Дома Рецепти Втори курсеви Брза храна дома

Брзата храна долго и цврсто се етаблира во животот на скоро секоја личност. Но, она што се служи на места за брза храна не е секогаш корисно. Затоа, полесно, побрзо, повкусно и попрактично е да подготвувате разни јадења дома, особено затоа што сите производи се секогаш достапни во која било продавница.

Лента рецепт 1011219

Ленти се нарекуваат ленти од пржено пилешко филе, кои се служат со некаков сос. Изработката на нив е едноставна - само треба да го исечете пилешкото, да го подготвите тестото и да ги пржете лентите.

Едноставен рецепт

Што ви треба:

 • неколку пилешки гради;
 • зачини за пилешко;
 • јајце;
 • половина чаша млеко;
 • лажица сол и лажица црвен пипер;
 • 2 чаши брашно.

Како да се готви:

 1. Исплакнете ги градите, исушете ги и исечете ги на ленти не повеќе од 2 * 8 см.
 2. Изматете ги млекото и јајцето, додавајќи сол, црвен пипер и половина чаша брашно.
 3. Ставете ги парчињата пилешко во смесата 15-20 минути.
 4. Прелијте го преостанатото брашно измешано со црвен пипер или лута пиперка во пластична кеса.
 5. Истурете многу сончогледово масло во длабок тенџере за да го пржете пилешкото.
 6. Пренесете дел од пилешкото во вреќа со брашно и зачини, нежно протресете ја и испржете ја добиената презла во врело масло додека не порумени.

Вкусни ленти

Што е потребно:

 • неколку пилешки гради;
 • мала количина брашно и трошки од леб;
 • јајце;
 • зачини за пилешко;
 • лута пиперка по желба;
 • сол

Како да се готви:

 1. Исплакнете ги градите, исушете ги и исечете ги на ленти од околу 3 * 7 см.
 2. Посипете ги парчињата со зачини и оставете ги во фрижидер четвртина час.
 3. Истурете масло во тенџере и ставете го да се загрее на тивок оган.
 4. Победете го пилешкото јајце во една чаша, додадете брашно во втората, и лебни трошки во третата чаша во комбинација со сол и зачини.
 5. Потопете ја секоја лента прво во брашно, потоа во јајце, па во крекери и пржете од двете страни додека не стане кора во тенџере.
 6. За да се ослободите од вишокот маснотии, ставете ги лентите на хартиена крпа по готвењето.

Рецепт хамбургер 025cf6aacf5b8e8239c121fda87efb43

Првиот хамбургер се појави во 1921 година во Канзас, но пунџата со фил го доби своето име од градот Хамбург, лоциран во Германија. Хамбургер е две бухти со различни додатоци помеѓу нив. Ова може да биде котлет, кисела или суров кромид, мајонез, кечап и други пломби. Хамбургерите се поделени на: рибарки, со својата основа Рибаму се додаваат котлета, чизбургер - сирење и кисела краставица, јајце-плескавица - наместо котлета, содржи пржено јајце, зеленчук плескавица - пунџа без месо за вегетаријанци, пилешки бургер - со пилешка котлета.

Чизбургер

Што е потребно:

 • домат;
 • кисела краставица;
 • пунџа од хамбургер;
 • салата лист;
 • мал кромид;
 • говедско месомелено месо, или готов полу-готов котлет;
 • мајонез, кечап;
 • малку тешко сирење, или чинија обработено сирење со чизбургер Хохланд.

Како да се готви:

 1. Завршената пунџа се сече на две парчиња. Можете да ги пржите лепчињата малку Скара, или оставете го како што е.
 2. Исчистете ги двата дела со малку кечап и мајонез.
 3. Ставете ситно исечен кромид и зелена салата на долната половина.
 4. Пржете го котлетот од двете страни, по можност на скара без додавање масло.
 5. Ставете го врз салатата.
 6. Одозгора ставете пар парчиња домати и прстени од краставица.
 7. Ставете парче сирење на зеленчукот и покријте го со вториот дел од пунџата.
 8. Можете да го загреете целиот чизбургер во микробранова печка, непосредно пред тоа треба да го прободете со ражен за да не се распадне пунџата за време на процесот на загревање.

Едноставен хамбургер

Што е потребно:

 • специјална пунџа;
 • салата лист;
 • говедско котлета;
 • кромид;
 • домат;
 • мајонез со кечап.

Како да се направи:

 1. Исечете ја пунџата, четкајќи ги двата дела со мешавина од кечап и мајонез.
 2. Исечете го кромидот фино, или во тенки прстени, ставете го на долната пунџа.
 3. Поставете лист зелена салата одозгора, на неа подготвена пржена котлета.
 4. Ставете неколку прстени од домати на котлетата, покријте ги со вториот дел од пунџата.
 5. Загрејте се во микробранова печка.

Пилешки крилја длабоко пржени kurinye-krylyshki-kak-v-kfc1

Пилешки крилца, особено ако се зачинети, се одлична закуска за пенлив пијалок.

Крилја со леб

Што ви треба:

 • зачини за пилешко;
 • сол, црн пипер, црвен пипер;
 • килограм пилешки крилја;
 • чаша вода;
 • јајце;
 • 6 лажици брашно;
 • 3 лажици скроб.

Како да се готви:

 1. Исплакнете ги крилјата, исушете ги и исечете ги на три дела, исфрлајќи го најоддалечениот.
 2. Останатите два дела посипете ги со сол и зачини.
 3. Во тенџере, комбинирајте пилешки зачини, скроб, брашно.
 4. Додадете изматено јајце заедно со малку вода. Смесата треба да личи на кефир, па ако е потребно, може да се додаде повеќе вода.
 5. Ставете ги крилјата во мешавината на јајце-брашно, измешајте.
 6. Во чаша, измешајте пиперка, брашно, малку куркума.
 7. Истурете многу растително масло во длабок стап и ставете го на топлина.
 8. Отстранете ги крилјата од тестото, превртете ја во сува смеса од брашно и пржете на двете страни.
 9. Послужете со кој било сос.

Крилја од лук

Што е потребно:

 • фунта крилја;
 • 2-3 чешниња лук;
 • крутони за леб;
 • растително масло;
 • јајце;
 • сол;
 • црвен пипер, семе од сусам, бибер.

Како да се направи:

 1. Исечете ги крилјата на три дела, исфрлајќи го најмалиот. Ставете го во длабок сад.
 2. Исецкајте го лукот со преса, додадете во пилешкото.
 3. Истурете 2 лажици масло таму, посипете со сол и оставете да отстои половина час.
 4. Возете во јајце со малку сол во чаша.
 5. Истурете крекери во друг сад, мешајќи со зачини.
 6. Потопете го секое крило во јајце, а потоа во крекери.
 7. Пржете додека не порумени.

помфрит петок

Помфритот е многу популарен во многу места за брза храна и брза храна. Најчесто се служи со разни сосови: лук, сирење, скара, домат. Се пржи длабоко, поретко во фен и во рерна.

Помфрит на едноставен начин

Што ти треба:

 • фунта компири;
 • 50 ml сончогледово масло;
 • сол по вкус.

Како да се направи:

 1. Излупете и исечете го компирот на не премногу тенки ленти. Постојат специјални уреди со кои ова може да се направи многу побрзо.
 2. Исплакнете ги сламките со ладна вода и исушете ги.
 3. Истурете масло во тенџере, загрејте и истурете компири во врело масло. Може да се користи длабоко пржење.
 4. Гответе не повеќе од 3-4 минути. Ставете го на хартиена крпа за да го отстраните вишокот масло.
 5. Подготвениот помфрит посипете го со сол.

Фрај во рерна

Што ви треба:

 • 8 средни компири;
 • црвен пипер, сол;
 • 2 пилешки јајца.

Како да се готви:

 1. Подгответе компири: излупете, исечете, исплакнете.
 2. Одделете ги белките од жолчките, и побелете ги белките со сол.
 3. Истурете ја добиената мешавина во компири, измешајте.
 4. Загрејте ја рерната.
 5. Покријте го листот за печење со хартија, префрлете го идниот помфрит и посипете со црвен пипер.
 6. Гответе додека не порумени.

Компири во кантри стил information_items_14418

Најлесен рецепт

Што ви треба:

 • сол, црн пипер;
 • 5 лажици масло;
 • килограм компири.

Како да се направи:

 1. Темелно исплакнете го компирот, исушете го и поделете го на 4 дела.
 2. Истурете масло на неа, додадете сол и бибер, измешајте.
 3. Подмачкајте плех за печење со масло, ставете компири на него, испратете го во рерна 40-45 минути на 180 степени.

Крцкаво

Што е потребно:

 • 6-7 компири;
 • путер;
 • сол, црвен пипер.

Како да се направи:

 1. Излупете компири, измијте, исечете ги на 4-6 парчиња.
 2. Загрејте масло во тава, пржете ги парчињата во него додека не зарумени.
 3. Ставете ги парчињата на хартиена салфетка.
 4. Префрлете ги во чаша, посипете ги со сол, црвен пипер и промешајте.
 5. Покријте ја формата со хартија, изложете ги парчињата, покријте ја со фолија и ставете ја во рерна 20 минути на 180 степени.

Рецепт за грутки kurinye-naggetsy

Нагети во гриз

Што ти треба:

 • неколку пилешки гради;
 • 3 пилешки јајца;
 • сол, црвен пипер;
 • 6 лажици брашно;
 • 7 лажици гриз.

Како да се направи:

 1. Исечете ги градите на квадратни парчиња околу 4 * 4 см.
 2. Се тркалаат коцките во брашно.
 3. Победи јајца во чаша, додавајќи црвен пипер.
 4. Истурете гриз во чинија.
 5. Истурете масло во тенџере и загрејте.
 6. Потопете ги групите во јајце и превртете ги во гриз, пржете ги додека не поруменат.

Нагети во крутони

Што е потребно:

 • пилешки гради;
 • неколку јајца;
 • сол, црн пипер;
 • половина чаша масло;
 • половина чаша брашно;
 • трошки од леб.

Како да се направи:

 1. Исечете го пилешкото на парчиња 3 * 4 см, малку бибер и сол.
 2. Истурете брашно во чинија, и победи јајца во сад.
 3. Посипете ги парчињата со брашно, натопете го во јајцето и превртете се во крекери.
 4. Пржете од сите страни во загреана тава.

Мелени грутки

Што е потребно:

 • 400 гр филе;
 • неколку јајца;
 • сол бибер;
 • крутони за леб;
 • брашно.

Како да се готви:

 1. Исечете го филето на парчиња и движете се низ мелница за месо.
 2. Додадете сол и бибер во мелено месо.
 3. Победи јајце во чаша.
 4. Истурете крекери и брашно во две чинии.
 5. Направете средни топчиња од пилешко месо, израмнете ги, превртете ги во брашно, потоа во јајце, па во лебници.
 6. Пржете на врело масло.

Кромид прстени луковие-колца-рецепт

Прстени во павлака

Што ви треба:

 • 150 гр павлака;
 • 3 мали кромид;
 • три јајца;
 • сол;
 • 150 гр брашно.

Како да се готви:

 1. Излупете го кромидот и исечете ги прстените со приближна дебелина од 5 мм.
 2. Ставете во сито и истурете ја зовриена вода.
 3. Во сад изматете ја павлаката, јајцата, солта и брашното.
 4. Натопете ги прстените на кромидот во смесата, па пржете во загреана тава.

Прстени со лесен кромид

Што ти треба:

 • 4 средни кромид;
 • неколку јајца;
 • неколку лажици брашно;
 • зачини, сол;
 • лажица вода

Како да се направи:

 1. Исечете го кромидот во прстени со дебелина од 5 мм, лесно сол.
 2. Во сад изматете вода, јајце, лажица путер и брашно.
 3. Натопете го кромидот во тесто и пржете го од сите страни во врело масло. Може да се користи за длабоко пржење.
Слични написи

Остави одговор