Дома Здравје Диети Диета со зеленчук: мени, прегледи, резултати

Во борбата за витко тело, многу жени се подготвени да седат дури и на многу строги диети. Но, не мора така да се мачите. Постојат диети кои ви дозволуваат да јадете доволно храна. Во исто време, бројот на калории ќе биде мал. Една од овие диети е зеленчук.

Диета со овошје и зеленчук

Градење диета заснована на овошје и зеленчук ви овозможува да ги исчистите цревата и да го нормализирате варењето на храната, поради нивната висока содржина на растителни влакна, што не се вари од нашиот дигестивен систем. Поради ова, слабеењето ќе биде побрзо.

ов1

За време на таквата диета, дозволено е да се јаде скоро сè. овошјеи зеленчук. Покрај тоа, тие можат да бидат сурови и варени или бари на пареа. Дозволено да се пече зеленчук без масло или скара. Ако одлучите да направите салата од зеленчук, можете да ја зачините со малку маслиново масло.

Ако следите таква диета во зима, тогаш можете да замените некои од овошјата со сушени. Но, не претерувајте! Сувото овошје има многу повеќе калории отколку неговата природна форма. Компирите, бананите и грозјето се премногу калорични, па затоа оваа храна треба да се консумира во умерени количини или да се исфрли целосно.

Започнете ја вашата подготовка постепено неколку дена пред диетата. Избегнувајте зашеќерена и мрсна храна и заменете ги со полесни, овошни закуски. За време на периодот на диета, ќе можете да водите нормален живот, со исклучок на сериозен физички напор. По диетата, ќе забележите како се подобри вашата состојба. Beе можете да го нормализирате варењето и метаболизмот, да ја подобрите состојбата на ноктите, кожата и косата.

ов2

Еве примерок список на храна за диета со овошје и зеленчук:

  • На појадокнаправете си овошна салата. Јогуртот со малку маснотии е погоден како прелив. Може да пиете и незасладен зелен чај.
  • За ручек, изедете 100 варен ориз или тестенини и порција задушен или варен зеленчук. Измијте го сето тоа со сок од домати без сол.
  • Попладневна закускасе препорачува да се јаде едно овошје или да се напие чаша овошен сок.
  • На вечерајадете порција варена или печена риба и салата од зеленчук со малку маслиново масло.
  • Пијте чаша кефир пред спиење.
  • Во текот на денот, треба да пиете многу чиста негазирана вода, исто така е дозволено да пиете чај од билки или зелен чај. Се разбира, потребно е целосно да се елиминираат слатките, зачините и да се ограничи количината на сол.

Диета со зеленчук за недела: мени

Друга опција за диета вклучува целосно отфрлање на овошјето. Употребата на зеленчук во исхраната позитивно влијае на организмот. Оваа диета многу лесно се толерира, па можете да ја користите во рок од еден месец. Најкраткиот период за ваква диета е една недела. Овие денови, можете постепено да се ослободите од оние вишок килограми, што е несомнено многу корисно за вашето здравје. Во просек, за 30 дена од диета со зеленчук, можете да изгубите до седум килограми тежина. Како резултат на диета со зеленчук, можете да го подобрите вашето здравје и изглед.

Портрет на слатка насмеана жена со лента за мерка и салата од свеж зеленчук, спортски тренер, концепт за органска храна, здравје и нега на убавина

Најдобро е да се следи диета со зеленчук во текот на летото, кога ќе дојде сезоната за ефтин зеленчук. Повеќето од овој зеленчук се произведуваат локално, а не се носат од некаде далеку, полнети со хемикалии. Застанете со зеленчук познат на вашето тело, бидете внимателни со непознати производи. Освен тоа, „прекуокеанските“ производи се поскапи од вообичаените домашни.

Главната диета за овој вид диета треба да се состои од зеленчук. Дозволената храна го вклучува скоро целиот зеленчук, освен компирот. Содржи премногу скроб, па затоа јадењето ќе доведе до зголемување на телесната тежина отколку до слабеење.

Ако одлучите да одите на диета со зеленчук во зима, тогаш користете мешавини за брзо замрзнување на зеленчук за готвење. Тие содржат многу витамини и други корисни материи. Оваа мешавина може да се користи за правење чорба или чорба од зеленчук.

ов5

Покрај зеленчук, вашата исхрана може да вклучува млечни производи со малку маснотии, овесна каша, 'ржан леб и јајца. Сите јадења треба да се готват без употреба на масло, дозволени се некои зачини и малку сол.
Еве примерок од менито за диета со зеленчук:

  • За појадок, јадете салата од зеленчук и 100 гр малку маснотии урда, зелен незасладен чај.
  • Ужина - 100 гр кефир без маснотии.
  • За ручек, варете супа од зеленчук или окрошка на кефир, 100 гр варено посно месо и 100 гр салата од зеленчук.
  • За вечера, јадете 100 грама незасладен јогурт со малку маснотии, иста количина на малку маснотии урда, зеленчук и еден тост.

Пијте многу негазирана вода или билен чај во текот на денот. Јадете вака една недела.

Диета со зеленчук: осврти

Повеќето жени кои ја испробале оваа диета позитивно реагираат на тоа. Не е тешко да се усогласи со тоа, храната е претежно достапна, особено во лето. Можете да готвите огромен број вкусни јадења, така што оброците нема да бидат монотони. Благодарение на ова, жените успеваат да останат на диета со зеленчук долго време - до еден месец. Тежината поминува постепено и незабележливо, а по завршувањето на диетата не се враќа. Вие навистина може да отстраните до 10 вишок килограми.

Слични написи

Остави одговор