Дома Рецепти Пијалоци Пијалоци од морето

Домашните пијалоци од морско млеко се одличен начин за зајакнување на имунитетниот систем. Од кисели плодови од морско леќа со пријатна арома на ананас, можете да направите чај, овошен пијалок или само да исцедите сок. Сите овие пијалоци добро ја гаснат жедта и го збогатуваат организмот со вредни витамини, што ги прави особено актуелни за време на вонсезоната.

Сок од морско млеко

Сокот од бобинки од морско леќа се смета за многу корисен за здравјето. Го активира имунитетот на човекот, ги подобрува неговите заштитни функции од вирусни заболувања, го зголемува нивото на хемоглобин и ја ублажува анемијата. По потрошувачката сок од морско млекосе јавува активна секреција на жолчката и ензимите за варење, што има корисен ефект врз функционирањето на дигестивниот систем како целина. Благодарение на неговите вредни компоненти, сокот од бобинки од морето има антипиретично, антитуморно и хипотензивно дејство.

n2

Правењето сок од морско млеко е предвремена работа. Ова ќе бара:

  • 2 кг бобинки од морето.
  • 400 ml прочистена вода.

За почеток, бобинките од морско млеко мора да се исчистат од остатоци и да се исплакнат со многу ладна вода. Потоа, откако се фрлија назад во сито, бобинки се месат, а пире од компир се пренесува во контејнер со емајл. Чистата вода одделно се загрева до 40 степени и се додава на пире од бобинки. По темелно мешање на сè, содржината на тавата се загрева повторно до 50 степени и помина низ сито, одделувајќи ги коските. Резултирачкиот сок мора да се загрева на тивок оган, но да не се вари и да се истури во стерилизирани стаклени тегли. Покриени со капаци, конзерви со сок се испраќаат на пастеризација четвртина час. После тоа, теглите се цврсто запечатени и се оставаат да се изладат. Пред-конзервите мора да се превртат и да се завиткаат во топло ќебе.

Вино од морето

Користете вино од моретоне можете само за задоволство, туку и за медицински цели. Пијалокот содржи аскорбинска и фолна киселина, витамини од групата Б, корисни макро- и микроелементи. Виното направено од бобинки од морето, позитивно влијае на нервниот систем, корисно е за подигање на имунитет и заштита од атеросклероза.

Постојат неколку опции за правење вино од морето. Најлесен начин да направите пијалок од хопи е од готов сок од морето, што може да се направи според претходниот рецепт. За почеток, измешајте 1 литар свеж сок од море, 1,5 литри филтрирана вода и 3 чаши гранулиран шеќер. Компонентите се мешаат додека шеќерот не се раствори целосно.

h3

Потоа добиената течност се става во чисто стаклено шише и одозгора се става гумена ракавица со мала пункција. Во овој контејнер, течноста ќе ферментира околу една недела. Ракавицата ќе служи како еден вид индикатор за крајот на ферментацијата. Веднаш штом ќе падне, процесот може да се смета за завршен. Виното се пренесува преку филтер и се остава една недела на ладно место. Потоа треба да го преместите виното во темна просторија и да оставите да кисна 1,5 месеци. После тоа, готовиот пијалок е флаширан.

Чај од морско млеко

Опции за готвење за здраво чај од морско млекоразвиено е многу. Вкусен и ароматичен пијалок може да се подготви и од бобинки и од лисја на трнлив грмушка. На пример, во класичната верзија, рецептот за правење здрав чај изгледа вака:

  • 2 големи лажици лабав црн или зелен чај.
  • 150 гр бобинки од морско леќа.
  • 1 литар прочистена вода.
  • Гранулиран шеќер.

n4

Прво треба добро да ги средите и исплакнете бобинките. Половина од нив треба да се пасираат и да се мешаат со шеќер. Чајникот треба да се загрее со врела вода и да се истури чај во него, да се изматат и да се испратат цели бобинки и сè да се истури со врела вода. По инсистирање на четвртина час, содржината на чајникот добро се меша и се филтрира. Подготвен чај се става во чаши и се сервира на масата.

Компот од морето

Вкусен и здрав компот со неверојатна арома на ананас од бобинки од морето од леќа е многу лесен за подготовка. Дури и најнеискусната домаќинка може доста успешно да се справи со овој пијалок. За компот ќе ви требаат:

  • 500 гр плодови од морето од ајдучка трева.
  • 3 литри филтрирана вода.
  • 120 гр гранулиран шеќер.

n5

Прво треба да ги сортирате и исплакнете бобинки. Потоа се истураат со ладна вода и, ставајќи се на оган, се варат. Откако врие 1 минута, тргнете ја тавата од оган и покријте ја со топло ќебе. Кога пијалокот се олади, се филтрира и се додава шеќер. По ладењето, готовиот компот може да се сервира.

Компот може да се направи и од замрзнати бобинки. Рецептот во овој случај ќе биде малку поинаков. Замрзнатите бобинки мора да се додадат во врела вода заедно со шеќер и да се готват 5 минути. Тогаш пијалокот треба да се олади и филтрира.

Слични написи

Остави одговор