Дома Рецепти Прв оброк Супа од пире: највкусни рецепти

Не толку одамна, пире од супи, или, како што тие се нарекуваат уште, крем супа, влегоа во готвење. Нивната главна предност е што можете да направите ваква супа од што било, и ќе мора да потрошите многу малку време. И, се разбира, супите го добија ова име за нивната конзистентност, што се постигнува со помош мешалка... Во овој напис ќе најдете вкусни рецепти со различни состојки.

содржина

Супа од пире од тиква 4467666_суп

Крем супа од млеко

Што ви треба:

 • фунта пулпа од тиква;
 • светилка;
 • малку свеж магдонос;
 • 210 мл млеко;
 • 30 гр путер;
 • сол, зачини.

Како да се готви:

 1. Ситно исецкајте го кромидот, пржете во стопен путер.
 2. Исечете ја пулпата од тиква во коцки, ставете го кромидот. Зачинете со сол, бибер, додадете малку вода и вриејте 25 минути.
 3. Префрлете го зеленчукот во мешалка и матете, додавајќи го загреаното млеко.
 4. Трансфер супа од тикваво тенџере и загрејте го без вриење.
 5. Послужете со крутони, павлака, свежи билки, лук.

Супа од пире од пире

Што е потребно:

 • 400 гр пулпа тиква;
 • 170 гр пилешко филе;
 • 200 гр компири;
 • неколку моркови;
 • пар кромид;
 • 60 гр крем сирење;
 • 100 мл млеко и крем;
 • сушен лук, бибер, сол, оригано.

Како да се готви:

 1. Грубо исецкајте ја пулпата, додадете вода и вриејте 25 минути.
 2. Излупете го остатокот од зеленчукот и ситно исечкајте го.
 3. Пржете го кромидот додека не стане транспарентен, откако ќе додадете моркови и компири.
 4. Кога зеленчукот е подготвен да го исцеди маслото, додадете вода за целосно покривање на зеленчукот. Врие додека течноста не исчезне.
 5. Комбинирајте со тиква и темелно победи, додавајќи сирење, крем и млеко.
 6. Исечете го пилешкото филе на тенки плочи и ставете го во тенџере со супа.
 7. Донесете до вриење, додадете сол и зачини, варете ги филетите додека не се готват.

Супа од тиква

Што ви треба:

 • половина килограм тиквапулпа;
 • 2,7 литри вода;
 • 700 гр компири;
 • лажица Ги;
 • чаша млеко;
 • 25 гр путер.

Метод на готвење:

 1. Исечете ја тиквата и компирот на парчиња, додадете вода, додадете малку сол, додадете ливче и варете го половина час.
 2. Победи зеленчук со мешалка, додавајќи млеко.
 3. Се редат на чинии со малку путер и свежи билки.

Рецепт за кремаста супа 1_53146068548575314606854891

Супа од пире од зеленчук со крем

Што ви треба:

 • тиквички;
 • 3 компири;
 • неколку моркови;
 • 80 ml крем;
 • сол, зачини, билки.

Како да се подготви:

 1. Излупете го и исечете го зеленчукот, додадете вода. Се вари додека не се готви.
 2. На 5-7 минути пред крајот на готвењето, додадете сол, зачини, крем и малку маслиново масло.
 3. Победи сè со мешалка.

Крем супа од зелка

Компоненти:

 • 700 гр карфиол;
 • светилка;
 • морков;
 • пар компири;
 • Крем од 110 ml;
 • 70 гр тврдо сирење;
 • сол, зачини.

Метод на готвење:

 1. Поделете ја главата од зелка на парчиња, се вари во солена вода четвртина час.
 2. Исечете го кромидот, пржете на масло.
 3. По неколку минути, ставете ги сецканите моркови и компири, оставете ги да се варат 5-7 минути.
 4. Истурете во 1,5 литри вода. Се вари додека не омекне.
 5. Ставете зелка со зеленчук неколку минути, а потоа победи сè во мешалка, истурете крем.
 6. Истурете во тенџере, додадете рендано сирење, зачини и оставете да зоврие.

Крем супа од печурки

Структура:

 • фунта шампињони;
 • 4 компири;
 • светилка;
 • половина литар крем;
 • билки, сол, зачини.

Како да се готви:

 1. Исечете го кромидот и пржете додека не стане златно.
 2. Фрли парчиња сецкани печурки.
 3. Варете го компирот додека не омекне.
 4. Победи зеленчук, компири и билки со мешалка, истурајќи го кремот.

Супа од пире од печурки грибној-супер-чист

Крем супа од пилешки крем со печурки

Што ти треба:

 • фунта шампињони;
 • 270 гр карфиол;
 • 3 компири;
 • светилка;
 • 400 мл крем;
 • неколку литри пилешка супа и малку варено пилешко месо за украсување.

Метод на готвење:

 1. Варете зелка и компири во пилешка супа.
 2. Исечете го кромидот, исечете ги печурките на парчиња, пржете сè на масло.
 3. Победете зеленчук со мешалка, додадете малку супа и крем.
 4. Истурете во чаши, украсете со билки, крутони и парчиња пилешко.

Супа од пире од печурки

Што ви треба:

 • морков;
 • светилка;
 • 4 компири;
 • 350 гр шампињони;
 • чешне лук;
 • неколку лажици брашно.

Како да се подготви:

 1. Исечете моркови, компири и половина кромид на големи парчиња. Наполнете со вода, сол и варете додека не омекне.
 2. Исечкајте ја другата половина од кромидот и пржете со печурки на масло.
 3. Победете зеленчук и малку супа во мешалка.

Супа од крем од сирење 120705181646-120721221514-p-O-sirnij-sup-po-francuzski-s-kuricej

Супа од крем сирење со зеленчук

Компоненти:

 • морков;
 • чешне лук;
 • 200 гр преработено сирење;
 • 3 компири;
 • лаврашка, сол, бибер;
 • 25 гр путер.

Метод на готвење:

 1. Истурете тенџере со вода и оставете да зоврие.
 2. Фрлете ги клиновите од компири.
 3. По 5 минути, додадете сирење, варете додека компирот не омекне.
 4. Решетки моркови, исечете го кромидот. Подгответе пржење во путер.
 5. Ставете го во тенџере, варете го 7 минути.
 6. Победи со мешалка, додавајќи лук.

Супа од сирење и пилешко

Состојки:

 • пар преработено сирење;
 • литар чиста вода;
 • светилка;
 • лук, сол, зачин, зелена боја;
 • пар пилешки гради.

Како да се направи:

 1. Варете ги градите.
 2. Ситно исецкајте го кромидот и пржете го на путер.
 3. Извадете го филето, и истурете го кромидот и сирењето во супа.
 4. Исецкајте го пилешкото филе, додадете во супа, варете 10 минути.
 5. Победи сè со мешалка.
 6. Истурете во тенџере и оставете да зоврие, додавајќи билки, зачини и лук.

Супа од зелка рецепт. слика.0b34af7fe7e504ca6e19706f09e02871

Супа од пире од обична зелка

Што е потребно:

 • половина бела зелка;
 • 3 компири;
 • светилка;
 • неколку моркови;
 • 450 мл крем;
 • сол, бибер, билки.

Како да се готви:

 1. Исецкајте ја главата од зелка и варете во солена вода.
 2. Поставете сецкан компир.
 3. Подгответе печење со рендан морков и сецкан кромид.
 4. Испратете го во тенџере, додавајќи зачини, сол и билки.
 5. Победи сè со мешалка, истурајќи крем.
 6. Донесете ја кремската супа на тивок оган.

Супа од пире од карфиол

Што ви треба:

 • 450 гр карфиол;
 • 90 гр сирење;
 • светилка;
 • пар компири;
 • неколку чешниња лук;
 • еден куп цилинтро;
 • 2,5 лажици кисела павлака;
 • 10 гр путер;
 • лаврашка, мелен бел пипер.

Како да се подготви:

 1. Исецкајте го лукот и кромидот, ставете во длабок тенџере со стопен путер. Гответе додека не стане транспарентен.
 2. Поделете ја зелката во inflorescences, варете во солена вода 7-9 минути.
 3. Додадете клинови од компири на кромидот и истурете ја супата од зелка.
 4. По 12 минути, започнете ја зелката со компири, варете додека не омекне.
 5. Победи зеленчук со мешалка.
 6. Истурете во тенџере, додадете павлака, зачини, загрејте ја супата.
 7. Се редат на чинии, се посипуваат со рендано сирење и сецкан цилинтро.

Супа од пире од зеленчук пире-из-овошеј_6060

Едноставна супа од крем од зеленчук

Што ви треба:

 • 4 компири;
 • неколку моркови;
 • тиквички;
 • светилка;
 • билки, зачини, сол.

Метод на готвење:

 1. Исечете зеленчук на големи парчиња и варете додека не се готви.
 2. Победете сè заедно со течноста со мешалка.
 3. Зачинете со сол и црн пипер.

Супа од пире од зеленчук

Структура:

 • светилка;
 • 6-7 чешниња лук;
 • 450 гр обична зелка;
 • 4-5 компири;
 • 1,5 литри вода.

Како да се готви:

 1. Загрејте малку растително масло во тенџере и пржете го исечканиот кромид.
 2. Ставете сецкан лук, сецкана зелка. Гответе 7-9 минути.
 3. Покријте со вода, додадете сол и компир клинови.
 4. Гответе додека не омекне.
 5. Мелете сè со мешалка и загревајте во тенџере.

Супа од пире со домати

Состојки:

 • 2,5 литри чиста вода;
 • глава карфиол;
 • морков;
 • светилка;
 • 4-5 компири;
 • 3 домати;
 • лажица брашно;
 • сол, зачини, билки.

Како да се готви:

 1. Истурете вода во тенџере, почекајте да зоврие, фрлете парчиња компир во неа.
 2. Гответе четвртина час.
 3. Истурете вода што врие над доматите неколку минути, а потоа и ледена вода. Кора, решетки.
 4. Поделете ја зелката на делови.
 5. Подгответе печење со рендан морков и ситно исечен кромид. После неколку минути, додадете ги ренданите домати и вриејте неколку минути.
 6. Истурете сè во тенџере, додавајќи зелка, сол и зачини. Се вари 10-15 минути.
 7. Мелење со блендер.

Супа од пире од грашок горокс_крем

Крем супа од зелен грашок

Состојки:

 • 400 гр гравод банка;
 • чаша зелен грашок;
 • пар компири;
 • целер;
 • чешне лук;
 • еден куп зелен кромид;
 • 1,5 литри супа од зеленчук;
 • сол, зачини, лаврашка.

Како да се подготви:

 1. Исецка целер, зелен кромид и лук. Пржете во тенџере со путер.
 2. Поставете парчиња компир.
 3. Истурете во течност, додавајќи грав и грашок. Зачинете со сол, бибер и лаврашка.
 4. Гответе додека компирот не омекне.
 5. Извадете го листот лаврашка, и победи ја самата супа со мешалка.
 6. Загрејте кремаста супа и сервирајте со крутони.

Едноставна супа од крем од грашок

Што е потребно:

 • морков;
 • светилка;
 • чаша сув грашок;
 • Малку путер;
 • 250 гр сланина.

Метод на готвење:

 1. Истурете грашок со вода и оставете да отече половина ден.
 2. Се вари во истата течност 90 минути.
 3. Подгответе излитена моркови и сецкан кромид во путер.
 4. Додадете во супа со грашок.
 5. Пропржете ја сланината малку.
 6. Мелење на течноста со зеленчук и грашок во мешалка.
 7. Истурете во тенџере, додадете сланина, оставете да зоврие.

Крем супа од грашок

Што ви треба:

 • фунта исушен грашок;
 • светилка;
 • морков;
 • пар компири;
 • целер;
 • 110 ml крем.

Како да се подготви:

 1. Истурете го грашокот со вода 4 часа.
 2. Гответе во чиста вода додека не зоврие.
 3. Додадете клинови од компири, моркови, цел кромид и целер.
 4. Гответе додека не омекне. Извадете го кромидот и целерот.
 5. Остатокот мелете го во блендер, истурете крем и билки.
 6. Зачинете со сол и загрејте ја на шпоретот.

Супа од компир пире компир

Крем супа од крем од компир

Состојки:

 • морков;
 • светилка;
 • 4-5 компири;
 • 5-6 шампињони;
 • 100 мл крем.

Како да се направи:

 1. Загрејте растително масло во тенџере, пржете чинии со печурки, рендан морков и сецкан кромид во неа.
 2. Наполнете со вода, фрлете ги парчињата компири.
 3. Гответе додека компирот не омекне. Победи со мешалка, истурајќи крем.

Супа од пире од супа од пилешко

Што ви треба:

 • 70 гр путер;
 • 700 гр компири;
 • пар кромид;
 • неколку литри пилешка супа;
 • сол, зачини, билки.

Како да се подготви:

 1. Растопете го путерот во голема тенџере, испржете го ситно исечканиот кромид.
 2. Додадете сол, зачини и парчиња компир, варете 12 минути.
 3. Истурете супа, варете го компирот додека не омекне.
 4. Мелете сè со мешалка и оставете да зоврие.

Супа од доматно пире b4e889a6

Крем супа од домати со босилек

Состојки:

 • килограм домати;
 • Бугарска пиперка;
 • мал кромид;
 • босилек;
 • лажица мед;
 • неколку лажици крем;
 • сол бибер;
 • чаша супа од зеленчук.

Како да се готви:

 1. Излупете ги доматите.
 2. Победете половина пиперка, кромид, босилек, домати и супа со блендер.
 3. Истурете во тенџере.
 4. Направете го истото со преостанатата половина од течноста и зеленчукот.
 5. Варете ја супата неколку минути, додавајќи зачини, сол, мед и крем.

Супа од доматно пире

Што е потребно:

 • 1,5 кг свежи домати;
 • половина литар пилешка супа;
 • 3 лажици тестенини домат;
 • неколку лажици кафеав гранулиран шеќер;
 • босилек.

Како да се направи:

 1. Истурете вода што врие над доматите една минута, извадете ја кожата.
 2. Се сече на 4 клинови, се става во тенџере, се додава супа и се вари по вриење 15 минути.
 3. Во супата ставете малку оцет, гранулиран шеќер, босилек, доматно пире, сол, зачини.
 4. Победи сè со мешалка.
 5. Загрејте го пире од компири додека не врие.

Супа од пире од тиквички 640м

Крем супа од тиквички

Структура:

 • фунта тиквички;
 • 150 ml крем;
 • лажица сол;
 • кари, билки.

Како да се готви:

 1. Изрендајте тиквички.
 2. Ставете го во тенџере, истурете го со течност, варете 5-7 минути.
 3. Сол и победи со блендер.
 4. Истурете крем и посипете со кари.
 5. Истурете сецкани зеленило и крекери.

Супа од тиквички со оригано

Состојки:

 • путер;
 • килограм тиквички;
 • светилка;
 • оригано;
 • 700 ml супа од зеленчук;
 • 400 гр павлака;
 • сол, бибер, билки;
 • 100 гр меко сирење.

Како да се направи:

 1. Загрејте го маслото во тенџере, испржете го ситно исечканиот кромид.
 2. Исечете ги тиквичките на кругови, додадете во кромидот, посипете ги со пиперка, оригано и сол.
 3. Гответе 10 минути, додадете супа, варете половина час.
 4. Додадете сирење, почекајте додека не се стопи.
 5. Победете ја супата со мешалка.
 6. Додадете павлака и загрејте сè до вриење.

Супа од пире од брокула

ДИГИТАЛНА КАМЕРА ОЛИМП

Крем супа од пилешка супа

Компоненти:

 • светилка;
 • 750 гр брокула;
 • 4,5 чаши пилешка супа;
 • морско оревче, сол, билки;
 • четвртина чаша овесна каша.

Како да се готви:

 1. Во тенџере, пржете го кромидот на половина прстен во растително масло, мешајќи со морско оревче.
 2. Истурете неколку чаши супа, фрлајќи зелка, сол, зачини, житарици. Гответе 10 минути.
 3. Претворете сè во пире со мешалка.

Супа со брокула и сирење

Што е потребно:

 • фунта зелка;
 • морков;
 • светилка;
 • 100 гр преработено сирење;
 • малку крем;
 • малку путер;
 • сол, зачини, билки.

Како да се направи:

 1. Пржете парчиња морков и кромид во стопен путер.
 2. Варете зелка во вода со сол 10 минути.
 3. Додадете пржење и сирење во брокулата.
 4. Пире сè со мешалка.
 5. Послужете со билки и крутони.

Супа од пире од млеко

Што е потребно:

 • фунта зелка;
 • светилка;
 • 4 моркови;
 • 45 гр путер;
 • 190 мл млеко и крем;
 • 60 гр тврдо сирење;
 • лажица брашно.

Како да се направи:

 1. Исечете го кромидот, пржете на масло во тенџере.
 2. Покријте со вода, варете 9 минути.
 3. Додадете сецкани моркови и парчиња зелка, варете 7 минути.
 4. Се топи путерот, додадете брашно, млеко и крем.
 5. Почекајте додека не зоврие, ставете го ренданото сирење.
 6. Мелење зеленчук, супа и крем со сирење со мешалка, сол.

Зачинета кремаста супа со фил

Состојки:

 • 170 гр секоја бела зелка и брокула;
 • 3 компири;
 • 190 гр шампињони;
 • морков;
 • светилка;
 • чешне лук;
 • лажица соја сос;
 • litere вода;
 • пар лажици леќа;
 • пиперка, сол, босилек, зачини за зеленчук.

Како да се направи:

 1. Истурете вода во тенџере, ставете сечкана зелка и компир клинови, варете додека не се подготви речиси.
 2. Додадете парчиња брокула, леќа и варете додека не омекнат.
 3. Исцедете ја скоро целата течност, а зеленчукот и останатата вода измелете ги со блендер.
 4. Додадете лук, босилек.
 5. Се вари неколку минути, додавајќи зачини и сол.
 6. На растително масло пржете исечен кромид, чинии од шампињони, моркови.
 7. Истурете во соја сос, вриејте 4-6 минути.
 8. Истурете ја супата од пире во мали чинии, ставете малку фил од зеленчук во средината.

Слични написи

Остави одговор