Дома Здравје Третман со мед

Уште од античко време, луѓето знаеле за корисни својства на медот. Меѓу компонентите на овој вреден производ има многу супстанции неопходни за здравјето. Освен пријатен вкус, медот има и лековити својства и многу се користи во рецептите за традиционална медицина.

Придобивките од медот

Поради својот исклучителен состав, кој вклучува многу витамини и елементи во трагови неопходни за здравјето, медот има исклучителни квалитети за лекување. Антибактериските својства на медот овозможуваат да се користи за елиминирање на настинки и други воспалителни процеси. Се користи како средство за зајакнување на имунитетот, што е особено важно за време на епидемии на настинка.

м2

Во денешно време, болести поврзани со габични лезии на телесните ткива се доста чести. Медот има антифунгални својства и може да помогне во лекувањето на ваквите заболувања. Редовното консумирање на мед ќе биде одлична превенција од болести од ваква природа.

Медот содржи доволна количина на железо и калциум, како и супстанции кои помагаат во нивната апсорпција. Затоа, со редовна употреба на овој производ, можете да избегнете анемија, да ја подобрите состојбата на коскеното ткиво, забите, плочите за нокти и косата. Особено се препорачува да се користи мед за брзо закрепнување од повреди.

Медот често се користи за решавање на разни козметички проблеми. Вклучено е во креми и маски за подобрување на состојбата на кадрици и кожа.

Контраиндикации за мед

И покрај многуте корисни и вредни квалитети на медот за здравјето, овој вкусен производ не треба да се користи премногу. Ако го вклучите во вашата исхрана цело време и го јадете во големи количини, можете да заработите дијабетес или дебелина. На крајот на краиштата, има многу висока калорична содржина. Покрај тоа, по консумација на мед, експертите советуваат да ги миете забите или барем да ја исплакнете устата со вода. Факт е дека супстанциите содржани во медот можат да доведат до забен кариес.

Кога користите мед, важно е да следите неколку правила:

  • Не растворајте мед во топла вода или пијте го овој деликатес со топла течност. Високата температура предизвикува структурни промени во овој производ, што доведува до целосно губење на сите лековити својства. Затоа, ако сакате да пиете чај со мед, додајте го производот само во топол пијалок.
  • Не треба да јадете мед на празен стомак ако не појадувате наутро. Овој производ го стимулира дигестивниот систем, затоа, во рок од половина час по неговото јадење, полноправна храна треба да влезе во стомакот. Ако тоа не се случи, започнува зголемено производство на инсулин, што предизвикува влошување на благосостојбата.
  • Кај некои луѓе, медот предизвикува различни алергиски реакции. Може да има разни осипувања на кожата како уртикарија или може да има посериозни и поопасни состојби, до анафилактичен шок.
  • Не е неопходно да се дава мед на деца под три години, како што советува официјалната медицина.

Што може да се третира со мед

Корисните квалитети на медот овозможуваат да се користи за лекување од болести од многу поинаква природа. Најчесто се користи за лекување од настинкикомбинирање со други состојки, како што се лушпи од билки.

Користете го овој производ за да се ослободите од гастроинтестинални заболувања. Добро ја ублажува болката и го олеснува запекот. Со помош на мед, можете да ја регулирате киселоста на желудникот и да лекувате заболување на пептичен улкус.

м3

Традиционалната медицина советува да се користи мед за да се ослободи од болести на нервниот систем. Овој производ ги отстранува знаците на хистерија и други нервни болести. Во некои случаи, можно е со помош на мед да се ослободат грчевите на мускулите на лицето или долните екстремитети.

Медот може да се користи за елиминирање на болести на генитоуринарниот систем. Се користи за да се ослободи од заболувања на црниот дроб, како и од гинеколошки и уролошки заболувања. Антивоспалителното дејство на медот овозможува да се вклучи во составот на масти за артроза и артритис.

Медот често се користи за лекување на кардиоваскуларни заболувања. Совршено го зајакнува срцето, го нормализира крвниот притисок, го активира протокот на крв, го олеснува телото од штетен холестерол и може да спречи атеросклероза.

Рецепти за третман на мед

За да се отстранат знаците на хипертензија и да се нормализира крвниот притисок, се користи мешавина од мед и сокови од зеленчук. За да го подготвите лекот, треба да измешате 200 мл цвекло, сок од морков и сок од рен. Во оваа мешавина додадете го сокот исцеден од цел лимон и 200 грама мед растворен во водена бања. Смесата се консумира во голема лажица три пати на ден.

За да се подобри состојбата на црниот дроб, слезината и жолчното кесе, се користи мешавина од мед и сок од црна ротквица, земена во еднакви количини. Овој производ мора да се консумира двапати на ден, 100 ml.

Чај од ѓумбир со мед и лимон.

За да ги смирите нервите и да се ослободите од несоницата, треба да консумирате чист мед. За да го направите ова, не подоцна од половина час пред спиење, треба да пиете медена вода: голема лажица мед се меша во 150 ml топла вода. Истата вода помага да се смири со висок психо-емоционален стрес.

Со мед, можете да излекувате катаракта. За ова, се подготвува лек од тригодишен сок од алое и лесен мед. Фабриката не се напои три дена, а потоа месестиот лист се отсекува и сокот се исцеди од него. Мала лажица сок се меша со иста количина мед и се разредува со голема лажица зовриена вода. Три капки од смесата се вметнуваат во секое око за еден месец. Секој ден се подготвува нов дел од лекот. По еден месец, треба да направите пауза од еден и пол месец, а потоа да продолжите со третманот.

Третман на црн дроб со мед

За да се елиминира стагнацијата на жолчката, постои многу едноставен лек - мешавина од минерална медицинска вода и мед. Голема лажица мед се разредува во чаша со таква вода и се пие на празен стомак. Половина час после тоа, можете да јадете.

Мешавина од мед и урда помага добро да се подобри функцијата на црниот дроб. За 100 грама ферментиран млечен производ, ќе ви треба 1 голема лажица мед. Оваа мешавина е добра за појадок.

млеко со мед во стакло како природен лек

Корисно е да се користи лек базиран на мед и алое за да се обноват клетките на црниот дроб. Ова растение има силни антиинфламаторни својства и го подобрува здравјето на органите. Во еднакви размери измешајте мед и лисја од алое извртени преку мелница за месо. Лекот се зема во голема лажица половина час пред јадење.

Мешавина од мед и сок од јаболко ја подобрува работата на црниот дроб. За овој рецепт, само свеж само-подготвен нектар од јаболкаслатки и кисели сорти. Голема лажица мед се зема во чаша пијалок и се меша. Земете го овој лек три недели на празен стомак во чаша.

Лекување на кашлица со мед

Веројатно повеќето рецепти за употреба на мед постојат за да се елиминира кашлицата. На пример, сува кашлица може да се излечи со мед торта. За да го направите ова, измешајте еднакви количини мед, сенф во прав и растително масло. Смесата се загрева малку во водена бања или во микробранова печка и се пренесува во пластична кеса. Содржината на торбата е во форма на торта и се става на градите на пациентот. Наскоро компресот ќе почне да делува и наместо сува кашлица, ќе започне продуктивна кашлица, со испуштање на спутум.

м5

Медот во комбинација со црна ротквица ќе помогне да се отстранат симптомите на бронхитис и да се ослободиме од силна кашлица. Врвот на зеленчукот се отсекува и се прави мал изрез во пулпата, каде што се става 1 голема лажица мед. Покривајќи го горниот дел со исечен "капак", ротквицата се остава да кисна. Лекот ќе биде готов за 12 часа. Се консумира три пати на ден со мала лажица.

Млеко со путер и мед ќе помогне да се елиминира сувата кашлица, истенчување и отстранување на флегма. 200 мл млеко се загрева на прифатлива температура и половина од мала лажица се меша во неа сода, мало парче путер и 2 големи лажици мед. Целата порција се пие истовремено пред јадење. Треба да го земате лекот двапати на ден.

Мешавина од сок од лингва и мед ќе помогне побрзо да се ослободите од влажната кашлица. Компонентите се мешаат во еднакви пропорции и производот се зема четири пати на ден во голема лажица.

Млекото со мед и путер од какао помага при висока температура и кашлица. Мало парче путер од какао и неколку големи лажици мед се мешаат во чаша топло млеко. Лекот се пие пред спиење, после тоа треба да легнете под прекривките и да се потите добро.

Третман на стомак со мед

Како третман на болести стомакмедот најдобро се разредува во вода. Во оваа форма, лековитите супстанции полесно се апсорбираат од желудникот во крвта, а потоа и во другите органи. Температурата на водата во која се одгледува медот е од голема важност. Кул медната вода ја зголемува киселоста на желудечниот сок, додека топла, напротив, ја намалува.

За третман на пептичен улкус, можете да користите рецепт со алое. За да го направите ова, претходно исечете ги месести лисја од тригодишно растение и чувајте ги 10 дена во фрижидер. Потоа лисјата се мелени и добиената грутка се меша со иста количина мед. Неопходно е да се консумира медицинската мешавина наутро на празен стомак, 1 голема лажица.

Рецепт со камилица ќе помогне во лекувањето на гастритисот. За да го направите ова, подгответе лушпа од чаша вода и 2 мали лажици цвеќиња од камилица и инсистирајте на тоа четвртина час. Потоа филтрирајте ја супата и додадете мала лажица мед во неа. Оваа супа се пие 40 минути пред оброците. Камилицата може да биде заменета со невен или мешавина од двете.

Осврти за третман на мед

Многу луѓе користат мед за лекување на широк спектар на болести. Затоа, прегледите за него се само позитивни. Овој природен и природен третман ви помага да се ослободите од настинка, гастроинтестинален тракт или нарушувања на црниот дроб во најкус можен рок. Природен производ, ако се користи правилно, не му штети на здравјето, за разлика од производите на современите фармацевтски компании.

Слични написи

Остави одговор