Дома Здравје Печурка од ориз од нула

За да ја задржите убавината и здравјето на телото, можете да користите не само достигнувања на модерната медицина, туку и природни и корисни народни лекови. На пример, оризовата печурка има одлични лековити својства. Позитивната страна на оризовата печурка е тоа што е лесно да се одгледува сам.

Како да одгледувате печурка од ориз

Процесот на одгледување печурка од ориз е до одреден степен сличен на технологијата за добивање на печурка кефир. За почеток, ќе треба да купите готов производ во онлајн продавница или од одгледувачи на печурки од ориз. Itе треба една голема лажица.

Е ви треба 0,5 литри прочистена, но не зовриена вода. Неопходно е да додадете неколку големи лажици кафеав шеќер во него, но ако ова не се најде, тогаш обичното бело ќе стори. Пред-купената печурка се става на дното на стаклен сад и се истура со шеќерна вода. За да создадете хранлив медиум за печурката, треба да ставите уште малку сушено овошје во теглата.

стр4

Вратот на теглата треба да се завитка со чиста газа и да се остави три дена во топла просторија, каде сончевите зраци нема да паѓаат на контејнерот. По одреденото време, течноста мора внимателно да се исцеди во друг контејнер и да се користи за пиење. Ако претпочитате кисел пијалок, тогаш времето на изложеност може да се зголеми. По исцедувањето, пијалокот се чува во фрижидер, но не повеќе од четири дена.

За да се подготви нов дел, печурката од ориз се вади од теглата и една лажица се одделува од вкупната маса. Овој дел се исплакнува темелно и се подготвува нов дел од пијалокот.

Неколку зборови за придобивките од оризовата печурка

Не е без причина што пијалокот од оризова печурка е многу популарен. Има огромно позитивно влијание врз телото. Еве само некои од позитивните својства на пијалокот:

 • Кога се користи правилно, оризовата печурка може да ги намали концентрациите на гликоза во крвта. Пијалокот има таков ефект врз телото само во случај на втор тип на дијабетес.
 • Состојките во оризовата печурка вклучуваат значителна количина аскорбинска киселина. Затоа, пијалокот помага да се одржи имунолошка одбранаорганизмот Поради содржината на истата аскорбинска киселина, оризовата печурка може да се смета за одлична превенција од атеросклероза.
 • Печурката од ориз промовира зголемено производство на колаген, чие присуство директно влијае на младоста и убавината на кожата.

стр2

 • Оризовата печурка содржи многу бактерии корисни за варење, затоа се користи за нормализирање на функцијата на варење и борба против патогените микроби. Како резултат на пиење здрав пијалок, веројатноста за варење и развој на многу гастроинтестинални заболувања е намалена.
 • Пијалок од оризова печурка содржи многу витамин Д, неопходен за правилна апсорпција на калциум и здраво коскено ткиво. Со редовна потрошувачка на оризова печурка, можноста за развој на соодветните болести е значително намалена. Специјалните ензими кои го сочинуваат пијалокот помагаат да се ослободат зглобовите од наслаги на сол и да се заштитат од развој на воспаление.

стр3

 • Јадењето оризова печурка го нормализира крвниот притисок, ги шири крвните садови, го олеснува ризикот од грчеви и ја подобрува работата на срцето.
 • Печурката од ориз ги неутрализира ефектите на слободните радикали и со тоа ја намалува можноста за онкологија.
 • Меѓу другите состојки, оризовата печурка содржи фолна киселина, која е корисна за нормализирање на метаболизмот и забавување на процесот на стареење на ткивата.
 • Кога пиете здрав пијалок, процесот на разградување на протеините е забрзан. Така функционираат ензимите што го сочинуваат.
 • Под влијание на супстанциите што ја сочинуваат печурката од ориз, активноста на нервниот систем е нормализирана.
 • Конечно, оризовата печурка помага во чистење на цревата и ги исфрла токсините од телото. Пијалокот исто така има диуретично дејство, што е корисно за отстранување на вишокот течност, ослободување од едемот и губење на тежина.

Слични написи

Остави одговор