Дома Семејство и дом Деца Супи за деца: од која возраст можете и што

Како што детето расте, тој постепено учи разновидна храна. Освен сокови за деца пиреа првата каша во неговото мени вклучува супа. Подготвени според посебни рецепти, супите за бебиња се неопходни за желудникот и цревата на детето, тие се добро хранливи и лесни за варење.

Кога детето може да има супа

Експертите не дошле до истото мислење за возраста на која бебето се воведува во супата. Некои се сигурни дека е оптимално време да се започне такво хранење шестмесечна возраст... Други веруваат дека вреди да се одложи со супи до возраст од девет месеци, па дури и до стара една година... Во принцип, педијатрите советуваат да не брзаат да воведат супи за оние бебиња кои јадат мајчино млеко. Но, за вештачки луѓе е дозволено рано да влегуваат во супата.

в1

При воведување на дете во супа, мора да се почитува општото правило според кое се воведува секоја комплементарна храна. Треба да започнете со една лажица ново јадење, а потоа постепено да ја зголемувате количината супа, цело време наб obserудувајќи ја реакцијата на телото на детето. ДО стара една годинабебето треба да јаде 50 гр супа во едно хранење.

За да може детето да јаде супа со задоволство, за време на нејзината подготовка потребно е да се придржувате до следниве правила:

  • Супата треба да содржи минимална количина состојки. Потоа, со развојот на алергии, ќе биде лесно да се идентификува иритантот.
  • За мали деца, супата се готви исклучиво во вода. Супите од месо се штетни за бебињата од оваа возраст.
  • Не треба да користите зачини. Се додава мала количина кромид или морков за да се направи јадењето вкусно.
  • Зеленчукот од супа не смее да се пржи. Во принцип, подобро е да не му давате на вашето дете вака подготвена храна до тригодишна возраст.

Подобро е да се готват супи за бебиња со прочистена вода. Ако е можно, купете специјална вода за пиење бебе. Во екстремни случаи, водата мора да се исчисти со филтер за домаќинство. Сите зеленчуци мора да се измијат особено темелно и да се исчистат пред самиот процес на готвење. Треба да земете онолку зеленчук колку што ви треба за една порција. На крајот на краиштата, не можете да чувате супа за храна за бебиња.

Зеленчукот, излупен и исечен на мали парчиња, се става само во врела вода. Ова ќе задржи повеќе хранливи материи во зеленчукот. Нема потреба да се додава сол. Завршената супа мора да се замеси со лажица или да помине низ мешалка. Така, ќе биде поудобно за бебето да јаде храна, бидејќи на оваа возраст тој сè уште не знае како да џвака.

в3

Првата супа за трошка треба да се направи од тиквички, карфиол или тиква. На возраст од осум месеци тие му даваат на бебето супа од морков, а потоа супа од компир и грашок. Подоцна на остатокот од зеленчукот, цвекло се додава во супата. Од една година, супата за бебиња може да содржи модар патлиџан, домати и бугарска пиперка. Од иста возраст, можете да готвите супа од пилешка супа за вашето дете.

Рецепти за супа за бебиња

За првата бебешка супа користете карфиол или брокула. Темелно измијте го зеленчукот, излупете го и расклопете го во соцвети. Откако ќе натопите во ладна вода два часа, ставете го зеленчукот во врела вода и варете додека не омекне. Мелење на парчињата зеленчук со мешалка и разредете го добиеното пире со супа каде што се готви зеленчукот. Откако бебето ќе се навикне на оваа супа, дозволено е да додадете моркови или компири на неа.

в4

На возраст од 8 месеци, на бебето му се нуди кремаста супа од зеленчук. За него ќе ви требаат 10 гр тиква, половина компир и половина морков. Зеленчукот треба да се измие и да се излупи, да се сече на мали парчиња. Потоа зеленчукот се вари. Одделно сварете 20 гр пилешки гради и 1 јајце од плаша. Завршеното месо се сече на мали парчиња, жолчката е одделена од јајцето. Сите зеленчуци, жолчка и пилешко месо се мешаат и сецкаат со мешалка, истурете малку супа од зеленчук. Можете да додадете малку сецкани билки и половина мала лажица растително масло во готовата супа.

На едногодишно дете може да се даде млечна супа со домашни тестенини. Во овој случај, тестото за јуфки се сече многу ретко и ситно, така што бебето е погодно да јаде таква супа. Тестенините се варат во врела вода и се фрлаат во сито. Откако ќе се исцеди течноста, јуфките се пренесуваат во зовриено млеко и се варат не подолго од 3 минути. Малку путер се додава во готовата супа.

Слични написи
0 411

0 419

Остави одговор