Дома Здравје Мед: придобивки и штети, употреби, рецепти

Медот може да се нарече вистински еликсир за лекување. Кои корисни квалитети и својства не ги носи. Тоа е исто така втор живот за вашата кожа, имунитет, здраво варење, силна коса и нокти. Не е за ништо што овој производ е ценет повеќе од еден век. Уште од античко време до денес, употребата на мед е толку обемна што влијае на скоро сите сфери на животот.

Придобивките од медот

19964

Медот е вистинско богатство витамини... Што само тоа не содржи: витамини Ц, Б, калциум, магнезиум, протеини, гликоза, железо, сулфур, фруктоза. Затоа е антивирусно и антибактериско средство. Дури и во антички Египет, исцелителите користеле мед како антисептик за лекување рани.

Па, што е мед и со што се јаде? Тоа е производ на обработка на нектар и полен од пчели, збогатен со витамини. Првиот извор на шеќер, и долго време беше единствен. Но, со напредокот на технологијата во индустријата за шеќер, медот стана помалку достапен. Сепак, тоа не му штети на човечкото тело, за разлика од вообичаениот бел шеќер.

Познато е дека медот е добар при настинки, белодробни заболувања, болести нервен систем, анемија. Овој производ ќе има корист и за возрасните и за децата.

23464

Секојдневната употреба на мед нема да го направи лицето супер-силно или имуно на болести. Но, ова ќе помогне да се зајакне имунолошкиот систем и телото како целина, да се намали веројатноста за ризик од многу болести.

Придобивките од медот зависат од степенот на неговата свежина, како и од тоа каков вид на растение е собрано. Медот направен од еден или друг извор ги има истите лековити својства како и тој. Медот се користи и за надворешна и за внатрешна употреба. Но, најчесто последново, бидејќи многу луѓе го ценат медот не само за неговите корисни својства, туку и за неговата сладост и извонреден вкус.

Штетата на медот

Не е сè толку слатко со мед. Да, на многу начини е многу корисно и уште повеќе, но има и лоша страна.

на-единица

За почеток, важно е правилно да консумирате мед. Премногу големи порции и честа потрошувачка може да доведат до алергиска реакција... Ако алергијата се манифестирала од мала количина, тогаш вреди да се земе предвид фактот дека има многу видови на мед и, можеби, треба да се избере одреден. Или пресметајте го алергенот од мед со методот на елиминација. Ако некое лице е алергично на глуварчињата, тогаш медот од ливада или цвет веројатно нема да работи, но медот од липа или багрем е доста. Исто така, треба да запомните за индивидуалната нетолеранција на производот.

Пациенти со шеќер дијабетес, треба да бидете многу внимателни со употребата на мед. Најдобро е претходно да се консултирате со лекар ако можете или не можете да го додадете во вашата исхрана.

Исто така, вреди да се запамети дека медот е висококалоричен производ, за еден килограм од 3.150 килокалории. Затоа, прекумерниот ентузијазам за нив може да предизвика зголемување на телесната тежина.

Друг важен аспект е дека медот не може да се загрева над четириесет степени Целзиусови. Во овој случај, тој едноставно ќе ги изгуби сите корисни својства.

Примена на мед

1398433563_0c62

Медот се користи насекаде, како во медицината, така и во козметологијата. Се смета за извор на долговечност и сила. Не заборавајте дека сè е добро во умерени количини. Како лек или како профилактичко средство, медот треба да го пијат возрасни до сто грама на ден, деца под педесет години. Најдобро е да го направите ова пред или после јадење, но не и за време на оброците. Ако имате чести проблеми со воспаление на грлото или настинка, добро е да земате мед околу еден час пред оброк, по една лажичка или иста количина да разредете во чаша млеко.

Постојат неколку видови на мед. Секоја сорта помага при одредени заболувања:

 • липа - прва помош за болести на респираторниот тракт;
 • леќата се користи за лекување на гастроинтестиналниот тракт;
 • слатка детелина го лечи кардиоваскуларниот систем;
 • ливадата се смета за универзална и една од најкорисните, го лечи целиот имунолошки систем, црниот дроб, белите дробови, цревата;
 • детелина мед е широко користен во болести на генитоуринарниот систем и хемороиди;
 • малина помага при подуеност, стоматитис, ларингитис, настинки;
 • цветниот мед делува како добар седатив, секој знае дека ако пиете топло млеко со мед ноќе, тогаш бебешкото спиење е загарантирано.

Во козметологијата, медот се користи во производството на маски, шампони, пилинзи и сапуни. Исто така применливо во обвива, третман на дефекти на кожата.

110302719_1376895423_med2

Меѓу другото, медот е широко користен за кондиторски цели. Поради високата содржина на гликоза и фруктоза, тој лесно го заменува шеќерот и служи како основа за многу јадења и колачи.

Својства на мед

Корисни карактеристики:

 1. На сите одамна е познато дека медот е многу близу во составот на човечката крв - плазма. Затоа позитивно влијае на тоа, подобрувајќи го неговиот состав.
 2. Здравиот мед е природен мед, тој е збогатен со сите можни видови витамини и микроелементи.
 3. Првиот лек за одржување на силата во староста.
 4. Дејствува како седативно, релаксирачко средство.
 5. Помага во борбата против патогени бактерии, ги активира заштитните функции на организмот.
 6. Поради своите бактерицидни својства, медот добро ги лекува раните.
 7. Меѓу другото, медот лечи цревни нарушувања, го нормализира метаболизмот.
 8. Има корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем.
 9. Свеж чешел мед се користи за лекување болести на очите... Од него се прават различни средства, или едноставно се разредува со вода и се закопува во очите.

Рецепти за мед

Каде и да не се користи мед, има многу рецепти за употреба. Вреди да се започне со најважната работа - здравјето.

18

Мед третман на абразии, рани, изгореници

Е ви требаат:

 • лисја од еукалиптус 50 g;
 • вода 0,5 л;
 • мед 2 лажици. л.

Подготовка: истурете вода врз лисјата на еукалиптус и вриејте неколку минути на тивок оган, а потоа исцедете ја чорбата и оставете ја да се олади до четириесет степени. Додадете мед на тоа. Нанесете облоги на болната кожа со добиената течност.

Мед за ларингитис или воспалено грло

Рецептот е едноставен, се што ви треба е:

 • чаша млеко;
 • лажичка мед (горе);
 • путер 20 гр.

Подготовка: доведете го млекото до вриење, оставете го малку да се излади (40 степени), додадете мед и путер на него. Добро измешајте со растворање на состојките во млекото. Пијте полека, во мали голтки. Обидете се да ја исплакнете целата уста и гркланот.

топол ѓумбир-чај-со-лимон и-мед

Третман на гастроинтестинален тракт

Неопходно е да се раствори медот во вода, да се направи раствор од околу дванаесет проценти. Запомнете дека кога сте во контакт со топла вода, производството на гастричен сок се зголемува, со ладна вода, напротив, се намалува. Такво решение се користи неколку часа пред оброците.

Медни маски за лице

Медот во козметологијата е нешто непроценливо, слично на Гралот. Лечи, затегнува, измазнува, навлажнува и многу, многу повеќе.

Прочистете маска мед плус лимон

Е ви требаат:

 • половина лимон;
 • лажичка мед;
 • лажичка талог од кафе.

Подготовка: исцедете го сокот од лимон, додадете мед и густ во него. Измешајте добро и нанесете на лицето. Држете десет минути. Пред да ја измиете маската со вода, масирајте го лицето со лесни движења на прстите. Ова ќе има ефект пилинг... Потоа исплакнете со вода.

Такви маскаќе ви помогне да се ослободите од масните проблеми со кожата. Исто така, има благ ефект на пилинг благодарение на сокот од лимон и талогот од кафе. Медот ќе помогне во борбата против ситните брчки и ќе ги лекува раните. Оваа маска ја избелува кожата на лицето, правејќи ја мазна и нежна.

Маска од мед и морско млеко

Измешајте лажичка мед со иста количина плодови од морето (во нивно отсуство, можете да користите масло: ½ лажичка). Ако сакате, можете да додадете витамин Е, ½ лажичка. Добро измешајте ги состојките и масирајте на лицето. Држете го вклучено 10 до 15 минути.

Оваа маска ќе помогне да се справите и со новонастанатите фини брчки и со длабоките. Меѓу другото, мешавина од мед и морето добро се бори против воспаленија и мали мозолчиња. Витаминот Е ќе и даде еластичност на вашата кожа и ќе ја омекне.

Маски за коса со мед

Илјадници видови мелеми, маски за коса ни нудат полици за продавници. Од што не се направени, тие имаат сè и кератин, и витамини, и веднаш лекуваат компоненти. Сепак, не секогаш излегува дека она што го купуваме во продавницата е направено од она што ни е ветено. Понекогаш таквиот чудесен мелем може да му наштети само, и не обратно. Тука, народните лекови доаѓаат директно за да ви помогнат, и направете сами козметика од природни суровини. Но, не ја напуштајте целосно козметиката за нега на коса. Би било поправилно внимателно да го изберете производителот и местото на купување, како и алтернативна употреба со козметика направена од природни производи.

гланаја

Маска за исцелување на косата

Овој рецепт е многу стар, не е познато од каде потекнува, и кој прв го измислил. Сепак, неговите придобивки се забележливи опипливи. За да ја подготвите маската, ќе ви требаат:

 • мед 1 лажиче;
 • цимет 1 лажиче;
 • масло од бордо 1 лажиче;
 • жолчка 1 ЕЕЗ;
 • коњак 1 лажиче;
 • есенцијално масло од лимон 1 капка.

Подготовка: Измешајте ги сите состојки во плиток сад (едноставно не користете железен), масирајте ја косата, тријте во скалпот. Би било поправилно да се започне од корените и да се дистрибуира маската по целата должина. Следно, завиткајте ја косата под пластична кеса или капа. Завршете го горниот дел со крпа или топло марамче. Оставете го да делува триесет минути. Исплакнете ја маската со шампон. Потоа, за да го подобрите ефектот, доколку е можно, исплакнете ја косата со лушпа од билки, или вода и оцет.

1444894369_lifeandjoy.ru_22

Оваа маска ќе ја оживее вашата коса. Willе ги разбуди заспаните светилки и ќе ја зајакне косата од корените до краевите. Ако често користите железо или фен, тоа ќе ви помогне да ја залечите оштетената коса, да и дадете сјај и цврстина. Исто така, го забрзува растот на косата, ги прави подебели.

Слични написи

Остави одговор