Дома Здравје Лисја од јагода

Јагодите имаат не само вкусни ароматични бобинки, туку и нивните лисја содржат голема количина на хранливи и медицински компоненти. Можете да ја сретнете во кревети во градината или во шумски поливи. Домашните јагоди растат на поголеми грмушки, но дивите јагоди имаат посебна арома и зголемена концентрација на есенцијални масла.

Својства на лисјата од јагода

Медицинските својства на растението се должат на богатиот хемиски состав на лисјата, тие содржат:

 • Органски киселини: лимонска, јаболкова, кининска. Компонентите се вклучени во метаболизмот на јаглени хидрати-маснотии, нормализирајќи го.
 • Танини што ги бара организмот за кожни болести.
 • Есенцијални масла кои го зајакнуваат имунитетот и имаат антибактериско дејство.
 • Флавоноиди (кверцитин), алкалоиди (фрагарин), каротиниди.
 • Витамини: ретинол (А), аскорбинска киселина (Ц). Компонентите го зголемуваат целокупниот тон на телото.
 • Елементи во трагови: флуор, калиум, железо, магнезиум, фосфор. Компонентите се вклучени во метаболичките процеси, ја подобруваат состојбата на зглобовите и крвните садови.
 • Никотин, фолна, кофеинска киселина.

кустестив

Лисјата од јагода се способни да делуваат на телото како лекување на рани, антивирусно, антиинфламаторно, холеретично и седативно средство. Супата има благ диуретичен ефект, што е важно за бремени жени со подуеност, стари лица.

Инфузии и лушпи од јагоди се препорачуваат за проблеми со варењето на храната. Тие помагаат да се елиминира формирањето на гасови, да се отстранат колика и да се намалат спазматичните манифестации. Пиењето тинктура пред јадење помага да се врати апетитот, да се подобри состојбата на мукозната мембрана во случај на гастритис и чиреви.

Високата содржина на витамини го обезбедува тоничниот ефект на инфузиите, тие се препишуваат во есен-зима, со недостаток на витамини. Кога се додава на суви лисја на бобинки, може да постигнете нормализирање на крвниот притисок.

Апликација за лисја од јагоди

За козметички цели, лушпите се препорачуваат за жени со хетероген тен. Компреси и маски помагаат да се олесни пигментацијата, пегите. По текот на процедурите, тургорот на кожата се зголемува.

Витамински чајод исушени јагоди има антиинфламаторно дејство. Се препорачува за настинки, грло и назофарингеални инфекции. Со редовна употреба на чај, одбраната на телото се зголемува, закрепнувањето е побрзо.

zelyonyj_chaj

Ферментиран чај се подготвува со помош на специјална технологија.

 1. Кога берете свежи лисја, треба да ги изберете најголемите, со рамномерна светла боја. Од една фабрика не се отстрануваат повеќе од 3 лисја.
 2. Собраните лисја се оставаат да се исушат на отворено под сенка 6-7 часа. Лисјата треба да се стават во тенок слој; кога се сушат, вишокот на влага ќе исчезне од нив.
 3. Сушените јагоди се ставаат во стаклен сад и се месат со рака или со кршење додека не се појават лисјата. Обемот на собрани суровини ќе се намали, процесот може да трае до 30 минути.
 4. Понатаму, масата се остава на отворено под сенка. При контакт со молекули на кислород, во лисјата се јавуваат оксидативни процеси, тие се нарекуваат ферментација. Максималната ферментација обезбедува голема јачина на готовиот пијалок.
 5. Последната фаза на готвење е конечно сушење. За да го направите ова, можете да користите електричен фен, печка, руски шпорет. Препорачаната температура не е поголема од 50 степени.

65069997_w640_h640_zemlyanika_ список

Медицинските својства на јагодите се користат за гинеколошки цели. Со голем менструален проток, се препорачува да се земе инфузија за да се намалат. Дополнителен ефект се манифестира во намалување на болката. Производот може да го зголеми мускулниот тонус на матката, што е потребно за време на породувањето.

Присуството на танини во лисјата ви овозможува да третирате крварење на непцата со инфузија. Гаргарањето може да помогне да се ослободи од лошиот здив.

девушка-полошет-горло

Компреси од инфузија, нанесени на болни зглобови, ја ублажуваат болката, помагаат при ублажување на внатрешното воспаление.

Традиционален рецепт за правење инфузија: 2 лажици. л сецкани суви јагоди се истураат со чаша топла вода. Контејнерот се става во водена бања 15 минути, а потоа се филтрира. Готовиот производ се зема во 2 лажици. л пред секој оброк. За да ја зголемите корисноста на алатката, можете да додадете на неа душо

Инфузијата има корисен ефект врз срцевиот мускул, помага да се зголеми тонот на крвните садови и да се нормализира крвниот притисок. Алатката се користи за спречување на атеросклероза, ангина пекторис, хипертензија.

Супата е популарна за болести на ендокриниот систем. Со редовна употреба во тироидната жлезда, активната апсорпција на јод се намалува.

За да ја подобрите состојбата на косата, треба редовно да ги исплакнете со слаб екстракт од јагода. Алатката помага да се ослободи од иритација на епидермисот на скалпот, да се елиминира првутот и лупењето. Кадрици стекнуваат сјај, сила и еластичност.

Контраиндикации на лисја од јагоди

Сувиот чај од јагоди е ароматичен, здрав и многу вкусен. Но, ако го пиете во премногу големи количини, може да добиете алергиска реакција. Исто така е контраиндицирано во случаи на индивидуална нетолеранција на компонентите. Се манифестира со појава на осип на кожата, главоболки, лупење и црвенило на одредени области.

sheya-cheshetsya-e1484584478475-1

Способноста да се тонизираат мускулите на матката може негативно да влијае на лого на детето. затоа бремени дамиподобро е да се одбие пијалокот или да се пие многу ретко.

Во случај на сериозни нарушувања во функционирањето на гастроинтестиналниот тракт, прекумерно производство на гастричен сок, инфузијата може да се земе само по лекарски рецепт. Во спротивно, можете да го влошите вашето здравје и да добиете грчеви во стомакот.

Слични написи

Остави одговор