Дома Здравје Билки за настинки

Најчеста болест, особено во периодот есен-зима, е обичната настинка. За да фатите полн нос на душка и температура, не треба да бидете седум сантиметри во челото, доволно е да трчате во блиската продавница со влечки и да орате. Но, многу е потешко да се опорави од него. За да не користите хемикалии при лекување на себе си и на најблиските, ви ги привлекуваме вашите најдобри билки што ќе помогнат да се ослободите од симптомите и самата болест, како и зајакнување на имунитетот

Билки за настинки за време на бременоста

Лист од рибизла... Тоа е разноврсен, мултивитамински и што е најважно природен природен лек. Листот од рибизла активно се користи за анемија, кашлање, проблематичен апетит и како лек за дијафоретик за настинки. Лекот подготвен врз основа на него го ублажува воспалението, го отстранува вишокот течност од телото, ја стимулира активноста на надбубрежните жлезди и ги отстранува пуринските материи. Тешко е да се наведат сите својства што ги имаат лисјата од рибизла врз човечкото тело, но тешко е да се преценат. Забавен е фактот дека лисјата на ова растение содржат многу пати повеќе витамин Ц отколку плодовите на грмушката. Лисјата од рибизла го стимулираат имунитетот, помагаат се справи со настинкаи многу други болести, за да го негувате организмот со витамини и микроелементи. 5cf9cad94714c5577919c266171d935c_XL

Лисја од малина.За време на настинка, воспалено грло, кашлица, треска - ова е многу добар лек за време на бременоста. Но, не само оваа малина е корисна во перинаталниот период. Содржи фитоестрогени кои ја инхибираат активноста на репродуктивниот орган, што помага да се избегнат компликации за време на бременоста и како да се подготват за процесот на породување. Корисно е да започнете да пиете лисја од малина од 8-та недела и да продолжите да ги консумирате во текот на целата бременост, особено во последните два до три месеци. Овој пристап ќе го подготви телото за породување, имено, ќе ја зајакне матката, ќе го направи породилниот канал „помек“ и ќе помогне при отворање на грлото на матката. Пиењето таков пијалок е многу едноставно. Треба да подготвите неколку големи лажици во еден литар топла вода и да го пиете составот во текот на денот.

Цвет на липа.Многу ефикасен, и што е најважно, безбеден лек за настинки, кој е погоден за жени во позиција. Тоа не само што брзо ќе се ослободи од болеста, туку и сериозно ќе го зајакне имунитетниот систем, па затоа е корисно да се користи овој пијалок од време на време едноставно како профилакса. Липата е многу мирисна и корисна, обезбедува профилакса против стоматитис, болести на грлото, вклучително и болки во грлото. Има способност да ја намали температурата на телото. Цветот на липа има толку моќен ефект врз телото што дури и пневмонија и бронхитис може да се третираат со него, а со негова помош можете да се ослободите од едемот што често им пречи на бремените жени. Липа добро се смирува, го подобрува функционирањето на дигестивниот тракт, ја храни крвта со кислород. 2762

Шипинка.Познат е како еден од главните снабдувачи на витамин Ц, поради што е ефикасен против настинки. За споредба, има повеќе во колковите од роза дури 50 пати отколку во лимонот и 100 пати повеќе отколку во јаболката. Покрај тоа, содржи многу други витамини, како што се Б, К, П, Е, А, како и голем број вредни минерали, органски киселини и сл. Пријатен бонус при користење на розови колкови ќе биде тоа што пијалокот го олеснува симптомите на гадење.

Билки за настинки кај деца

Како и во случајот на бремени жени, треба да бидете внимателни со децата во третманот на какво било заболување. Подобро е да се консултирате со лекар пред да земете каков било лек, дури и ако станува збор за рецепти за традиционална медицина. Или, ако тоа не е можно, прво дајте му на детето мала лажица од подготвениот производ, и ако реакцијата на телото е нормална, можете да започнете да ја давате целата доза.

Најбезбедни опции за лекување на настинка кај детето се:

 • Глуварчињата.Тоа е многу добра антиинфламаторна билка која ефикасно ја намалува топлината и има дијафоретички својства. Треба да подготвите мала лажица билки со чаша врела вода и оставете да се вари под капак и крпа половина час. Можете да го подготвите составот во водена бања, така што многу повеќе витамини ќе останат во неа. Пијте дете со голема лажица 4-6 пати на ден. Таков лек не треба да се дава на оние чија возраст е помала од три години. maxresdefault
 • Лушпа или овошен пијалок од малини или јагоди. Да се ​​подготви композицијата и корисно е да се организира вдишување над него. Ова е многу добро да се направи со настинка, а самата супа е корисно да се пие три пати на ден, цела чаша после јадење.
 • Цвет на липа.Дејствува како моќен имуномодулатор, антипиретик, антиинфламаторно, дијафоретично, ефикасно против грип, а исто така и како профилакса. Истурете две големи лажици липа со чаша врела вода и оставете го под затворен капак околу 10 минути. Готовиот состав треба да им се дава на децата топла, половина или цела чаша три пати на ден. За да го подобрите вкусот на пијалокот, можете да додадете мед во него.
 • Неколку големи лажици сува малина(може да земете свежо или замрзнато) истурете чаша врела вода и оставете да стои некое време. По четвртина час измешајте голема лажица мед во чаша и промешајте. Подобро е да го пиете овој пијалок пред спиење.

Ефективни билки за настинки

Сега да погледнеме мала листа на билки кои се корисни за возрасни со настинки. Сите тие имаат моќен ефект на лекување.

 • Мајчина душица. Природен антисептик и антиинфламаторно. Често се користи како експекторанс, како и при третман на тонзилитис и бронхитис.
 • Оригано.Топол чај од оваа билка има многу силно експекторантно дејство, а се користи и при кашлање, придружено со задушување. Промовира втечнување на флегма и нејзино излачување. xtravy.jpg.pagespeed.ic.-gO4Dixkbn
 • Мајка и маќеа.Антисептик и експекторанс. Содржи лековита слуз, која го омекнува грлото. Тој е многу ефикасен при кашлање.
 • Рибизла остава.Многу пријатен витамински пијалок кој може да се подготви не само од лисја, туку и од сушени бобинки. Го зајакнува телото, го подобрува имунитетот и го прилагодува телото на зимските услови.
 • Ехинацеа Најмоќниот антивирусен, антиинфламаторно-биолошки-имуномодулатор.
 • Камилица.Неопходен за воспалителни процеси во горниот респираторен тракт.
 • Нане.Го олеснува запушениот нос, го ублажува воспалението, го лечи телото, особено ако го пиете со мед.

Слични написи

Остави одговор