Дома Рецепти Пијалоци Варено вино: најдобри рецепти и правила за готвење

Дури и оние кои навистина не знаат што е греено вино, пијалокот е поврзан со нешто пријатно и новогодишно. И ова не е случајно, бидејќи вообичаено е да се готви во зима, на прослава на Новата година. Многу е пријатно да ја поминете вечерта со него, завиткана во топло ќебе, седејќи пред огништето, под рамото на некој близок. Есента дојде, зимата е пред самиот агол, а потоа празниците се само настрана. Затоа, ви предлагаме подобро да го запознаете вареното вино, а сега размислете и изберете го рецептот за најсоодветен пијалок за на маса.

Варено вино е

Вареното вино е традиционален пијалок на повеќе европски земји одеднаш, како што се Австрија, Чешка, Германија и Швајцарија. Сепак, и покрај ова, грееното вино е популарно во целиот свет. Во превод ", Глухејн"Средства запалено / топло вино. Традиционално се подготвува врз основа на црвено вино, кое се загрева до 80 ° С. Во него се додава шеќер и разни зачини, како цимет.

За прв пат, пијалокот бил подготвен во антички Рим. Точно, тогаш виното едноставно се мешаше со разни компоненти, без да се користи термичка обработка. Вареното вино беше подложено на ваква постапка само во средниот век, на територијата на Централна и Северна Европа.

За тоа време, направени се многу измени и дополнувања на подготовката и рецептот на пијалокот. Затоа, кога се обидувате да го пронајдете неговиот рецепт, може да налетате на десетици различни варијации. Willе ги разгледаме најинтересните и најпопуларните во нашата статија малку подоцна.

Придобивките од варено вино

3bbff9d60bb1t

Покрај примамливата арома и мистериозниот вкус, вареното вино е рангирано меѓу низа корисни, па дури и лековити пијалоци. Важи за настинкии заразни болести, неверојатно лекува течење на носоти кашлица, помага да се справите со пневмонија и бронхии. Може да се користи како прва помош за хипотермија.

Покрај тоа, варено вино е вкусен, иако необичен, лек за несоница, со ментална исцрпеност и рамномерно депресија... Има корисен ефект врз работата гастроинтестиналниот тракт, убива бактерии кои предизвикуваат болести кои се наоѓаат во цревата.

Но, во праведност, треба да се каже дека неговите придобивки ќе бидат само кога состојките се правилно избрани. Како основа треба да се земе само висококвалитетно вино на искрен производител. Цимет, кардамон, каранфилче и ѓумбир може да се користат како полнила и зачини. Со нивно учество, придобивките од варено вино само ќе се зголемат.

Контраиндикации и штета

Но, не целата слика е шарена, дури и таков прекрасен пијалок има контраиндикации и има потенцијална штета што може да му биде нанесена на некоја личност. За почеток, не заборавајте за присуството на алкохол во пијалокот. Последново е многу корисно во умерени количини, го прави гастроинтестиналниот тракт да работи и стимулира други процеси, вклучително и мозокот. Сепак, прекумерната потрошувачка на греено вино има сосема спротивен ефект.

Алкохолот е контраиндициран за бремени жени и доилки. Луѓе кои земаат лекови, оние кои имаат проблеми во функционирањето на централниот нервен систем, бубрезите, црниот дроб.

Откажете се од варено вино ако следниот ден или овој ден ви треба висока концентрација или треба да возите.

Следете го вашето здравје, контролирајте ја количината алкохол што ја пиете и тогаш сè ќе има само корист!

Како правилно да се готви варено вино

690x460_0xd42ee42a_3539652211452761745

За толку долг период на постоење на пијалокот, развиени се многу правила и тајни кои ќе помогнат да се подготви со уникатен и незаборавен вкус. Значи, да ги разгледаме главните тајни и рецепти за правилна подготовка на варено вино.

Размислете како ќе го подготвите пијалокот. Ако друштвото со гости е мало, тогаш можете да користите емајлиран цезве. За голем број луѓе, ќе мора да подготвите поголем сад. Но, варено вино се пие исклучиво во стаклени чаши со рачка. Ако нема избор, а има само керамички, тогаш проверете дали нивниот волумен не е поголем од 100 ml. Пијалокот може да го послужите само со лажици. Не му се сервираат цевки, бидејќи пијалокот се консумира само топло. Потребна е лажица со цел да се фати овошјето.

Друга тајна лежи во тоа како да се постават зачините. Оставете го настрана она со кое планирате да го зачините пијалокот однапред. Наполнете гориво според следниов принцип: колку е поголем адитивот, толку порано ќе го фрлите во тенџерето. Убиениот цимет треба да се стави на самиот крај на готвењето, но нема смисла да се наполни со ладен пијалок. Но, ако сакате да му дадете невообичаена и пријатна арома на варено вино, тогаш подобро е да земете стапчиња цимет, да ги раскинете и да ги фрлите рано, така што пијалокот правилно ја апсорбира целата арома.

Каранфилчето, напротив, не толерира долгорочно готвење, затоа треба да го додадете во варено вино откако тенџерето ќе се отстрани од шпоретот. Претходно, можете да го скршите малку или да го истриете со прстите.

За морско оревче, обработката е едноставно неопходна, инаку ништо не може да се стори со тоа. Постојат два избори: или пржете го на почетокот, или ставете го во тенџере на сред готвење.

Додадете шеќер на самиот почеток. Не гответе парчиња јаболка и цитрус. Треба да се фрлат заедно со цимет, веднаш по готвењето, покријте ги садовите со капак и оставете да се вари во оваа форма неколку минути. Тогаш пијалокот ќе добие нагласен кисел вкус, но нема да биде прикриен. Ако наместо нив беа избрани суво овошје, тогаш треба да се стават со виното на самиот почеток.

Во вареното вино има друга сорта наречена „Скандинавски глаг“. Овој пијалок се одликува со својата сила. Во него се додава алкохол со висока содржина на алкохол, присутни се ореви (обично бадеми) и суво овошје. Вторите се ставаат на самиот крај, кога нема потреба да се готви нешто, но дополнителни пијалоци се истураат на самиот почеток.

Нема правила

112389_или

И сега малку за тоа како можете да отстапите од вообичаените правила. На пример, можете да подготвите пијалок во микробранова печка, што ќе ви овозможи да ја регулирате нејзината температура и да спречите да врие.

Ако пијалокот се подготвува за голема компанија, и се планира да се пие на отворено, во ладно време, тогаш подобро е да се прелива во термос однапред. Потоа, без проблеми може да се однесе варено вино на прошетка, каде што можете да лепите снежни луѓе и да фрлате снежни топки.

Интересно и невообичаено е специфичниот ладен вид пијалок, кој може да се класифицира како десерт. Не го пијат, го јадат. За да го подготвите, прво мора да го подготвите пијалокот на природен начин, а потоа да го фрлите подготвениот желатин во него. Добро промешајте, исцедете темелно, така што овошјето и адитивите не остануваат „надморски“ и ставете ги во фрижидер. Добивате нешто како желе од вино, кое се сервира на масата во убаво украсена чинија, послужено со разни овошја и бобинки.

Сега кога сè е познато за самиот пијалок и тајните на неговата подготовка, можете да продолжите со самиот процес - подготовка. Ви ги пренесуваме вашите вкусни верзии на варено вино, вклучувајќи ги и безалкохолните.

Безалкохолно варено вино

Безалкохолно варено вино е разноврсен пијалок кој ќе биде соодветен не само за возрасните, туку и за децата. Сепак, вреди да се забележат неговите непроценливи придобивки за здравјето. Доволно е само да се погледне составот, бидејќи сè веднаш станува јасно. Значи, за да подготвите безалкохолен пијалок ќе ви требаат:

 • околу четири чаши сок од грозје или јаболко;
 • половина чаша вода;
 • неколку лажици кора од портокал и иста количина кора од лимон;
 • неколку големи лажици суво грозје;
 • пар стапчиња цимет;
 • три пупки од каранфилче;
 • четири грашок од миризлив пипер;
 • морско оревче - на врвот на ножот;
 • нотка од ѓумбир и кардамон;
 • исечена половина од јаболко;
 • шеќер по вкус (можеби не е потребен, затоа пробајте пред да додадете).

Списокот на состојки е долг, а подготовката е многу едноставна.

 1. Истурете го подготвениот сок и вода во тенџере, чиј волумен е два литра. Врие на тивок оган.
 2. Фрлете ја подготвената кора од лимон, зачини, клинови од јаболка, суво грозје, шеќер и зачини. Измешајте сè многу добро и варете.
 3. Почекајте моментот кога пијалокот добро ќе се загрее, но нема време да зоврие. Ова може да се проследи со формирање на мали меурчиња на дното. После тоа, веднаш исклучете го шпоретот и извадете го тенџерето од него.
 4. Покријте го пијалокот и оставете го да се вари околу дваесет минути, така што целата арома на зачини се пренесува во супа.
 5. Пред да служите греено вино, препорачливо е да го процедите.

15 најдобри рецепти од варено вино

сварак2

Други рецепти за правење греено вино.

Рецепт број 1 варено вино од портокал

 • 0,75 л суво црвено вино;
 • половина литар сок од портокал (одлично ако е природен, свежо исцеден);
 • неколку стапчиња цимет;
 • 120 гр кафеав шеќер;
 • еден портокал.
 1. Исечете ја кората од портокалот и исечкајте ја на мали парчиња. Во исто време, исечете ја пулпата од овошјето на парчиња.
 2. Комбинирајте сок од цитрус и вино во голем тенџере. Додадете шеќер и ставете го на тивок оган. Скршете го циметот на мали парчиња и додадете го и во пијалокот. Додадете кора од лимон и исечен портокал.
 3. Редовно мешајќи, почекајте додека пијалокот добро се загрее и шеќерот целосно не се раствори. После тоа, треба да почекате уште 10 минути.Осигурете се дека ништо не врие. Направено!

Рецепт број 2 Божиќ

 • 0,75 мл црвено вино и вода;
 • пар портокал и јаболка;
 • 200 гр природен мед;
 • додадете цимет, каранфилче, анасон, морско оревче и кардамон според личен избор;
 • лажица сув чај хибискус и иста количина црн чај.
 1. Истурете вода во тенџере и ставете ја да зоврие.
 2. После тоа, намалете ја топлината на најниско ниво, почекајте додека водата не се „смири“ и додадете ги сите наведени зачини, како што сакате, и додадете хибискус и црн чај.
 3. Истурете подготвено вино, мед и овошје на коцки.
 4. Оставете ги сите состојки стрмни, а потоа тргнете ги од оган.

Вообичаено е да се служи божиќно греено вино со джинджифилово, кое може да се подготви и рачно.

Рецепт број 3 Кафе и коњак

 • 0,75 л црвено вино;
 • една и пол чаши кафе Еспресо;
 • третина од чаша ракија;
 • околу 150 гр шеќер.
 1. Исцедете го кафето намерно за да нема густо. После тоа, измешајте го со вино, шеќер и ставете го најбавниот оган.
 2. Постојано мешајте додека шеќерот не се раствори целосно.
 3. Веднаш штом ќе се појават мали меурчиња на дното, отстранете го пијалокот од оган. Оставете да стои некое време под затворениот капак.

греено вино со зачини и портокал

Рецепт број 4 Бело вино со портокали

 • 0,75 л бело вино;
 • половина чаша шеќер;
 • половина чаша вода;
 • стапче цимет;
 • три парчиња каранфилче;
 • еден портокал.
 1. Во мало тенџере, комбинирајте вода со зачини и шеќер, фрлете парчиња портокал и ставете сè на тивок оган.
 2. Постојано мешајте, почекајте сè да се загрее добро, па дури и малку да зоврие. Потоа извадете го од шпоретот и процедете.
 3. Измешајте го виното со добиената супа и ставете го на тивок оган да врие, но не ставајте да зоврие. Штом мали меурчиња станат видливи на дното, пијалокот е подготвен.

Рецепт број 5 Со брусница

 • 0,75 л црвено вино;
 • литар сок од јаболко (со пулпа);
 • две третини од чаша шеќер;
 • стапче цимет;
 • пар анасон;
 • четири големи лажици Cointreau;
 • 100 гр свежи брусница;
 • три зелени јаболка;
 • еден лимон.
 1. Во тенџере, веднаш комбинирајте вино, сок од јаболко, шеќер и цимет, поделени на три парчиња, анасон, ликер Коинтре, клинови од јаболка и лимон, брусница (ако не е можно да се стават свежи, користете одмрзнат).
 2. Промешајте и ставете го на тивок оган. Не ставајте го да зоврие, потребно е пијалокот добро да се загрее.
 3. Пијалокот е подготвен!

glintvejn-6

Рецепт број 6 Со суво грозје

 • 0,75 л бело вино;
 • чаша бел рум;
 • половина лимон;
 • стапче цимет;
 • седум лажици светло суво грозје и шеќер;
 • 10 парчиња каранфилче.
 1. Истурете суво грозје со рум половина час.
 2. Извадете ја кора од лимон, и исечете ги цитрусите на клинови. Скршете го циметот.
 3. Ставете кора од кора, цимет, шеќер и вино во тенџере. Ставете го на средна топлина. Додека постојано мешате, смесата ставете ја да зоврие, но не зовријте.
 4. Тргнете го од оган и оставете го да отстои 10 минути, а потоа процедете го и истурете го во чаши.

Рецепт број 7 на бугарски јазик

 • 0,75 мл црвено вино;
 • чаша шеќер;
 • 200 гр свежи јаболка;
 • 30 грашок од миризлив пипер;
 • неколку стапчиња цимет;
 • еден лимон;
 • 10 парчиња каранфилче.
 1. Комбинирајте вино, клинови од јаболка, билки и зачини и шеќер. Промешајте и ставете го на оган. Не доведувајте до вриење, само добро загревајте го.
 2. Тргнете го од оган, оставете го да се вари четвртина час. Пијалокот е подготвен. Вирус пред употреба.

греено вино-2

Рецепт број 8 Мед

 • осум лажици природен мед;
 • 700 мл црвено вино;
 • еден лимон;
 • нотка мелен цимет.
 1. Исечете го лимонот на парчиња.
 2. Истурете цитрус со вино и ставете го на средна топлина.
 3. Откако пијалокот добро се загрее, додадете мед и цимет во него. Добро промешајте, тргнете го од оган и оставете го да се вари околу 10 минути.

Рецепт број 9 скандинавски

 • пристаниште вино - 0,75 ml;
 • 750 ml - Шери;
 • 750 ml - Мадера;
 • 350 ml - суво црвено вино;
 • 15 парчиња кардамон и каранфилче;
 • стапче цимет;
 • 230 гр грутка шеќер;
 • половина чаша ракија;
 • чаша бадеми и темно суво грозје;
 • три лимони.
 1. Во голем тенџере, комбинирајте ги сите состојки, освен ракијата, шеќерот, оревите и сувото грозје. Промешајте и загрејте малку.
 2. Веднаш штом составот станува жежок, ставете шеќер во сито (метал!) И ставете го над празен тенџере. Загрејте ја ракијата малку и прелијте ја со шеќерот. Запалете го последното и додека гори одозгора, истурете ја смесата со вино. Потребно е целиот шеќер да се раствори.
 3. Исечете ги лимоните на клинови и ставете ги во тенџере.
 4. Истурете го пијалокот во чаши и украсете со суво грозје и бадеми.

варено_вино

Рецепт број 10 со пиперка

 • неколку лажици мед;
 • параметри по вкус;
 • шест грашок од миризлив пипер;
 • 5 каранфилче;
 • нотка на цимет;
 • еден портокал;
 • 700 мл суво црвено вино.
 1. Исечете ги портокалите заедно со кора во кругови.
 2. Загрејте го виното во тенџере, додајте ги сите други состојки, вклучувајќи го и портокалот. Оставете да отстои 15 минути, процедете - пијалокот е подготвен!

Рецепт број 11 Со кумват

 • осум парчиња анасон;
 • 9,5 чаши сок од брусница
 • чаша сок од портокал;
 • шест стапчиња цимет;
 • 6 зрна грашок;
 • 80 гр корен од ѓумбир;
 • половина чаша вода;
 • четири лажици шеќер;
 • 370 мл пристанишно вино;
 • 8 парчиња кумват.
 1. Комбинирајте сок од брусница и портокал во тенџере. Препорачливо е ако и двата се подготвени независно. Ставете им пиперка, вода, шеќер, анасон, цимет, скршен, ѓумбир.
 2. Ставете ја смесата да зоврие. Потоа изладете ја супата малку и истурете ја во пристаништето. Загрејте малку, но не врие. Покријте и оставете го да се вари.

Рецепт број 12 Мока

 • 300 мл црно кафе (природно варено);
 • 750 мл суво црвено вино;
 • 150 гр шеќер;
 • 100 гр ракија.
 1. Загрејте го кафето до 80 ° С. Истурете коњак, црвено суво вино и додадете шеќер. Загрејте малку - готово е!

glintveyn-3600x2300-kokteyl-yagodi-korica-4152

Рецепт број 13 Трифл

Необичен рецепт за греено вино што изгледа многу апетитивно.

 • еден лимон;
 • еден портокал;
 • лажица рендан ѓумбир;
 • стапче цимет;
 • 100 мл ванила вотка;
 • 6 парчиња кардамон;
 • неколку каранфили;
 • 0,75 ml суво црвено вино;
 • 150 гр шеќер;
 • 25 гр желатин во плочи;
 • четири лажици малини, боровинки и јагоди;
 • половина литар од најдебелиот крем;
 • 400 гр крем;
 • лажичка екстракт од ванила;
 • снегулки од бадеми - по вкус;
 • чаша црвена порта.
 1. Извадете ја кора од лимон и портокал и изрендајте ја на ситен ренде.
 2. Комбинирајте го готовиот кора од лимон во тенџере со цимет, каранфилче, вотка ванила, кардамон, вино од пристаниште, шеќер, вино и ѓумбир.
 3. Ставете ја смесата на оган, но не дозволувајте да зоврие.
 4. Исцедете ја чорбата и додадете го желатинот во него, мешајќи повремено, додека вториот не се раствори целосно.
 5. Во чинии (12 парчиња), раширете ги бобинки во делови и во третина, пополнете со варено вино. Ставете го во фрижидер преку ноќ.
 6. Изматете го кремот во голем сад додека не се формира густа пена.
 7. Измешајте половина од добиената маса со крем и зачинете со екстракт од ванила. Раширете ги над садовите, каде што е готовиот желе.
 8. Секоја гарнитура за сервирање се става со остатокот од шлаг и се посипува со снегулки од бадем.

Рецепт број 14 Јајце

 • литар суво црвено вино;
 • чаша вода;
 • неколку жолчки од јајце;
 • четири лажици шеќер;
 • пет парчиња каранфилче.
 1. Комбинирајте го виното со каранфилче и топлина.
 2. Mashолчките изматете ги со шеќер додека не побелат. Ставете го на тивок оган и истурете вино во јајцата во тенок проток.
 3. Победете ја добиената мешавина со миксер додека не се добие пена - готово.

Рецепт број 15 со рузмарин

 • осум грашок од миризлив пипер;
 • 750 мл суво црвено вино;
 • четири лажици шеќер;
 • пар портокали;
 • свеж рузмарин - 2 работи;
 • пар лимони.
 1. Отстранете ја кора од лимон и портокал.
 2. Стиснете го сокот од портокал.
 3. Комбинирајте шеќер со вино, рузмарин, бибер и кора од лимон. Ставете ја најспората топлина и почекајте да се појават меурчиња на дното. Во исто време, редовно мешајте го составот.
 4. Тргнете го од оган. Истурете сок од портокал, промешајте и процедете.

Слични написи

Остави одговор