Дома Здравје Диети Основи на исхраната за гастритис

Добивање во болница со акутна болка во стомакот, едно лице често слуша дијагноза од лекар - гастритис. И секој од нас слушнал за оваа болест, но малку луѓе знаат за исхраната на оваа болест. Затоа, ние ќе ви кажам детално за тоа каква храна треба да јадете, а која е строго забранета.

Нутриционистички карактеристики за гастритис

Гастритис- болест во која слузницата на желудникот се воспалува. Главните симптоми се гадење и акутна болка во стомакот. Многу често, овие симптоми се јавуваат после јадење.

Мукозата на желудникот е иритирана и го изразува своето незадоволство на овој начин. Замислете да имате истурено сол или оцет врз свежа рана. Се согласувам, тоа боли многу. Стомакот исто така страда. Затоа, треба да ги следите правилата за здрава исхрана и да се грижите за вашето здравје.

2

Со дијагнозата, лекарот дава препораки за диетина:

 • фракциони оброци, најмалку пет пати на ден;
 • храната мора да биде хомогенизирана, т.е. рендан во пире од компири;
 • напуштање на масата со мало чувство на глад, т.е. не прејадувајте;
 • темелно џвакајте ја храната;
 • употреба на едноставни јадења, т.е. составот не треба да биде голем;
 • 15-20 минути одмор после јадење;
 • сè треба да се готви во рерна или да се бари на пареа.

Тоа е, треба да заборавите на тава и пржена храна. Забранета е мрсна храна која тешко се вари.

Се разбира, првиот месец ќе биде неверојатно тежок за навикнување. до несолени храна без лице. Но, во прашање е вашето здравје и еден стомак што не може да се замени со ништо.

Следно, да разговараме детално за дозволената и забранета храна, како и за диетата.

Што може да се направи со гастритис

За почеток, појаснуваме кој од гастритисот сте го стекнале - со висока или мала киселост. Ова е од фундаментално значење, бидејќи има разлики во исхраната, но мали.

Ако имате гастритис со висока киселост, можете:

 • вчерашен леб, крекери;
 • неварени колачиња;
 • пире од рендан зеленчук;
 • домати,но само без кора;
 • меки плодови, т.е. без груби влакна (банани, круши, диња);
 • некисели бобинки и сок од нив;
 • супи;
 • душодобро земени 1,5 часа пред јадење со разредена вода;
 • природни масла од растително и животинско потекло;
 • диетално месо;
 • Рибаречна и морска мала содржина на маснотии;
 • морска храна (ракчиња, школки, итн.);
 • млеко, урда, крем;
 • зелена боја во форма на копра, магдонос и цилинтро;
 • меко варени или лапави јајца;
 • сок од три зеленчуци - зелка, моркови, цвекло;
 • супа од шипинка;
 • слаб чај, какао и мирна вода.

3

Во првите денови по егзацербација, јадете само рендана храна и во мали делови. На стомакот му треба време да се опоравиЈас, според тоа, оптоварувањата се исклучени за него.

Во принцип, можете да јадете што било, но правилно подготвени.

Солта може да се исфрли со текот на времето, секој пат кога се додава помалку сол во храната. Getе се навикнете и ќе почнете да го чувствувате вистинскиот вкус на храната.

Исто така е добра причина да ги изненадите најблиските со вашите кулинарски задоволства. Постојат многу јадења во кои ќе уживате и ќе бидат добри за вашето здравје.

За гастритис со мала киселост, се препорачува да се користи истата храна како и со висока киселост, со исклучок на домати, млеко и други млечни производи.

Што не може да се направи со гастритис

И сега дојдовме до најнепријатната точка - "забрани". Многумина ќе бидат разочарани кога ќе ги видат своите омилени или дури и јадења со потпис на списокот. Но, не брзајте да очајувате. Не е толку страшно.

Да почнеме со три правила што се прикажани за гастритис:

 • не е жешко;
 • не груб;
 • не кисело.

Забранета храна за консумирање:

 • свеж леб, особено трошка;
 • житарици со груби влакна - јачмен, леќата, овесна каша;
 • чорби со масно месо;
 • пушено месо;
 • соленост;
 • зачини;
 • лути пиперки и лук;
 • зеленчук и овошје со груби влакна - ротквица, киселица, ананас, итн;
 • сирења и павлака, со исклучок на младо сирење;
 • каква било сода;
 • кафе;
 • конзервирана храна, дури и домашна;
 • алкохол;
 • пржена храна;
 • суров зеленчук.

5

За многу луѓе со сладок заб, колачи и колачи ќе мора да бидат заборавени. Нивниот крем содржи многу маснотии и евентуално неприродни бои. Чоколадните шипки се исто така исклучени

За слатки, можете да оставите карамела, бел слез и вистински бел слез од јаболка.

Мени за секој ден со гастритис

Исхраната на пациентот треба да биде разновидна и да вклучува не само густа, туку и течна храна.

Појадокот се подготвува главно кашаи јадења со јајца, како пржени јајца.

За ручек, не заборавајте да користите супа... Може да биде пилешко, говедско и посно свинско месо. Главната работа е отсуството на богата супа. Вториот курс треба да содржи повеќе зеленчук... На пример, чорба варена во рерна.

Може да имате попладневна закуска со ферментирани млечни производи или лесни колачиња со чај.

Вечерата не мора да биде тешка.

6

Понеделник

Појадок: каша од хеwда и какао.

Ручек: лесна пилешка супа, компири со ќофтиња, компот од бобинки.

Попладневна закуска: банана.

Вечера: риба со млечен сос, растителна чорба, чај.

Вторник.

Појадок: урда, меко варено јајце, пијалок од кафе.

Ручек: супа со тестенини, риба со зеленчук, минерална вода.

Попладневна закуска: крекери со чај.

Вечера: ќофтиња на пареа со пире од компири, супа од шипинка.

Среда

Појадок: млечна каша, печени јаболка, какао.

Ручек: борш, варени пилешки гради, желе.

Попладневна закуска: тепсија за урда, минерална вода.

Вечера: јуфки со зајачко месо, вчерашен леб, чај со млеко.

Четврток

Појадок: колачи со сирење во рерна, какао со млеко.

Ручек: супа од зајак ориз, пире од компири со зеленчук, желе.

Попладневна закуска: бисквити со млеко.

Вечера: риба со зеленчук, варен зеленчук, минерална вода.

Петок

Појадок: каша од пченично млеко, слаб чај.

Ручек: риба супа од риба со малку маснотии, пире од компири со мисиркино месо, желе.

Попладневна закуска: обичен јогурт со колачиња.

Вечера: котлети на пареа со ориз, супа од шипинка.

Сабота

Појадок: изматени јајца или меко варени јајца, вчерашен леб, пијалок за кафе.

Ручек: супа од тестенини, тепсија од зеленчук, желе.

Попладневна закуска: котлети од пилешки црн дроб, млеко.

Вечера: риба на пареа, пире од компири, варен зеленчук, минерална вода.

Недела.

Појадок: неварена пунџа со путер и сирење, слаб чај.

Ручек: пилешка супа со хе bда, тепсија од зеленчук, супа од шипинка.

Попладневна закуска: урда со бобинки.

Вечера: печено посно месо со ориз, варен зеленчук, минерална вода.

Се разбира, не е потребно строго да се следи менито што го составивме. Можеби ги имате вашите омилени рецепти кои ќе ви бидат корисни за гастритис.

Главната работа е да ги следите препораките на лекарот и да избегнувате забранета храна, дури и ако навистина сакате.

Бидете здрави!

Слични написи

Остави одговор