Дома Здравје Како да изберете кафе

Многу луѓе погрешно веруваат дека постојат само два вида во светот. кафе- во зрна и растворливи. Всушност, сè е многу покомплицирано, и има многу варијанти на кафе. Сите се разликуваат по вкус, арома, вид на печење и други квалитети.

Популарни сорти на кафе сорти на кафе-арабика-и-робуста

Постојат само две варијанти на кафе - Робуста и Арабика, а вторите се попопуларни. Општо, сортата кафе го носи своето име од местото на растење или од името на пристаништата од каде се извезува.

Најпопуларните, висококвалитетни и вкусни сорти:

 • Бразилски Сантос - пијалокот се покажува како мек, средно-силен и со слаб кисел вкус.
 • Кениецот Еји е прилично силно, кисело кафе со мало вкус на вино.
 • Индискиот Мисор е ароматичен пијалок со средна јачина со мала киселост.
 • Мока од Јемен - се смета за најпопуларна сорта, вкусот и аромите на пијалокот се допаѓаат виносо додавање на чоколадо.
 • Етиопскиот Карар е мек, слаб, сладок пијалок.

Покрај овие главни и популарни сорти, се разликуваат и други:

 • Минас, сорта Парански, Марагоџип се сорти изникнати во Бразил.
 • Манисал, Ерменија, Меделин, Колумбија Екселсо, Хуила Екселсо - сорти од Колумбија.
 • Куско, Норте, Чанкамајо се најдобрите сорти од Перу.
 • Мерида, Каракас, Маракаибо, Каракас сино се едни од најдобрите сорти во Венецуела.
 • Антигва, Кобано, Гватемала Лагос Шб - сорти од Гватемала.
 • Санто Доминго е силно кафе од Хаити.
 • Oaxaca Pluma, Oaxaca Loxicha, Oaxaca El Olivo се различни пијалоци од Мексико.
 • Јамајка Сината планина е позната и рекламирана сорта на кафе од Јамајка во филмот Jamesејмс Бонд.
 • По потекло од Салвадор - Салвадор Чалатенанго, најприродната Арабика со вкус на бадем и какао.

Совети за избор на кафе сорта-кофе1

Бидејќи има доста видови на кафе и тие имаат различни категории на цени, не сите сорти можат да се најдат во редовна продавница. Најретки и најскапи опции може да се најдат на специјални онлајн продавници, каде што се претставени и различни уреди за подготовка на пијалок. Покрај страниците за кафе, има и специјализирани кафулиња, или продавници кои покрај кафе, продаваат и разни чаеви.

Но, како избирате добро кафе од сите сорти? За почеток, пакувањето во кое се наоѓа производот. Мора да биде неповреден, херметички запечатен. Затоа, не треба да купувате кафе по тежина, не е познато колку време лебат зрната, веројатно е дека тие веќе долго време ја изгубиле својата свежина, вкус и арома.

Внимателно проучете го пакувањето, вклучително и степенот на печење. Најчесто, тоа оди од еден до пет, првиот значи светло печење, последниот е силен. Кој да изберете е ваша одлука, сè зависи од вашите желби за вкус. Но, треба да обрнете внимание и на датумот кога се испечени гравчињата. Оптималниот период за вкусно кафе е еден месец, ако датумот на печење го надмина овој интервал, тогаш подобро е да се одбие купувањето.

Совети за избор на ниво на печење за почетници:

 • светлото печено е нежно, меко кафе, зрната во овој случај ќе бидат скоро беж;
 • средно - дава мала горчина, зрна со богата кафеава боја;
 • Виенски - темно кафеави зрна кафе со мрсна сјајна површина, кафето ќе има сладок вкус;
 • јак - курва и горчлив пијалок, зрна во боја на чоколадо;
 • многу силно печење - црни сјајни зрна, пијалокот е горчлив, но истовремено и богат. арабика

На полиците на продавниците, можете да најдете не само зрна кафе, туку и готов мелен производ. Подобро е да купите зрна кафе, бидејќи мелениот прав брзо ја губи својата арома; подобро е самите да ги мелете зрната. Покрај тоа, некои „производители“ додаваат нечистотии на меленото кафе што немаат никаква врска со вистинското кафе.

Покрај редовното кафе, често може да видите кафе со ароми на ванила, цитрус, чоколадо и виски. Точно, ова не се природни адитиви, туку само хемиски нечистотии, па затоа е подобро да не губите време на таков производ. Може да го направите кафето ароматично сами со додавање малку квалитетен алкохол, парче портокалова, или неколку парчиња добро чоколадо.

Слични написи

Остави одговор