемот со губење на косата. Сепак, не треба да очекувате од нив што велат рекламите. Ниту еден шампон или балсам не е во состојба да ги врати ослабените нишки во живот, освен ако не се примени интегриран пристап. Во најдобар случај, после миење на косата со таков шампон, циркулацијата на крвта ќе се активира или ќе се надополни со лековито масло. Но, во повеќето случаи, структурата на влакната е подобрена само визуелно поради специјален полимерен филм што ги покрива влакната само до првото перење.

ух4

Она на што навистина треба да обрнете внимание се специјални фармацевтски препарати кои третираат ослабена коса и спречуваат ќелавост. Во такви производи, меѓу другите состојки, може да има миноксидил, кој го активира растот на косата и ја подобрува апсорпцијата на минерали. Производите од миноксидил може да бидат во форма на спреј или пилула.

Ако слабеењето на жиците е предизвикано од габични лезии на кожата, тогаш употребата на терапевтски шампони со кетоконазол дава добар резултат. Специјализирани витамински комплекси, кои вклучуваат екстракт од железо и квасец, ефикасно ги зајакнуваат кадрици. По земањето такви лекови, постои активна стимулација на раст и зајакнување на корените.

Маски за ослабена коса

Многу добро ги зајакнува кадрици кромид-лук маска... Прво треба да исечете 2 големи главици кромид и 4 чешниња лук и да го исцедите сокот од нив. Потоа добиениот сок се меша со суров жолчка, 1 голема лажица burdock масло, 2 лажици мед и содржината на ампула на ниацин. Можете да додадете неколку капки есенцијално масло за малку да го намалите непријатниот мирис. Смесата мора да се нанесуваат во коренскиот дел, да се завиткаат со фолија за храна и одозгора со дебел пешкир. Треба да ја чувате маската 1,5 часа. Со редовна употреба, оваа маска може дури и да го реши проблемот со ќелавост.

ух5

За да се подобри состојбата на косата, маски за масло се соодветни. Промешајте со по една лажица ленено семе, бордок, маслиново, праска и кокос... Малку загрејте ја смесата и додадете маслени раствори на витамини А и Е, по една ампула. Смесата мора да се дистрибуира низ целата маса на коса, покриена со фолија за храна и изолирана. Времето на изложеност на маската за масло треба да биде најмалку два часа. Ако е можно, маската може да се остави да дејствува преку ноќ.

Слични написи
1 одговор на оваа објава

Додадете коментар за Рита Откажи одговор